Tapo P110 a P115 / Dosť inteligentné zásuvky

5

Testoval som dvojicu inteligentných zásuviek, ktoré vám môžu spríjemniť život v domácnosti bez väčších nákladov, pričom ich inštaláciu zvládne v podstate každý, kto dokáže ovládať svoj smartfón.

 

Inteligentné zásuvky od značky TP-Link majú označenie Tapo P110 a Tapo P115. Z funkčnej stránky sú zhodné, to, čím sa líšia, je ich mechanické vyhotovenie a vzhľad. Generačne starší model Tapo P110 má hranatý tvar so zásuvkou navrchu. Pôdorys zariadenia je dosť veľký, takže keď ho zapojíte do dvojzásuvky alebo predlžovačky, do vedľajšej zásuvky zapojíte maximálne úzku dvojpólovú zástrčku. Záleží však na tom, ako sú zásuvky v predlžovačke natočené. Novší model Tapo P115 má okrúhly tvar a šírka tela je len o niečo hrubšia ako zásuvka. Vďaka tomu do vedľajšej zásuvky zapojíte aj klasickú trojpólovú zástrčku. Obe zariadenia majú na boku tlačidlo na zapnutie a vypnutie. Funkcie sú rovnaké, takže ďalší text platí pre obe zariadenia.

Tapo P110/P115 je inteligentná zásuvka s meraním spotreby. Pripája sa priamo k sieti Wi-Fi, takže nevyžaduje žiadne ďalšie zariadenie. Celá konfigurácia sa vykonáva cez aplikáciu Tapo pre Android alebo iOS a v aplikácii môžete mať pripojené väčšie množstvo zásuviek, ale aj svetlá, LED pásiky a ďalšie zariadenia. Všetky si môžete radiť do skupín a tie spoločne alebo individuálne ovládať. Ovládanie je pritom možné z aplikácie alebo pomocou hlasových asistentov Google Assistant alebo Amazon Alexa.

Okrem diaľkového zapnutia môžete nastaviť ­automatické ovládanie podľa kalendára, vypnutie alebo zapnutie s časovačom a k dispozícii je aj režim neprítomnosti, ktorý podľa prednastaveného rozvrhu náhodne spína a vypína napríklad osvetlenie v izbe, čím imituje prítomnosť osôb v dome. Zo zásuviek, svetiel a ďalších zariadení si môžete vytvoriť skupiny a vytvárať si tak automatizované scény. Ovládanie môže mať vo svojom smartfóne každý člen domácnosti.  Okrem spínania je veľmi užitočná funkcia aj meranie spotreby. V aplikácii si môžete pozerať okamžitú spotrebu aj spotrebu za deň, týždeň, mesiac alebo rok. Ak si zadáte cenu elektriny, v štatistikách a grafoch uvidíte, koľko vás to bude stáť. Štatistiky a grafy sú pekne a prehľadne urobené a umožnia vám tak detailne sledovať spotrebu vašich zariadení. Veľmi oceňujem, že obe zariadenia sú dimenzované na záťaž až 3,6 kW, takže umožňujú pripojenie všetkých zariadení na 230 V až do 16 A.

     

    

PLUSY, MÍNUSY:

+ Zaťažiteľnosť, kvalitná aplikácia, množstvo funkcií, výstupy merania
- Tapo P110 má väčšie rozmery

PARAMETRE:

• Wi-Fi 2,4 GHz IEEE 802.11b/g/n, maximálna záťaž 3680 W, 16 A, rozmery Tapo P110: 72 × 51 × 40 mm, Tapo P115: 49 × 49 × 60 mm

• Cena: Tapo P110 – 15,90 EUR, Tapo P115 – 20,90 EUR

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

5 komentárov

:D reakcia na: Tapo P110 a P115 / Dosť inteligentné zásuvky

15.2.2023 14:02
Dobry. Ako sa to spravo po odpojeni napajania? Ma to webovske rozhranie? Zachovava si celkovu spotrebovanu elektrinu (ak to pocita)?
Popripade ak sa odpoji od wifi, tak dokaze si podrzat nejake vzorky spitreby?
Reagovať

RE: Asi narážate na to, že všetky údaje o vás má synchronizovaný internetový server ;-) reakcia na: :D

16.2.2023 16:02
;-) ak_a tvoja appka to zežrala
Reagovať

Dano reakcia na: Tapo P110 a P115 / Dosť inteligentné zásuvky

15.2.2023 11:02
P110 mam doma (aj starsie P100), ale P115 nema stredovy kolik, pretoze pouziva typ zasuvky, aky sa pouziva napr. v Nemecku, ktore maju kostru na listach na okraji zastrcky. Takze ak mate kabel iba so stredovym kolikom, je kvoli bezpecnosti vhodna len P110, aj ked je vacsia. Jedine ze by uz bola dostupna P115 so stredovym kolikom.

Ekosystem TAPO doma vyuzivam. No onedlho maju prist s podporou protokolu Matter. Takze ak chcete mat zasuvky aj s podporou Matter-u, pockajte si na zasuvky P110M (P115M). "M" - Matter. Potom by mali byt pripojitelne aj do inych ekosystemov, napr. Philips Hue, ktorych bridge tiez bude Matter podporovat (len softwarovym updatom).
Reagovať

RE: Problém je, že matter je síce štandard zadarmo, ale si pozri čo zbiera na wiki: osobné údaje pre niekoho biznis plán: reakcia na: Dano

15.2.2023 14:02
The Matter specification is provided at no charge upon request after providing full name, company name, email address... Na toto už dávno máme anonymné id a oni toto???
Reagovať

RE: RE: Problém je, že matter je síce štandard zadarmo, ale si pozri čo zbiera na wiki: osobné údaje pre niekoho biznis plán: reakcia na: RE: Problém je, že matter je síce štandard zadarmo, ale si pozri čo zbiera na wiki: osobné údaje pre niekoho biznis plán:

18.2.2023 16:02
Matter má byť open source, takže každý vidí, čo a ako. BTW, kto ťa núti napísať reálne údaje? GPRS platí aj tam.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať