SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

V pondelok bude možné pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca

Tlačové správy
0

V pondelok bude možné na Slovensku pozorovať ďalšie čiastočné zatmenie Mesiaca. Ako informoval Pavol Rapavý zo Slovenského zväzu astronómov, úkaz bude najvýraznejší po západe Slnka tesne po 20:00 na tmavnúcej súmrakovej oblohe. „Bude sa nám zdať, akoby mal zo spodnej časti trošku odhryznuté,“ vysvetlil s tým, že táto časť Mesiaca bude v zemskom tieni. Zatmenie Mesiaca vzniká pri mesačnom splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Ročne môžu nastať maximálne tri zatmenia Mesiaca.

Pri maximálnej fáze zatmenia bude Mesiac ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho priemeru. „Keďže úkaz nastáva nízko nad obzorom, bude mimoriadne fotogenický. Za dobrých pozorovacích podmienok uvidíme Mesiac na nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je označovaný ako Venušin pás,“ uviedol Rapavý. Asi polhodinku po skončení čiastočného zatmenia bude pravý dolný okraj Mesiaca mierne tmavší, keďže bude v polotieni. Nad južným obzorom bude možné pozorovať Saturn v súhvezdí Škorpión a na západe jasný Jupiter v Panne.

Tohto roku bolo na Slovensku pozorovateľné len polotieňové zatmenie Mesiaca 11. februára, no tento úkaz bol len málo výrazný. Nasledujúce zatmenie bude úplné, nastane 27. júla 2018 a bude najdlhším úplným zatmením Mesiaca v tomto storočí.

SITA

Všetky autorove články
mesiac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať