Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

TP-Link Archer C5 AC1200

0

» Dizajnovo možno router zaradiť medzi krajšie kúsky. Povrch je lesklý a vďaka čiernej farbe a plochému tvaru zapadne medzi ostatnú elektroniku. Konštrukcia je mimoriadne ľahká, čo je praktické, len pri umiestňovaní si treba dať pozor, aby káble zariadenie neťahali. Výbava zahŕňa tri vonkajšie antény a tri vnútorné.

Na zadnej strane okrem bežných portov a ovládacích prvkov možno nájsť aj dva porty USB. Sú vybavené kontrolkami LED, ktoré sa rozsvietia po pripojení zariadenia, ako je kľúč či externý pevný disk. V administrácii, ktorá nepodporuje slovenčinu, možno zariadenia USB využiť ako mediálny alebo FTP server. Priamo v správcovskom rozhraní sa nenachádza aplikácia na prístup k zdieľaným súborom, takže sa k nim dostanete pomocou Prieskumníka vo Windows, aplikácií tretích strán alebo pomocou menu hernej konzoly (podporuje Playstation aj Xbox). Funguje to spoľahlivo a router tak možno využiť aj ako domáci NAS. Porty sú štandardu USB 2.0, takže teoretická maximálna rýchlosť streamovania obsahu je 480 Mbit/s.

Administrácia obsahuje množstvo užitočných funkcií, napr. obmedzovanie prenosových ­rýchlostí, podporu IPv6, vytváranie hosťovských sietí v oboch frekvenčných pásmach, rodičovský zámok siete viažuci sa na MAC adresy zariadení, a okrem FTP a mediálneho servera podporuje router aj tvorbu tlačového servera. Vtedy pripojíte spoločnú tlačiareň cez jeden z portov USB. Funkcie spojené so zdieľaním obsahu možno ochrániť a separovať pomocou tvorby používateľských účtov s pridelením mien a hesiel. To sa dá využiť napríklad na vymedzenie prístupu k určitým dátam v rámci rodiny či firmy.

K výhodám patrí aj možnosť využiť dve pásma. Možná je kombinácia simultánneho prevádzkovania na 2,4 a 5 GHz, ale aj voľba iba jedného z pásiem. Budete môcť preto skombinovať menej preplnené vyššie pásmo s kratším dosahom s frekventovanejším pásmom 2,4 GHz podľa vlastných lokálnych podmienok. Rých­lostné sieťové limity routera pri bezdrôtovom spojení sú 867 Mbit/s v pásme 5 GHz a 300 Mbit/s v pásme 2,4 GHz. Dosah nižšieho pásma je slušný. Po približne dvadsiatich metroch možno zachytiť polovičný signál, takže sa router uplatní aj vo väčších budovách.

PARAMETRE

4× 1 Gb/s LAN, 1× 1 Gb/s WAN, IEEE 802.11ac/n/a na 5 GHz, 802.11n/g/b na 2,4 GHz, WPS, dual band – 3× externá anténa, 3× interná, QoS: WMM a Bandwidth Control, Samba/FTP server/mediálny server/tlačový server, 2× USB 2.0, rodičovský zámok, hosťovská sieť, DoS a SPI firewall, filter IP/MAC/domén, protokoly IPv4 a IPv6, DynDns, Comexe, NO-IP, port forwarding
Cena: 81 EUR

PLUSY, MÍNUSY

+ Dual band, zdieľanie obsahu, dva porty USB, hosťovské siete, 6 antén
- Administrácia len v angličtine, nejasné piktogramy kontroliek

HODNOTENIE

Dizajn: 90 %
Funkcionalita: 90 %
CELKOVO: 90 %

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať