SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Toyota vidí budúcnosť v autách s vodíkovými palivovými článkami. Za pár rokov by mali mať dojazd až 1000 km

Technológie
3

Japonská automobilka zdvojnásobuje svoje investície do vývoja vozidiel poháňaných vodíkom a potvrdzuje svoj zámer používať túto technológiu v sériovej výrobe a neskôr ju preniesť aj do autobusov a nákladných áut. Ďalšia generácia Toyoty Mirai s vodíkovými palivovými článkami by mala prísť na trh začiatkom roka 2020. Iní výrobcovia automobilov a analytici priemyslu to považujú prinajmenšom za nerentabilné. Toyota však verí, že jej vozidlá budú cenovo dostupnejšie a čoskoro budú mať podobný úspech ako automobily s hybridným pohonom.

Napokon Toyota má už skúsenosti so zavádzaním nových ekologických technológií. Prvý Prius bol vyrobený v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, dlho pred tým, než ostatní výrobcovia vôbec začali uvažovať o vplyvoch na životné prostredie.

„Prejdeme z limitovanej výroby na sériovú, budeme znižovať množstvo drahých materiálov, ako je platina, používaných v komponentoch palivových článkov a urobíme systém kompaktnejším a výkonnejším,“ povedal Jošikazu Tanaka, hlavný inžinier Mirai, v rozhovore pre agentúru Reuters. Ďalšia generácia týchto vozidiel by mala mať dojazd 740 km namiesto súčasných 500 km. A cieľom je zvýšiť ho do roku 2025 na 1000 km.

Spoločnosť vyrába vozidlá poháňané vodíkom od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia a prvý automobil Mirai sa objavil na trhu v roku 2014. No ich vysoká cena a nedostatok možností na dopĺňanie paliva bránia širšiemu prijatiu.

Doteraz sa na celom svete predalo menej ako 6000 kusov modelu Mirai. Rastúci počet krajín snažiacich sa stiahnuť tradičné spaľovacie motory z ciest by však mohol zvýšiť záujem o vozidlá novej generácie. A práve na to Toyota stavila.

Zdroj: digitaltrends.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Toyota auto smart elektro doprava buducnost energia vodík

3 komentáre

- reakcia na: Toyota vidí budúcnosť v autách s vodíkovými palivovými článkami. Za pár rokov by mali mať dojazd až 1000 km

7.8.2018 16:08
Také auto veľmi rád kúpim, ak bude sériovo vyrábané, cenovo dostupné a bude možné ho aj primerane dotankovať
Reagovať

Hindenburg reakcia na: Toyota vidí budúcnosť v autách s vodíkovými palivovými článkami. Za pár rokov by mali mať dojazd až 1000 km

7.8.2018 14:08
nemci tiez ocenovali super vlastnosti vodika, teda az do https://en.wikipedia.org/wiki/Hindenburg_disaster
Reagovať

RE: Hindenburg reakcia na: Hindenburg

12.8.2018 07:08
No len ten bol plnený héliom ak sa nemýlim, nie?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať