PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Umelá inteligencia by v budúcnosti mohla nahradiť aj spisovateľov

Technológie
0

Stroje nás pomaly prekonávajú v rôznych odvetviach. S ich extrémne efektívnou a rýchlou schopnosťou učiť sa nové veci, to nie je žiadne prekvapenie. Vyhľadávanie informácií v obrovskej databáze, zapamätávanie a následné rozpoznávanie  potrebných údajúv sú devízami robotov, to všetko zvláda UI hravo, rýchlo a efektívne. Zaujímavosťou tiež je, že si dokáže sama na internete vyhľadať najnovšie vedecké výskumy a napísať o nich vlastný článok.

V otázkach kreativity, umenia a pochopenia kontextu však oproti nej zatiaľ ľudia viedli s obrovským náskokom. Ešte nedokáže rozumieť irónií, sarkazmu a tiež nevie dobre "čítať medzi riadkami".

Podľa vedca a experta na umelú inteligenciu Bjorna Schullera z Londýnskej Imperial College by sa aj to mohlo čoskoro zmeniť. Rozdiely medzi ľudským a robotickým chápaním kontextu jazyka sa pomaly zmenšujú. Už teraz sú schopné stroje písať krátke poviedky, dokonca vymýšľať vtipy a viesť jednoduché konverzácie. 

Akonáhle stroj pochopí všetky jazykové pravidlá a naučí sa dokonale spájať jazykové súvislosti, je možné, že napíše lepšiu novelu než samotný spisovateľ. Pomôcť môže tiež schopnosť lepšie sledovať hrdinov novely a pridať rýchly, nečakaný zvrat do pokojného deja.

Nádejní spisovatelia, nemusíte sa však príliš obávať. Schuller hovorí, že kým bude UI schopná interpretovať text na úrovni človeka, počkáme si aspoň 10 až 20 rokov.

Zdroj: businessinsider.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
umelá inteligencia AI stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať