PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá fotosyntéza realitou. Zariadenie produkuje čistú energiu ako rastliny

1

Vedci z Cambridgea vytvorili nové zariadenie, ktoré dokáže produkovať uhlíkovo neutrálne palivo, čo je významný prielom na ceste k „umelej fotosyntéze“. Zariadenie dokáže premeniť slnečné svetlo, oxid uhličitý a vodu na čistú energiu, a to bezdrôtovo a bez dodania elektrickej energie zvonka. Technológiu nazvali vedci photosheet (fotolist), jej výstupom je kyslík a kyselina mravčia, ktorá sa môže buď skladovať ako palivo, alebo premeniť na vodík na poskytnutie čistej energie.

Zámerom je čistá výroba kvapalného paliva, ktoré sa dá ľahko skladovať a prepravovať. Testovacie zariadenie má len 20 štvorcových centimetrov, výskumníci však hovoria, že by sa dalo relatívne ľahko zväčšiť až na mnoho štvorcových metrov a používať podobne ako veľké polia solárnych panelov na výrobu čistej energie.

Už predtým vedci vytvorili „umelý list“, ktorý produkoval palivo nazývané syntézny plyn. Vyžadovalo si však množstvo rôznych komponentov, čo sťažovalo jeho zväčšenie. Navyše s vyrobeným palivom sa dalo ťažšie manipulovať. Nové zariadenie možno ľahšie vyrobiť, je relatívne stabilné a palivo vyrába účinnejšie. Technológia by mohla pripraviť cestu k udržateľnej a praktickej výrobe solárneho paliva. Výskum bol publikovaný v časopise Nature Energy.

Zdroj: independent.co.uk.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
energia veda vyskum

1 komentár

kyselina mravcia reakcia na: Umelá fotosyntéza realitou. Zariadenie produkuje čistú energiu ako rastliny

26.8.2020 10:08
Kyselina mravčia (systémový názov kyselina metánová) je najjednoduchšia karboxylová kyselina (funkčný vzorec HCOOH).

https://sk.wikipedia.org/wiki/Kyselina_mrav%C4%8Dia
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať