SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Továrne budúcnosti: Pracovníci získavajú zručnosti, ktoré už po roku 2030 nebudú potrebovať

Spoločenské dopady
2

V súčasnosti sme svedkami snahy dosiahnuť renesanciu odborného vzdelávania prostredníctvom kurzov pre študentov zameraných na priemysel, rekvalifikačných programov pre dospelých a podporou ďalšieho vzdelávania vo všeobecnosti. Netreba však zabúdať na to, že v továrňach budúcnosti bude úloha zručností dramaticky odlišná. Nachádzame sa v počiatočnom štádiu tzv. priemyslu 4.0: digitálnej výroby, ktorá sa snaží automatizovať a regulovať každý aspekt výroby vrátane človeka.

No zdá sa, že vlády neuvažujú o tom, čo to znamená pre mladých ľudí, ktorí chcú v budúcnosti pracovať vo výrobe. Môžeme pozorovať, že výroba v továrňach sa zásadne presúva od ľudských pracovníkov k strojom. V technologicky vyspelých výrobných prevádzkach sa stroje navzájom prepájajú v rámci tzv. internetu vecí. Pomocou senzorov sa zhromažďujú informácie a posielajú signály späť do výrobného procesu. Odborníci predpokladajú, že do roku 2030 to povedie k zásadným zmenám vo výrobe.

Dobrý príklad je spoločnosť Airbus. Tá výrazne zvýšila efektívnosť montážnych liniek pre lietadlá a vrtuľníky tým, že zhromažďuje informácie a neustále ich vracia späť. Spolu s ďalšími výrobcami lietadiel tento prístup prenáša aj do výrobkov, pričom využíva údaje z lietadiel v teréne na hľadanie spôsobov, ako zlepšiť ich ďalšiu generáciu. Takéto systémy sa budú čoraz viac optimalizovať pomocou strojového učenia s cieľom maximalizovať predaj a zisky.

V rámci odklonu od starého systému, kde výrobcovia rozhodujú o tom, čo sa bude vyrábať, v závislosti od toho, čo chcú spotrebitelia, začínajú v týchto rozhodnutiach zohrávať úlohu stroje, ktoré si žijú vlastným životom. Ľudia v továrňach sa budú čoraz viac využívať najmä na školenie robotov a umelej inteligencie. Vyvíjajú sa roboty, ktoré dokážu pozorovať to, čo robia ľudia, a učiť sa z toho, napodobňovať jednoduché pohyby a vzory. Takéto technológie sú zatiaľ veľmi obmedzené, dokonca aj v pokročilej výrobe, ale to sa čoskoro zmení.

Po naučení týchto ľudských zručností už, samozrejme, ľudia nebudú potrební. Pracovníci zistia, že ich schopnosť učiť roboty a umelú inteligenciu alebo aspoň pracovať s nimi sa stane najviac cenenou zložkou ich zručností. Niektorí zamestnávatelia už teraz zdôrazňujú potrebu, aby pracovníci využívali svoje zručnosti v dielni inak, aby to, čo robia, bolo „strojovo čitateľné“ pre umelú inteligenciu. 

Napokon, tie isté technológie, ktoré umožňujú sociálnym sieťam vytvárať si obraz o svojich používateľoch, umožnia výrobcom nielen monitorovať a simulovať pracovníkov, ale aj vytvárať si globálny obraz o práci a zručnostiach vo všeobecnosti. Digitálne spoločnosti vytvárajú „mraky zručností“ (skill clouds), v ktorých budujú elektronickú knižnicu ideálnych profilov zamestnancov v rôznych odvetviach, ktoré možno použiť pri nábore a odbornej príprave.

To sa môže využiť napríklad na výber uchádzačov o zamestnanie na základe toho, do akej miery zodpovedajú týmto ideálnym profilom. Mraky zručností už využívajú náborové agentúry, ako napríklad Workday, pri prideľovaní pracovníkov na pracovné miesta vo výrobe a logistike. Učňovská príprava a odborná kvalifikácia boli kedysi cestou k pomerne istému zamestnaniu v továrni.

V súvislosti s priemyslom 4.0 sa však situácia zdá oveľa menej istá, prinajmenšom to tak bude v období po roku 2030. Samozrejme, stále budú existovať príležitosti pre pracovníkov, ktorí dokážu pracovať s novými technológiami (manipulátori robotov). V týchto oblastiach môžu vzniknúť nové pracovné miesta a tí, ktorí dokážu splniť kritériá, ich môžu obsadiť. Vo všetkých diskusiách obyčajne chýba hlas pracujúcich.

Ak sa totiž v továrňach majú „zrovnoprávniť“ zručnosti, je potrebná určitá forma kolektívneho vlastníctva alebo aspoň sociálneho partnerstva, aby sa zabezpečilo miesto pre ľudské zručnosti a zamestnanosť - možno aj obmedzením rozsahu využívania umelej inteligencie a robotiky vo výrobe. Tu by mohli zohrávať úlohu odbory a zamestnanecké rady. Každopádne treba začať premýšľať o tom, ako reagovať na to, čo prichádza. Už o desať krátkych rokov môže byť neskoro.

Zdroj: theconversation.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Lacko bulvar reakcia na: Továrne budúcnosti: Pracovníci získavajú zručnosti, ktoré už po roku 2030 nebudú potrebovať

8.8.2021 12:08
Nadpis je nezmysel. Co je tovaren buducnosti? Clovek odjakziva pri zmene zamerania prace nepotrebuje zrucnosti z predchadzajuceho zamestnania.
Reagovať

Ak to bude vypadať tak ako na Slovensku po povodniach, tak sme v riti... reakcia na: Továrne budúcnosti: Pracovníci získavajú zručnosti, ktoré už po roku 2030 nebudú potrebovať

5.8.2021 13:08
Ak to bude vypadať tak ako na Slovensku po povodniach, tak sme v riti: Politici sľúbia vvyplatiť peniaze za povodne na opravu a čakáme dva roky po povodni a na obecnom úrade ti povedia, že župa to bude riešiť o pol roka na Vianoce a to je už druhý rok po povodni. Premiér príde mlátiť hubou k povodňou posithnutej dedine a to je tak všetko. Mlátia hubou pre televíziu a realita je iná, nič ti nepomôžu. Pán Boh zaplať za takých politikov a za taký štát, čo na teba z vysoka serie!
Reagovať

Pridať komentár