PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Umelá inteligencia DALL-E 2 dokáže aj “premalovať” existujúce fotografie

Technológie
0

Systém umelej inteligencie DALL-E 2 dokáže vytvárať fotorealistické obrázky len na základe stručného opisu. Fotograf Nicholas Sherlock ho použil na úpravu ostrosti svojich fotografií. Potom tieto snímky poslal youtuberovi Michaelovi Widellovi. Medzi obrázkami je napríklad rozostrená snímka lienky, ktorú softvér OpenAI „zázračne“ zaostril. Aby Sherlock obrázok opravil, vymazal rozmazanú oblasť tela lienky a vydal textovú výzvu pre DALL-E: „Lienka na liste, zaostrená makrofotografia s vysokým rozlíšením.“

Hoci softvér nebol navrhnutý na také niečo, mohol by sa stať silným a dôležitým nástrojom pre fotografov. V inom prípade Sherlock vymazal zo záberu volavku a dal systému DALL-E pokyn, aby zobrazil „kúpajúce sa sloníča, fotografia divokej prírody“. Fotograf poukazuje na to, že odrazy slonieho mláďaťa vo vode generované DALL-E sú skutočne pozoruhodné. DALL-E teda okrem toho, že dokáže vytvárať predmety na obrázku iba z textového príkazu, môže obrázok aj „premaľovať“. Sherlock uvádza príklad fotografie s tilt-shiftom, pri ktorej chcel, aby bol orez „trochu voľnejší“.

„Zväčšil som veľkosť plátna vo Photoshope, aby som mu dal priehľadné okraje, a nahral som tento obrázok do programu DALL-E. Povedal som mu, aby ho vyplnil pomocou výzvy 'Mesto na jeseň, 35 mm tilt-shift fotografia, Velvia'. To zodpovedá pôvodnému obrázku.“ Fotograf dokonca poskytol porovnávací obrázok s použitím nástroja Content-Aware-Fill programu Photoshop, ktorý neprekvapivo nedokázal vytvoriť oveľa širšiu scénu, ako to urobil DALL-E.

Zdroj: petapixel.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať