SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Vloženie proteínov z tardigrady do ľudských buniek môže spomaliť ich starnutie

1

Vedci z University of Wyoming zistili, že CAHS (Cytoplasmatic Abundant Heat Soluble) proteíny z tardigrád, nazývaných aj pomalky, by sa mohli použiť v technológiách zameraných na spomalenie procesu starnutia a dlhodobé skladovanie ľudských buniek.

Štúdia, ktorú viedla vedúca vedecká pracovníčka Silvia Sanchezová-Martinezová, skúmala mechanizmy, ktoré tardigrady používajú na vstup do stavu spomaľujúceho životné procesy, keď čelia extrémnym podmienkam, a výstup z neho. Proteíny vytvárajú vo vnútri buniek gély, ktoré dočasne spomaľujú alebo zastavujú biologické funkcie. Po zavedení do ľudských buniek tieto proteíny napodobňujú rovnaké účinky, aké sa pozorovali u tardigrád.

Okrem toho štúdia ukázala, že tento proces je reverzibilný, keďže gély sa rozpúšťajú a bunky sa po uvoľnení stresu vrátia k normálnemu metabolizmu. Výskum otvára možnosti pre vývoj technológií biostázy na spomalenie starnutia a zlepšenie skladovania a stability buniek. Predchádzajúci výskum toho istého tímu ukázal, že proteíny tardigrád možno použiť na stabilizáciu liečiv bez potreby chladenia.

Zdroj: uwyo.edu.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

[url=http://www.youtube.com/@Andrej-Weber]Мелодии, что звучат как приглашение к глубокой интроспекции – Андрей Вебер[/url] reakcia na: Vloženie proteínov z tardigrady do ľudských buniek môže spomaliť ich starnutie

4.4.2024 15:04
[url=http://www.youtube.com/watch?v=DSjVdM4AD4w]Андрей Вебер и его музыка, что становится компасом в мире эмоций[/url]
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať