HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Umelá inteligencia si vytvorila vlastný univerzálny jazyk a vie prekladať medzi jazykmi bez ich predchádzajúceho učenia sa

Technológie
1

Google už naučil svoju umelú inteligenciu hrať hry, dokonca si už vytvorila aj vlastné šifrovanie. Nedávno integroval neurónové siete aj do  svojho internetového prekladača. Google Neural Machine Translation (GNMT) pri preklade teraz analyzuje celé vety a hľadá ich zmysel, nezameriava sa na jednotlivé slová.

Po niekoľkých mesiacoch testovania však výskumníci zistili, že umelá inteligencia je schopná urobiť „rozumný“ preklad aj medzi jazykmi, s ktorými nebola trénovaná. Mike Schuster z Google Brain o tom píše vo svojom blogovom príspevku. Umelá inteligencia prekladala napríklad z portugalčiny do angličtiny a z angličtiny do španielčiny. Potom bola schopná robiť aj preklady z portugalčiny do španielčiny.

„Pokiaľ je nám známe, toto je prvá demonštrácia naozajstného viacjazyčného zero-shot prekladu (pozn.: bez predchádzajúceho učenia),“ vysvetľuje sa v dokumente.

Vedci použitím trojdimenzionálnej prezentácie dát vnútorných sietí nahliadli do systému a zistili, že umelá inteligencia si vytvorila vlastný „jazyk“, odborné nazývaný interlingua, čo je druh umelého jazyka, ktorý sa používa práve na tento účel. Ukázalo sa, že umelá inteligencia si „zakódovala niečo“ o sémantike vety namiesto toho, aby prekladala slovo po slove. „Interpretujeme to ako znamenie existencie jazyka interlingua v sieti,“ uviedol tím.

Zdroj: wired.co.uk

Redakcia

Všetky autorove články
Google umela inteligencia

1 komentár

hmm reakcia na: Umelá inteligencia Googlu si vytvorila vlastný univerzálny jazyk

25.11.2016 19:11
Dufam, ze tie siete nemaju pristup k vykladovemu slovniku kde by nasli vyznam pojmov ako clovek, kreten, samovrah, vojna, preventivny uder, ekologia, ohrozeny druh ... nasledne k clankom, kto tie ohrozene druhy likviduje a clankom ako moc ich treba chranit. Dufam, tie systemy nie su zatial pripojene online ... ale vlastne asi su ... :c) Happy vianoce everyone from Google ;c)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať