Video: Výkonný a funkciami nabitý NAS server Synology DS 718+

Technológie
0

Model DS718 + patrí do produktovej rodiny zariadení NAS série Plus, obľúbenej pre pokročilé funkcie a v neposlednom rade aj pre jednoduchú konfiguráciu. Osvedčený dizajn aj číselné označenie prezrádza, že sa jedná o výrazne inovovaný model DS716 + II, pričom najvýznamnejšou inováciou je nový výkonnejší štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455 taktovaný na 1,5 GHz, ktorý v prípade potreby vysokého výkonu môže pracovať až na 2,3 GHz.

Osadenie diskami a úvodnú konfiguráciu ukazuje naše video

K dispozícii má štandardne 2 GB pamäte RAM, no k dispozícii je ľahko prístupný slot SO-DIMM, ktorý umožňuje upgrade na 6 GB. Na vloženie ďalšieho modulu RAM nie je potrebné zariadenie rozoberať, port je prístupný spredu po vybratí diskových modulov.

Bohatá konektivita zahŕňa dva gigabitové LAN porty, dva porty USB 3.0 a port eSATA vzadu a ďalší rýchly USB port vpredu. Teoretická prenosová rýchlosť pri čítaní je 226 MB/s a ​​rýchlosť zápisu 188 MB/s v konfigurácii RAID 1, avšak na dosiahnutie takýchto rýchlostí musíte využiť agregáciu LAN linky. Maximálna kapacita je 24 TB v konfigurácii 2 x 12 TB disky. V niektorých konfiguráciách RAID bude samozrejme kapacita nižšia. Komu by sa dve pozície na disky zdali málo, môže úložnú kapacitu rozšíriť pomocou zariadenia Synology DX517 na 7 diskov.

Súčasťou balenia sú aj všetky potrebné káble

NAS servery radu Plus podporujú súčasne dva kanály hardvérového prekódovania videa vo formáte H.264 (AVC), H.265 (HEVC), MPEG-2 a VC-1 pri maximálnom rozlíšení 4K (4096 x 2160) a maximálnej snímkovej frekvencii 30 FPS.  Túto vlastnosť oceníte hlavne v súčasnosti, keď sú už bežne v domácnostiach 4K televízory, no televízne spoločnosti ponúkajú 4K obsahu ako šafranu, takže majitelia týchto odkazov sú odkázaní na streamovanie z vlastnej domácej knižnice multimediálneho obsahu vo vysokom rozlíšení. Na NAS si určite budete ukladať aj vlastné 4K videá, nakrúcanie ktorých podporuje každý lepší smartfón.   NAS je možné používať nielen na domáce použitie, ale aj pre živnosť, slobodné povolanie či rodinnú firmu, preto je v súvislosti s novým nariadením GDPR o ochrane údajov dôležitá možnosť šifrovania údajov na diskoch. Rýchle hardvérové šifrovanie AES-NI umožňuje zachovať vysokú prenosovú rýchlosť aj so šifrovanými dátami.

NAS server je dodávaný bez diskov, na inštaláciu 3.5 " nepotrebujete žiadne nástroje, menšie 2.5 " disky upevníte do šachty štyrmi skrutkami.

Testoval som s jedným novým diskom založeným do prvej pozicie vľavo a druhým diskom, ktorý už bol použitý v inom zariadení NAS od Synology. Aby som test maximálne priblížil reálnym podmienkam, simuloval som bežného používateľa, ktorý nemá žiadne pokročilejšie IT zručnosti. Ak by som narazil na problém, ktorý by takýto používateľ nezvládol, kontaktoval som podporu. Vopred avizujem, že to nebolo treba a inštalácia a úvodná konfigurácia bola úplne bezproblémová a zvládne ju v podstate každý. Treba si dobre rozmyslieť aké disky použijete. Ak plánujete využívať NAS ako knižnicu multimédií, stačia bežné disky, prípadne aj nové, či zánovné 2.5" disky, ktoré vám zostanú po upgrade notebooku z klasického disku na polovodičový. Pre živnostníka, či poloprofesionálneho fotografa sa na diskoch šetriť určite nevyplatí. Odporúčam osadiť NAS server kvalitnými diskami určenými pre nepretržitú prevádzku. Lacné disky pre komerčné zariadenia nie sú dimenzované na niekoľkoročnú, v mnohých prípadoch  nepretržitú prevádzku.

Ak potrebujete vysokú rýchlosť ukladania a čítania, osadíte minimálne do jednej pozície 2.5 " polovodičový SSD disk.

DS718 + som konfiguroval na počítači MacBook Pro. Po vložení diskov webová aplikácia find.synology.com okamžite našla NAS pripojený do lokálnej siete

Aplikácia dokonca detegovala, že jeden z diskov už bol použitý v inom zariadení. Konfiguračná aplikácia ponúkla možnosť možnosť migrácie údajov a nastavení, alebo len zachovanie súborov. Zvolil som druhú možnosť. Používateľ, ktorý upgraduje na modernejší NAS ocení možnosť zachovania údajov.

Nasledovala inštalácia DSM (Disk Station Manager), ktorá trvala niekoľko minút. Odporúčam ponechať označenú možnosť inštalovať automaticky najnovšie verzie a rovnako aj aj povoliť periodické spúšťanie S.M.A.R.T. testy na kontrolu stavu inštalovaných diskov. Následne sa nainštalujú odporúčané balíčky Photo Station, VideoStation, Audio Station, Media Server, Hyper Backup, cloud Station Server a Download Station. Jediným úkonom, ktorý bolo počas konfigurácie potrebné vykonať bolo zadanie mena a hesla na administrátorský prístup

a taktiež nastavenie diaľkového prístupu.

Po ukončení konfigurácie som sa z počítača pripojil na NAS server a skopíroval naň multimediálny obsah vrátane 4K videí a taktiež aj dokumenty, ktoré som chcel zálohovať. Zariadenie D S718 + pripojené v domácej sieti automaticky rozpoznal bežný 4K televízor Samsung a bez problémov prehrával všetky videá a zobrazoval fotografie. Spotreba v bežnej prevádzke s dvomi diskami bola 16 – 18 W, pri hibernovaných diskoch 8,5 W.

Technické parametre
Počet slotov pre HDD: 2. Štvorjadrový procesor Intel Celeron J3455 1,5 GHz – 2,33 GHz, 2 GB RAM rozšíriteľná na 6 GB; Porty: 2 x 1 Gbit ethernet, 3x USB 3.0: 1 x eSATA. Rozmery: 157 x 103,5 x 232 mm, hmotnosť 1,74 kg. Príkon 20,1 W, 9,1 W pri hibernovaných diskoch.

Cena 472 €

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Synology server inovácia procesor pamat RAM

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať