SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Vedci vytvorili prvého „biohybridného“ robota. Pri pohybe používa živé svalové tkanivo

0

Vedci na univerzite v Tokiu vytvorili robotické zariadenie, ktoré sa pohybuje pomocou živého svalového tkaniva. Ako živú svalovú časť robota namiesto svalu úplne vytvoreného v tele tím použil sval, ktorý vytvoril od nuly. Na tento účel použil hydrogélové fólie obsahujúce svalové kmeňové bunky nazývané myoblasty. Dopĺňajú ich špeciálne prúžkové štruktúry podporujúce rovnomerný rast svalových vlákien.

Svojho cyborga výskumníci nazývajú „biohybridný robot“. Článok o ňom publikovali v akademickom časopise Science Robotics.

Robot je veľmi rudimentárny, v podstate ide o prst (prípadne dva) s jediným bodom pohybu (otočným kĺbom), úchytmi, kde sa môžu svaly pripevniť, a elektródami, ktoré poskytujú stimul na vyvolanie kontrakcie svalov. Jednoduchosť však nie je na prekážku jeho funkčnosti.

Zverejnené video ukazuje robota dvíhajúceho objekty a manipulujúceho s nimi. Vedci tvrdia, že ide len o základ na vytváranie pokročilejších a prirodzenejších robotov.

„Ak skombinujeme viac takýchto svalov do jedného zariadenia, mali by sme byť schopní reprodukovať zložitú súhru svalov, ktorá umožňuje fungovanie ruky, ramena a iných častí tela,“ povedal vedúci projektu Shoji Takeuchi.

Zdroj: techspot.comiis.u-tokyo.ac.jp.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda robot technológie bio hybrid AI umelá inteligencia cyborg

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať