Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Technológia plazmového pohonu môže raz úplne zmeniť kozmické cestovanie

2

Čínsky vedec Jau Tang by chcel v blízkej budúcnosti nahradiť tradičné motory na báze fosílnych palív  pomocou uhlíkovo neutrálnych pohonných technológií. Uznávaný vynálezca Tang, ktorý je profesorom na univerzite vo Wu-chane, a jeho kolegovia pracujú na revolučných motoroch zatiaľ v laboratórnom prostredí.

Základná myšlienka je taká, aby zariadenie premieňalo elektrinu priamo na ťah bez potreby použitia fosílnych palív. Proces využíva mikrovlnné žiarenie na dodávanie energie stlačenému vzduchu a jeho premenu na plazmu, ktorá je potom vypudzovaná von podobne ako pohonná látka v prúdovom motore. Cieľom tejto technológie je pokúsiť sa o náhradu benzínu elektrinou a vzduchom.

„Globálne otepľovanie je hlavná hrozba pre ľudskú civilizáciu. Riešením by mohla byť technológia bez fosílnych palív, využívajúca mikrovlnnú vzduchovú plazmu. Naším zámerom je kombinovať plazmový prúdový motor s turbínou na pohon automobilu.“ Zariadenie pozostáva z mikrovlnného zdroja energie, vzduchového kompresora, stlačeného mikrovlnného vlnovodu a zapaľovača plazmy. Štúdia bola nedávno uverejnená v online vedeckom časopise AIP Advances. 

Podľa Tanga by sa technológia plazmového pohonu dala využiť pri dronoch a v priebehu desiatich rokov by sa mohla použiť na pohon automobilov, projektilových zbraní, motorových člnov, komerčných a vojenských lietadiel a dokonca aj v ultramodernom kuchynskom sporáku, ktorý využíva mikrovlnný plazmový horák. Tangov prototyp v súčasnosti poskytuje iba 10 newtonov ťahu.

Na to, aby mohol poháňať celé lietadlo, by sa jeho výkon musel exponenciálne zvýšiť. Napríklad štyri prúdové motory lietadla Air Force One 747-200B poskytujú ťah takmer 240 000 newtonov. To by si vyžadovalo množstvo batérií vyrábajúcich elektrinu na pohon pomocou Tangovej technológie. Kým sa v nasledujúcich desaťročiach nezlepší technológia batérií, Tangov pohon by bol použiteľný len pre menšie zariadenia, napr. drony.

Zdroj: syfy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum vesmir raketa motor

2 komentáre

openeyes reakcia na: Technológia plazmového pohonu môže raz úplne zmeniť kozmické cestovanie

14.7.2020 09:07
samé "zemné" technológie - ako sa vyrobí dostatok elektriny bez "fosílnych palív", to sa nerieši. Vo vesmíre tiež nepoužiteľné - bude treba do vesmíru nafúkať vzduch, aby bolo čo meniť na plazmu.
Reagovať

10 newtonow? reakcia na: Technológia plazmového pohonu môže raz úplne zmeniť kozmické cestovanie

14.7.2020 08:07
tak aby vystreleny projektil strielali dolu kopcom lebo hore nepoleti
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať