SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

V autoservisoch už vedia opraviť pokazené batérie elektromobilov za zlomok ceny

Technológie
2

Podľa odborníkov sa batérie v elektrických vozidlách ťažko opravujú pre zložité chemické procesy. To však neznamená, že sa ich opravy treba zriecť. Špecializovaní mechanici už opravujú elektrické akumulátory, čím predlžujú ich životnosť. Ak sa tento koncept podarí rozšíriť, mohol by pomôcť priemyslu znížiť množstvo vzácnych a drahých materiálov, ktoré sa ťažia zo zeme na výrobu nových batérií. 

Keď hovoríme o elektrických vozidlách, v predaji ich je približne 10 miliónov ročne, pričom toto číslo podľa Medzinárodnej agentúry pre energetiku ešte porastie.  Rich Benoit, majiteľ spoločnosti The Electrified Garage, uviedol, že na bezpečnú opravu batérií elektrických vozidiel je potrebné rozsiahle školenie, pričom účet za takúto opravu môže byť až 10 000 dolárov. Nová batéria stojí približne 15 000 USD alebo viac.

Mnohí majitelia elektromobilov si preto radšej vyberú nové vozidlo ako opravu. Auto sa tak stáva takmer spotrebným tovarom ako televízor. Veľké batérie pre elektromobily obsahujú veľa článkov, ktoré majú vydržať roky. Dlhá životnosť batérie pomáha kompenzovať znečistenie ovzdušia, ktoré vzniká pri jej výrobe.

Nórska spoločnosť Reneos, ktorá recykluje batérie, na svojej webovej stránke uvádza, že opravy zvyčajne zahŕňajú dve kľúčové fázy. Najprv sa batérie otestujú a diagnostikujú. Potom vykonajú opravu, ktorá môže zahŕňať výmenu článkov alebo modulov. Často je totiž chybný len jeden z modulov, a nie celá batéria. Spoločnosť Cox Automotive so sídlom v Atlante, ktorá opravuje batérie pre elektromobily, ktoré sú ešte v záruke, uvádza, že renovovaný napájací akumulátor stojí v priemere polovicu ceny nového.

Pritom existuje nespočetné množstvo rôznych dôvodov, prečo je oprava oveľa prospešnejšia ako výmena. Odborníci však jasne uvádzajú, že opravy batérií nie sú projekty typu „urob si sám“, ktoré možno realizovať v garáži, pretože je tu riziko výbuchu. Majiteľ opravovne e-bajkov John Mathna hovorí, že aj niektoré batérie elektrických bicyklov obsahujú „dostatok prúdu na to, aby niekoho zabili“.

Zdroj: autos.yahoo.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

retardovany kLacko a kHubinsky klamu reakcia na: V autoservisoch už vedia opraviť pokazené batérie elektromobilov za zlomok ceny

6.1.2024 09:01
retardovany kLacko a kHubinsky klamu
Reagovať

Oprava batérie... reakcia na: V autoservisoch už vedia opraviť pokazené batérie elektromobilov za zlomok ceny

5.1.2024 08:01
... v nahrávacom štúdiu..? Prvý obrázok nevyzerá na autoservis... :) :)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať