SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

V ľudskom tele objavili úplne novú formu života

1

Vedci v našich črevách a ústach objavili čudné entity, ktoré môžu predstavovať úplne novú triedu života. Tieto drobné krúžky RNA, nazývané obelisky, sa môžu zložiť do štruktúry, ktorá vyzerá ako tyčinka, odtiaľ pochádza názov. Sú prekvapivo bežné v našich mikrobiómoch – komunite vírusov, baktérií, húb a ich génov, ktoré žijú v našich telách. Napriek tomu neboli doteraz odhalené. Výskumníci, ktorí ich objavili, uvádzajú, že ich funkcia (ak vôbec nejakú majú) je stále nejasná.

Obelisky objavil tím vedený Andrewom Fireom, genetikom a patológom, nositeľom Nobelovej ceny, ktorý sa o svoje zistenia podelil v predtlačovom dokumente. Výskumníci našli 30 000 obeliskov len prehľadávaním databázy Integrative Human Microbiome Project, čo je súbor údajov o mikrobiómoch, ktorý výskumníci na celom svete používajú na štúdium ľudského zdravia a chorôb. Keď prehľadali ďalšie súbory údajov o mikrobiómoch z celého sveta, odhalili ešte viac. V jednom súbore údajov obsahovalo obelisky 6,6 percenta vzoriek čriev a neuveriteľných 53 percent vzoriek z úst.

Obelisky predstavujú osobitnú triedu organizmov (článok ich označuje ako „biologické entity“). Nachádzajú sa niekde medzi vírusmi a viroidmi – jednovláknovou kruhovou RNA, o ktorej sa predpokladalo, že väčšinou infikuje rastliny. Hoci vyzerajú dosť podobne, viroidy si nedokážu vytvárať vlastné proteíny, zatiaľ čo výskumníci zistili, že obelisky áno. Tieto proteíny nie sú ako žiadne proteíny, o ktorých dnes vieme. Čo presne tieto proteíny robia pre obelisky, je len jedna z množstva otázok, ktoré teraz výskumníci kladú.

Vírusy si tiež môžu vytvárať vlastné proteíny, ale na rozdiel od obeliskov majú okolo svojho genetického materiálu ochranný obal. Obelisky preto potrebujú nejakého hostiteľa. Vedcom sa podarilo identifikovať jedného: baktériu Streptococcus sanguinis, ktorá žije väčšinou v zubnom povlaku v našich ústach. To, v ktorých ďalších hostiteľoch obelisky presne žijú, je ďalšou záhadou, rovnako ako to, čo robia svojmu hostiteľovi a ako sa šíria. Za posledné tri roky vedci objavili desiatky tisíc nových entít podobných viroidom. To ich prinútilo úplne prehodnotiť, ako klasifikujú mikroskopický svet.  

Zdroj: vice.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Geniustycinka reakcia na: V ľudskom tele objavili úplne novú formu života

8.2.2024 04:02
Vcera ma kolegynka ponukla tycinkou vraj napachnutou tuhym palivom . Moje entity mi povedali,ze je to v norme,tak som ju skonzumoval a cely pracovny den som necitil hlad,smad,potrebu kyslika ci rozmyslania,ci rozmnozovania...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať