NICEBOY_072021 NICEBOY_072021 NICEBOY_072021

Vedci uložili do DNA celý film, operačný systém i počítačový vírus. A dokázali ich opäť prečítať

0

V novej štúdii dvojica vedcov z Genómového centra Kolumbijskej univerzity v New Yorku ukazuje, že algoritmus určený na streamovanie videa na mobilný telefón môže odomknúť úložný potenciál DNA tým, že stlačí viac informácií do jej štyroch základných nukleotidov.

DNA je ideálne úložné médium, pretože je veľmi kompaktné a môže pretrvať stovky tisíc rokov, ak sa skladuje v chladnom a suchom mieste. DNA nebude degradovať v priebehu času ako magnetofónové kazety a CD a nebude ani zastarávať.

Yaniv Erlich a Dina Zielinski vybrali šesť súborov, ktoré zakódovali a zapísali do DNA. Ide o úplný počítačový operačný systém, krátky francúzsky film z roku 1895, 50-dolárový darčekový poukaz Amazonu, počítačový vírus, plakety umiestnené v rokoch 1972 a 1973 na palube kozmických lodí Pioneer 10 a Pioneer 11 a štúdiu informačného teoretika Clauda Shannona z roku 1948. Súbory najprv zložili do jedného komprimovaného celku, potom dáta rozdelili do krátkych reťazcov binárneho kódu zloženého z jednotiek a núl a bity potom mapovali do štyroch nukleotidových báz v DNA: A, G, C a T.

Na prečítanie súborov vedci použili technológie na sekvenčné čítanie reťazca DNA, následne softvér preložil genetický kód späť do binárneho. Pritom sa im podarilo obnoviť súbory s nulovými chybami.

Výskumníci hovoria, že ich kódovacia technológia umožňuje uložiť 215 petabajtov dát do jediného gramu DNA. „Sme presvedčení, že toto je pamäťové zariadenie s najvyššou hustotou dát, aké bolo vôbec vytvorené,“ povedal Erlich.

Prekážkou však môžu byť náklady. Výskumníci minuli 7000 dolárov na syntetizovanie DNA, ktorá slúžila na archiváciu ich 2 megabajtov dát, a ďalších 2000 dolárov na ich prečítanie. Ďalšou prekážkou by bola rýchlosť zápisu a čítania. Cena syntézy sa dá značne znížiť, ak sa vytvárajú molekuly s nižšou kvalitou. No aj tak si na finančne i časovo výhodné ukladanie dát do DNA budeme musieť ešte dlhšie počkať.

Zdroj: Sciencedaily

 

Redakcia

Všetky autorove články
DNA pocitacovy virus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať