SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

Prieskumy trhu
3

Švédsko je lídrom v ochrane životného prostredia. Svedčí o tom okrem iného  aj projekt elektrických ciest, určených pre vozidlá, ktoré sú priťažké na to, aby boli poháňané iba elektrinou. Prvý dvojkilometrový úsek diaľnice, kde je elektrické vedenie uložené v pravom jazdnom pruhu, bol nedávno otvorený v spolupráci s výrobcom nákladných automobilov Scaniou v strednom Švédsku. Okrem toho chce krajina do roku 2050 oslobodiť svoje cesty od áut jazdiacich na fosílne palivá. A zaujímavé je aj to, že táto priekopnícka škandinávska krajina recykluje až 99 % odpadu, takže na skládkach končí len 1 % z neho. Procesom meniacim odpad na elektrinu sa vyrába udržateľná energia približne z 50 % odpadu.

Vo Švédsku sa z ročného úhrnu 4,4 mil. ton komunálneho odpadu 2,2 mil. ton premení na energiu použitím procesu WTE (waste-to-energy – odpad na energiu). Spaľovaním vytriedeného vhodného odpadu sa  v elektrárňach WTE vytvára para poháňajúca turbínu, ktorá produkuje elektrinu. Švédsko dokonca dováža 800 000 tom odpadu z okolitých krajín pre 32 svojich elektrární WTE. Samozrejme, systém je závislý od zodpovedného zaobchádzania obyvateľov s odpadom. Tí si v priebehu rokov už zvykli na jeho triedenie na časť určenú do recyklačných zariadení a časť vhodnú do elektrární WTE. To je tajomstvo pôsobivej 99-percentnej štatistiky recyklovaného odpadu. Na porovnanie, v USA sa každoročne posiela na skládky až 55 % odpadu.

Zdroj: inhabitat.com

Redakcia

Všetky autorove články
odpad Svedsko

3 komentáre

radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: Vo Švédsku končí na skládkach len 1 % komunálneho odpadu

12.9.2016 21:09
Čize namiesto toho aby si nechali 100% odpadu tak 99% spália a pošlú do celeho sveta ovzduším?
Reagovať

RE: radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: radšej nech si ho zakopú u seba

3.11.2016 07:11
vo Švédsku majú ovzdušie v úcte ...
Reagovať

RE: radšej nech si ho zakopú u seba reakcia na: radšej nech si ho zakopú u seba

15.9.2016 17:09
Asi nie. Píše sa tam: "Procesom meniacim odpad na elektrinu sa vyrába udržateľná energia približne z 50 % odpadu." Ale či je to pravda, to neviem.
Reagovať

Pridať komentár