Vaše údaje sú poklad. PPPíter vás naučí, ako ochrániť seba i svoje peniaze na internete.

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Vreckári už dávno nevyberajú len peňaženky z vreciek a kabeliek nič netušiacim ľuďom v autobusoch. Presunuli sa tam, kde je pravdepodobnosť ich odhalenia nižšia a zároveň pravdepodobnosť obohatenia sa viacnásobne vyššia. Existuje totiž množstvo spôsobov, ako sa im to môže podariť.

Najrozšírenejší a zdá sa, že aj dlhodobo najúčinnejší spôsob, je vyvolanie strachu, neistoty a pocitu ohrozenia vašich peňazí cez SMS či mail. V prípade, že vám príde správa o ohrození vašich peňazí od banky, v ktorej nemáte účet, je hneď zjavné, že ide o podvod. No ak ste sa s takou správou ešte nestretli a zlodeji sa zhodou okolností trafili do názvu vašej banky, nastupuje obava. Niektorí v strese hneď radšej kliknú na priložený link a tu to potom celé začína. Človek si chce byť istý, či je všetko v poriadku, a preto poctivo vypĺňa prihlasovacie údaje, zadáva kódy a postupuje podľa ďalších a ďalších výziev a pokynov. Podozrenie, či to všetko bolo v poriadku, zväčša prichádza až po opadnutí prvotného stresu a často až po správach o odchádzajúcich peniazoch z účtu či karty.

Podvodníci sú však prefíkaní a tí sofistikovanejší to skúšajú aj fingovanými telefonátmi z polície či call centra banky. Neváhajú prepájať si vás medzi sebou s cieľom vyvolať dôveru, že oni sú tí, čo vám chcú pomôcť. O praktikách kupujúcich na online bazároch alebo poštovnom pre kuriéra k neexistujúcej zásielke snáď už počul každý.

Ostražitosti však nikdy nie je dosť – všetko, čo prestane podvodníkom fungovať, veľmi rýchlo zmenia na niečo nové.

PPPíter v spolupráci s Tatra bankou vás prevedie svetom takzvaných sociálnych inžinierov a ich taktík vo svojich vtipných i poučných videách. Viac na www.predigitalnubezpecnost.sk.

Tatra banka

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať