SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Úložný priestor pre home office: cloud alebo NAS?

0

Veľa firiem v súčasnej situácii za pochodu rieši svoje fungovanie v režime, keď mnohí zamestnanci (alebo aj všetci) pracujú z domu. Na efektívne fungovanie tímovej spolupráce je však potrebný centrálny priestor na ukladanie dokumentov, prípadne multimediálnych a iných súborov a súvisiace služby. Dilema, ktorá nemá jednoznačné riešenie, je, či využiť nie­ktorú z cloudových služieb, alebo sieťový úložný priestor, v anglickej terminológii network-attached storage, teda NAS umiestnený vo firme.

Menšie firmy budú pravdepodobne riešiť ešte ďalšiu otázku, či vystačia s priestorom poskytovaným zadarmo v cloudových službách, alebo sa rozhodnú pre platený produkt. Uvedomte si základné pravidlo biznisu: Ak je niečo zadarmo, produkt, s ktorým sa obchoduje, ste vy. V praxi to znamená, že poskytovateľ služby si vyhradzuje právo analyzovať vaše anonymizované údaje a na základe toho vám „servírovať“ reklamu. Výhodou cloudových služieb je škálovateľnosť. Ak si na zvládnutie časovo limitovaného náporu, napríklad počas kampane či mimoriadnej situácie, najmete brigádnikov, netreba im kupovať aplikácie, stačí na príslušné obdobie dokúpiť licencie viazané na používateľov.

Cloudové úložné priestory typu OneDrive, iCloud, Google Drive, Box, Dropbox a mnohé ďalšie majú veľa výhod, ale aj nevýhod. Vzhľadom na aktuálnu situáciu je potenciálne problematická závislosť od rýchleho internetu. To sa, samozrejme, netýka služieb typu Office 365 na prácu s dokumentmi. No v čase, keď najpopulárnejšie streamovacie služby z obáv pred preťažením prenosových kapacít znižujú kvalitu prenášaných videí, môže byť problém pri spracúvaní multimediálnych dokumentov, napríklad videí vo vysokom rozlíšení, ale aj fotografií uložených v cloudových službách. Túto nevýhodu v rámci firmy rieši NAS. Zariadenia typu NAS (Network Attached Storage) určené pre malé a stredné firmy majú minimálne štyri šachty na pevné disky, výkonný viacjadrový procesor, ktorý zabezpečuje vysokú rýchlosť a plynulosť prenosu dát a streamovania videozáznamu. K dispozícii majú vyrovnávaciu pamäť RAM s kapacitou niekoľko gigabajtov, takže nie je problém v multitaskingu spúšťať aj náročné aplikácie na streamovanie HD médií, streamovanie a ukladanie záznamu z bezpečnostných kamier. Samozrejmosť je integrované 256-bitové hardvérové šifrovanie údajov na diskových zväzkoch. Hardvér aj operačný systém moderných NAS sú prispôsobené na jednoduchú inštaláciu a konfiguráciu, pretože tieto zariadenia sa budú využívať aj vo firmách, kde pracujú napríklad právnici, analytici, špecialisti na reklamu a mnohé ďalšie povolania, ktoré majú dosť ďaleko k IT, pričom vo firme nie je správca IT, o IT oddelení ani nehovoriac. K údajom možno pristupovať nielen z firemnej siete, ale aj cez internet. NAS od renomovaných výrobcov využívajú operačný systém s používateľským rozhraním, ktoré je rovnako intuitívne použiteľné ako desktopové či mobilné operačné systémy.

Určite začnete namietať, že pri práci z domu závisí rýchlosť a prenosová kapacita od „poslednej míle“ čiže od spôsobu pripojenia. V neobvyklej situácii sa však môžu využiť aj neobvyklé riešenia. Napríklad pracovník alebo pracovníci, ktorí najviac pracujú s veľkými multimediálnymi súbormi, budú robiť vo firme, ostatní z domu. Sú však aj firmy, kde by to z praktických dôvodov nebolo rozumné. Napríklad v reklamnej multimediálnej agentúre sídliacej v startupovom inkubátore alebo co-workingu v open-space spolu s pracovníkmi niekoľkých ďalších firiem. Provizórne, ale zároveň praktické riešenie bude, ak pracovník, ktorý momentálne potrebuje s veľkými multimediálnymi súbormi pracovať najviac, si NAS jednoducho zoberie domov. To by s verejným cloudom na ukladanie multimédií rozhodne urobiť nemohol. Samozrejme, takéto in­tuitívne riešenie má aj mnohé úskalia. Ak kolegovia pracovníka, ktorý má NAS doma, budú chcieť pracovať s veľkými multimediálnymi súbormi, prípadne si ich sťahovať, z pohľadu NAS je to upload, takže tu sa prípadné obmedzenie rýchlosti, hlavne pri pripojení ADSL, naplno prejaví. 

Pri home office, keď sa často provizórne pracuje aj na domácich počítačoch, ktoré sa spoľahlivosťou nemôžu rovnať firemným, je viac než v bežnej situácii dôležité pravidelné zálohovanie a spoľahlivá synchronizácia súborov. Pri práci s dokumentmi v zdieľanom úložnom priestore, či už v službách verejného cloudu, napríklad Office 365, alebo na NAS, to nie je problém. Ak sa však z rôznych dôvodov pracuje s lokálnymi súbormi na počítačoch, zálohovanie môže byť kľúčový faktor. Pri zálohovaní veľkých súborov prípadná limitovaná kapacita sieťového pripojenia neprekáža. Zálohovanie na NAS alebo do cloudového úložného priestoru sa môže uskutočňovať v noci, keď je nápor na sieť menší ako počas dňa. ­Murphyho zákony sú neúprosné, kyberkriminálnici nespia a pravidelné zálohy oceníte hlavne v prípade, ak vám ransomvér začne ­šifrovať súbory a takto modifikované sa dostanú aj do najnovších replikácií a záloh. Lepšie než zmierňovanie následkov bezpečnostného incidentu sú vždy preventívne opatrenia.

Služby a funkcie na selektívnu synchronizáciu dokážu synchronizovať aj úpravy dokumentov realizované v čase, keď bolo zariadenie offline. Dokumenty sa zosynchronizujú, len čo sa tieto zariadenia pripoja k internetu. NAS server je z princípu zariadenie pre viacerých používateľov, takže okrem konfigurovateľnej možnosti zdieľania súborov a dokumentov oprávnenými používateľmi treba aj sledovať zmeny, ktoré urobili jednotliví používatelia. Preto operačné systémy NAS na firemné použitie využívajú protokoly pomáhajúce sledovať, kto upravil, odstránil či obnovil určitý súbor z niektorého zariadenia v situáciách, keď na jednom súbore pracuje viac ľudí. Prístupové oprávnenia možno prideliť používateľským skupinám alebo IP adresám a správcovia tak môžu povoliť používateľom prístup do služby len vtedy, keď sú ich zariadenia pripojené k určitej sieti, napríklad k intranetu alebo sieti VPN.

Resumé

Riešenie typu „cloud v škatuli“ vám umožní mať nad svojimi údajmi úplnú kontrolu a zároveň sú pre vás a vami vybrané osoby kedykoľvek k dispozícii bez ohľadu na to, kde sa nachádzate. Výhoda NAS oproti cloudovým úložným priestorom je v tom, že prenosy údajov v rámci firmy idú len cez lokálnu sieť. To znižuje záťaž internetového pripojenia a zvyšuje bezpečnosť, pretože spomínané dátové toky sú len vnútri firemnej sieti.

Riešenia Synology na bezpečné ukladanie súborov a tímovú spoluprácu

Z dôvodu celosvetovej epidemiologickej hrozby prudko vzrástol záujem o prácu na diaľku. Pred organizáciami a firmami sa vynára problém, kde ukladať a ako zabezpečiť rastúci počet zdrojov a dát. Zariadenie Synology NAS môže zjednodušiť prácu a vyriešiť uvedené problémy – je ľahko použiteľné, hospodárne a navyše vám môže pomôcť zorganizovať prácu na diaľku vo vašej spoločnosti. Vďaka riešeniam Synology môže byť vaša práca z domu na diaľku veľmi pohodlná. Synology VPN Plus transformuje smerovač Synology Router na pokročilý VPN server a ponúka ľahkú konfiguráciu, bezpečný prístup a bezproblémové pripojenie. Pre ľudí pracujúcich na diaľku môžete ľahko vytvoriť virtuálnu kanceláriu, ktorá sa prispôsobí ich flexibilným rozvrhom a pracovnému štýlu. Zlepšite efektivitu práce na diaľku prechodom zo súborového servera na súkromný cloud. Synology teraz umožňuje všetkým, aby si z domu a kancelárie hosťovali vlastný cloud, čím zaisťuje 100 % vlastníctvo údajov (bez nutnosti platiť mesačné poplatky) vďaka Synology Drive a ďalším balíčkom ZADARMO, ako je Office, Chat, MailPlus. A to všetko bez mesačných poplatkov.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
home office

Pridať komentár