SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Technológia bezdrôtového napájania schopná preniesť vzduchom až 1,9 kW bez vplyvu na človeka

Technológie
3

Bezdrôtový prenos energie má potenciál zabezpečiť napájanie našich elektronických zariadení rovnako jednoducho, ako sa dáta prenášajú vzduchom. Existujúce riešenia sú však obmedzené len na malé vzdialenosti a neumožňujú povoliť automatické nabíjanie.

Teraz vedci z Disney Research predstavili technológiu s názvom quasistatic cavity resonance (QSCR), ktorá využíva kvázistatické magnetické pole. Experimentálne demonštrácie ukázali, že v priestore 54 m3 môže QSCR dodávať energiu pre malé prijímače takmer v akejkoľvek polohe s účinnosťou 40 až 95 %.  Podrobnou analýzou bezpečnosti sa preukázalo, že 1900 W možno prenášať bezpečne bez poškodenia biologických štruktúr. To by umožnilo naraz plne dobiť až 320 smartfónov.

QSCR funguje podobne, ako hotspoty Wi-Fi poskytujú bezdrôtovo pripojenie k internetu. Tím vedcov vytvoril miestnosť s plochou 4,8 × 4,8 metra , s hliníkovými stenami, stropom a podlahou, spojenými hliníkovým rámom. Miestnosť potom naplnili kvázistatickým magnetickým poľom. Dosiahli ho tak, že do jej stredu umiestnili medenú trubicu s medzerou obsahujúcou kondenzátory uprostred. Kondenzátory sa pričinili o potrebnú elektromagnetickú štruktúru (1,32 MHz) a elektrické pole. Výsledkom bola miestnosť schopná napájať mobilné telefóny, ventilátory a svetlá bez použitia káblov.

Zariadenia, ktoré fungovali na rovnakej megahertzovej frekvencii, mohli získavať energiu kdekoľvek v miestnosti, zatiaľ čo magnetické vlny s odlišnou frekvenciou neboli ovplyvnené.

Vedci už roky pracujú na vytvorení stabilného a spoľahlivého bezdrôtového prenosu energie. Teraz sa k nemu dostali bližšie ako kedykoľvek predtým. Výskum je prvým krokom k naozaj bezdrôtovej nabíjacej technológii. Keď sa stane komerčne dostupnou, samozrejme, nebude treba stavať nové miestnosti. Výskumníci sa domnievajú, že sa podarí zlepšiť technológiu, aby sa znížilo množstvo požadovaného kovu v interiéri. Ľudia potom budú môcť jednoducho pridávať modulárne panely, použiť vodivý náter či inštalovať medené tyče do existujúcich štruktúr na dosiahnutie rovnakého výsledku.

Táto inovatívna metóda by mohla priniesť revolúciu do technológií, pretože by urobila elektrickú energiu rovnako prístupnou ako Wi-Fi. Pritom možnosti jej uplatnenia siahajú od prenosnej elektroniky až po robotiku.

Zdroj: Disneyresearch, Futurism

Redakcia

Všetky autorove články
bezdrotove napajanie QSCR Wi-Fi

3 komentáre

akosi som stratil reakcia na: Technológia bezdrôtového napájania schopnú preniesť vzduchom až 1,9 kW bez vplyvu na človeka

16.3.2017 12:03
orientaciu v hlave na sever
Reagovať

skutočne je to neškodné? reakcia na: Technológia bezdrôtového napájania schopnú preniesť vzduchom až 1,9 kW bez vplyvu na človeka

16.3.2017 08:03
Nie je žiadny problém vyžiariť 1,9 kW a 1,32 MHz, sú to predsa klasické rozhlasové stredné vlny (300 kHz až 3 MHz), no žiadny technik od vysielačov by nechcel byť pri dvojkilowattovom vysielači v miestnosti so stranami o niečo viac než 4x4x4 m ani keby mu povedali že sú to bezpečné kvazistatické vlny aj keď by netušil čo kvazistatické vlny sú tak by z miestnosti odišiel. A keby aj boli biologicky neškodné, čo potom prstene, piercing, zubné rovnátka o kardiostimulátoroch nehovorím.
Reagovať

RE: skutočne je to neškodné? reakcia na: skutočne je to neškodné?

17.4.2017 22:04
Nad tymto som sa zamyslal pri Teslovi, ktory len s jeho vytvorom v laboratoriu dokazal zapalit lampy na kilometre. Tie vsak neboli nejako upravene. Ziarovky potrebuju dostavat prud cez kovovu cast a to by v praxi malo znamenat ze elektrina by isla cez vsetko kovove a teda by ohrozovala v praci vsetkych ludi. Neviem ako to Tesla vyriesil, mozno to je dovod preco nam nenechal jeho plany na zostrojenie takychto zariadeni.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať