Úprava RNA umožní dopestovať o 50 % viac zemiakov a ryže

5

Manipulácia s RNA môže umožniť rastlinám priniesť výrazne viac plodov a zvýšiť toleranciu proti suchu, oznámil medzinárodný tím vedcov z univerzít v Chicagu, Pekingu a Kuej-čou. Pridanie génu kódujúceho proteín nazývaný FTO do rastlín ryže a zemiakov v počiatočných testoch v terénnych skúškach zvýšilo ich výnos o 50 %. Rastliny sa výrazne zväčšili, produkovali dlhšie koreňové systémy a lepšie znášali sucho. Analýza takisto ukázala, že sa v nich zvýšila rýchlosť fotosyntézy.

Navyše vedci zistili, že táto jednoduchá úprava funguje pri každom type rastlín, s ktorými to doteraz skúšali. Molekula RNA číta DNA a potom plní úlohy – vyrába proteíny. No výskumy ukázali, že RNA jednoducho nečíta plán DNA a slepo ho vykonáva; bunka môže aj sama regulovať, ktoré časti plánu sa prejavia. Robí to umiestnením chemických markerov na RNA, aby sa modulovalo, ktoré proteíny sa vyrobia a koľko.

Vedci sa začali zaujímať, ako to ovplyvní biológiu rastlín. Zamerali sa na proteín FTO, o ktorom vedeli, že ovplyvňuje rast buniek u ľudí a zvierat. Preto sa pokúsili vložiť jeho gén do rastlín ryže. Rastliny, ktoré potom vypestovali v laboratórnych podmienkach, priniesli trikrát viac ryže. Keď to vyskúšali v teréne, rastliny mali o 50 % viac hmoty a priniesli o 50 % viac ryže. Vyrástli im dlhšie korene, mali efektívnejšiu fotosyntézu a mohli lepšie odolávať stresu zo sucha. Pri experimentoch so zemiakmi boli výsledky rovnaké.

Predplatné NEXTECH 2021

Výskumníci sa pokúšajú pochopiť, čo sa vlastne v rastlinách deje. Nazdávajú sa, že FTO riadi proces známy ako m6A, čo je kľúčová modifikácia RNA. V tomto scenári FTO funguje tak, že vymaže RNA m6A a tlmí niektoré signály, ktoré rastlinám prikazujú spomaliť a obmedziť rast. Je to niečo ako zelená vlna v cestnej premávke, ktorá umožní, aby po ceste prešlo viac áut. Modifikované rastliny produkovali výrazne viac RNA ako kontrolné rastliny.

Ak vedci úplne porozumejú tomuto mechanizmu rastu, mohli by nájsť alternatívne spôsoby, ako dosiahnuť rovnaký účinok. Okrem potravinárskych plodín by sa zamerali aj na iné druhy, na ktoré vplýva zmena klímy. Mohli by napríklad navrhnúť pre ohrozené oblasti trávy, ktoré vydržia sucho, alebo rastliny s dlhými koreňmi, ktoré nevytrhnú silné búrky.

Zdroj: eurasiareview.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Lacko klamar reakcia na: Úprava RNA umožní dopestovať o 50 % viac zemiakov a ryže

3.8.2021 13:08
Lacko klames v nadpise. Odporujes autorom aj logike. Daj si to do zahrady a otrav sa tou zeleninou, ktorej vypestujes rovnake mnozstvo. Pisu ze to zvacsi rastlinu, teda aj korene. Viac zemiakov je nahodny vedlajsi efekt. Keby tam prsalo vela budu mat polovicnu urodu zemiakov, lebo pohniju. Taktiez uprava RNA automaticky kontaminuje zeleninu a robi ju toxickou pre cloveka. Nikto ju jest nemoze, lebo mu zmeni nasledne DNA aj v tele a sposobi rakovinu alebo ine imunitne choroby.
Reagovať

RE: precitaj si nieco o GMF genetically modified food, jeme ho uz desatrocie reakcia na: Lacko klamar

4.8.2021 16:08
precitaj si nieco o GMF genetically modified food, jeme ho uz desatrocie
Reagovať

RE: RE: len nechapem ako ti moze ublizit kukurica, ktora ma vyssiu cukornatost geneticky sposobenu ;) reakcia na: RE: precitaj si nieco o GMF genetically modified food, jeme ho uz desatrocie

5.8.2021 13:08
len nechapem ako ti moze ublizit kukurica, ktora ma vyssiu cukornatost geneticky sposobenu ;)
Reagovať

RE: RE: RE: len nechapem ako ti moze ublizit kukurica, ktora ma vyssiu cukornatost geneticky sposobenu ;) reakcia na: RE: RE: len nechapem ako ti moze ublizit kukurica, ktora ma vyssiu cukornatost geneticky sposobenu ;)

11.8.2021 14:08
Nie je uprava ako uprava. Mozes si vygooglit, ze vedci potvrdili, ze kazda gen. uprava potravin, co si mysleli, ze neopvplivni cloveka, tak po par rokoch zistili, ze predsa len geneticky k horsiemu ovplyvnila.

RE: RE: precitaj si nieco o GMF genetically modified food, jeme ho uz desatrocie reakcia na: RE: precitaj si nieco o GMF genetically modified food, jeme ho uz desatrocie

4.8.2021 19:08
Mam precitane o nom vela. Btw. neodporuje to komentu vyssie ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať