SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Unikátne video ukazuje štart raketoplánu z krídlovej lode

Technológie
1

Štartovací systém Alexejev/Suchoj Albatros, navrhnutý v roku 1974, mal vyniesť sovietsky raketoplán na chrbte nosného lietadla, ktoré by štartovalo z krídlového člna. Štart sa nikdy neuskutočnil, ale video ponúka pohľad na to, ako by to vyzeralo. Kanál Hazegrayart na YouTube vytvoril viac ako 100 nádherne vykreslených videí, ktoré predstavujú štart alebo prevádzku niektorých z najzvláštnejších lietadiel a kozmických lodí, aké boli kedy navrhnuté v realite alebo vo vedeckej fantastike.

Jeho najnovšie video ukazuje návrh na vypustenie raketoplánu zo sovietskej éry, ktorý zostavil výrobca lietadiel Suchoj, známy svojimi prúdovými stíhačkami, a špecialista na vodné raketové a pozemné vozidlá Rostislav Alexejev. Alexejev/Suchoj Albatros bol trojstupňový štartovací systém schopný vyslať raketoplán do vesmíru bez potreby štartovacej rampy alebo dokonca dráhy. Všetky stupne by boli obnoviteľné a opakovane použiteľné. Základom systému bol 70-metrový, 2000-tonový krídlový čln, nazývaný Albatros Momentum Block.

Na jeho chrbte by sedelo lietadlo Albatros Carrier Aircraft s delta krídlom dlhým 91 m, ktoré by vážilo 1250 ton s plnou nádržou a disponovalo raketou na kvapalný kyslík a kvapalný vodík schopnou vyvinúť ťah 7,84 milióna kN. A na jeho chrbte by spočíval oveľa menší 49-metrový raketoplán Albatros s vlastnou raketou s ťahom 1,96 milióna kN, ktorý by s plnou nádržou vážil len 320 ton.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Plán predpokladal, že druhý stupeň nosného lietadla bude odpaľovať svoje rakety a dopĺňať palivo za pohybu zo 180-tonovej rezervy v člne. Tým by sa plavidlo zrýchlilo na rýchlosť krídlového člna, čím by sa výrazne znížil odpor vzduchu, a čln by potom dosiahol štartovaciu rýchlosť okolo 180 km/h za menej ako dve minúty po odpálení rakiet.

V tomto okamihu by sa pod krídlami nosného lietadla vytvoril dostatočný vztlak na štart, ktorý by raketoplán vystrelil do veľkej výšky, potom by sa oddelil a pokračoval na obežnú dráhu silou vlastných rakiet, pričom by sa nosné lietadlo kĺzalo späť k Zemi a pristálo. Tento zvláštny návrh nebol nikdy realizovaný, pretože, ako si Alexejev zrejme uvedomoval, krídlový čln sa stáva mimoriadne riskantnou záležitosťou nad rýchlosťou približne 113 km/h. Pri takejto rýchlosti klesá v nízkotlakovej zóne nad „krídlom“ člna tlak natoľko, že voda začne vrieť.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

som robot reakcia na: Unikátne video ukazuje štart raketoplánu z krídlovej lode

26.10.2023 09:10
russko - svet neobmedzených možností. Ale asi v roku 3025.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať