SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Video: Študenti nám predviedli robota, s ktorým budú súťažiť na robotickej olympiáde v Mexiku

Technológie
0

Tím nadaných stredoškolákov - Martin, Adam, Viliam, Tomáš a Oliver, nás už čoskoro bude reprezentovať na ďalšom ročníku prestížnej medzinárodnej robotickej olympiády FIRST Global v Mexiko City. Počas týždňového sústredenia v Žiari nad Hronom dokončili robota Aurela, ktorý bude plniť úlohy v súťaži s motívom výroby energie z obnoviteľných zdrojov. Robot dostal meno po známom svetovom vedcovi, strojnom inžinierovi a konštruktérovi Aurelovi Stodolovi.

Viac o súťaži a konštrukcii robota sa dozviete v našom videu:

Olympiády First Global Challenge 2018 v Mexiko City sa zúčastňujú študenti zo všetkých kútov sveta vo veku 15 až 18 rokov, aby súťažili v konštrukcii, dizajne a programovaní robotov. Slovenský tím je zložený z ambicióznych stredoškolákov vybratých z celého Slovenska, ktorí sú nadšení pre techniku, robotiku a počítače, a ktorých spája silný tímový duch. Všetci naši reprezentanti sa už v minulosti zúčastnili národných a medzinárodných robotických súťaží, akou je napríklad FIRST Lego League.

Všetky tímy dostanú stavebnicu, z ktorej potom podľa vlastného návrhu skonštruujú robota

Konštrukcia podvozku a hotový robot

Dôležitá je nielen zručnosť konštruktérov a vynaliezavosť programátorov, ale aj to, že študenti sa učia spolupracovať v rámci tímu. „Najväčšou výzvou je pre mňa najmä spolupráca medzi členmi tímu pri stavbe robota. Doteraz som bol zvyknutý pracovať v relatívne malom tíme, kde bol jeden hardvérista a jeden programátor. FIRST Global je šanca zlomiť tento stereotyp,“  hovorí 17-ročný študent Adam.

Tak ako tomu bolo minulý rok, aj teraz je mentorom našich reprezentantov stredoškolský učiteľ Adam Kukla

FIRST Global je olympiádou, ktorá dáva priestor robotom meniacim svet k lepšiemu. Súťažia v úlohách, ktoré sú v súlade s výzvami OSN, takže okrem medzinárodnej spolupráce je zameraná aj na globálne problémy. Témou a výzvou blížiaceho sa druhého ročníka sú "Energy Impact", teda dopady rôznych spôsobov výroby elektrickej energie na životné prostredie.

Presne to je aj cieľom súťažnej hry - tímy aliancie sa budú pokúšať o výrobu energie. Budú však musieť čeliť viacerým obmedzeniam. K dispozícii budú mať veterné turbíny (každá aliancia môže aktivovať len jednu), solárne panely (ťažko sa získavajú a umiestňujú) a tepelné elektrárne (limitujúcim faktorom je vyčerpateľnosť zdrojov). Veľmi dôležitá bude spolupráca – tímy si budú môcť navzájom posúvať svoje možnosti pri výrobe energie a v prípade, že sa dokážu dohodnúť, dosiahnu vyšší zisk.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
vzdelavanie súťaž robot tech AI stroj Slovensko FLL hry zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať