CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Vyhlásenie celkových víťazov Sony World Photography Awards 2018

Tlačové správy
0

Svetová fotografická organizácia dnes na londýnskom ceremoniáli vyhlási mená celkových víťazov prestížnych cien Sony World Photography Awards 2018.

Prestížny titul fotograf roka bol udelený britskej umelkyni Alys Tomlinsonovej za jej sériu nazvanú Ex-Voto, s ktorou vyhrala 25 000 USD. Dielo bolo ocenené porotou za nádherné prevedenie, technickú dokonalosť a citlivé stvárnenie púte, ako cesty za poznaním a obetovanie sa vyššej moci.

Tomlinsonová bola vybraná medzi víťazov 10 kategórií profesionálnej súťaže. Tí dnes boli vyhlásení spoločne s ďalšími, ktorí sa umiestnili na 2. a 3. mieste v každej z kategórií profesionálnej súťaže. Ďalej tiež boli zverejnené mená celkových víťazov otvorenej súťaže (najlepšia jednotlivá snímka), súťaže pre mladých fotografov a študentskej súťaže.

Všetci víťazi odleteli do Londýna, kde si prevzali digitálne fotovybavenie od Sony. Ich mená sú uverejnené v knihe víťazov a ich diela budú predstavené na výstave Sony World Photography Awards Exhibition 2018 v londýnskej galérii Somerset House.

Ceremoniálu sa zúčastnila taktiež držiteľka ocenenia za výnimočný prínos do fotografie, Candida Höferová, ktorá si tu prevzala svoju cenu.

Súťaž Sony World Photography Awards, ktorú organizuje Svetová fotografická organizácia (World Photography Organisation), je jednou z najrozmanitejších fotografických súťaží. Do 11. ročníka bol prihlásený rekordný počet 320 000 fotografií z viac než 200 krajín a regiónov. Tie predstavujú niektoré z najlepších fotografií súčasnosti zachytených minulý rok. Každoročná výstava v Londýne, ktorá je súčasťou súťaže, spája etablované aj nové talenty z celého sveta. Víťazom aj fotografom užšieho výberu poskytuje možnosť prezentovať svoju prácu na medzinárodnej scéne.

Fotograf roka - Alys Tomlinsonová, Británia
Ex-Voto je osobný projekt fotografky Alys Tomlinsonovej (43) žijúcej v Londýne. Súčasťou víťazného diela sú formálne portréty, veľkoformátové krajiny a malé, detailné zátišia ukazujúce votivné dary, ‘ex-votos’ (obete bohom prinášané z náboženskej oddanosti), ktoré je možné zbadať na pútnických miestach v Lourdes (Francúzsko), Ballyvourney (Írsko) a Grabarce (Poľsko).

Medzi hlavné témy, ktorými sa fotografka zaoberá, patria životné prostredie, spolupatričnosť a identita. Nedávno získala titul MA (s vyznamenaním) z odboru Anthropology of Travel, Tourism and Pilgrimage a bola ocenená celým radom fotografických cien.

Fotograf roka otvorenej súťaže - Veselin Atanasov, Bulharsko
Atanasová snímka bola vybraná medzi 10 víťazov jednotlivých kategórií ako najlepšia jednotlivá fotografia. Atanasov získal ocenenie za svoje dielo Early Autumn a dostane cenu vo výške 5 000 USD. Atanasov je IT špecialista, je fotograf samouk a fotografii sa začal venovať v roku 2014. Víťazná fotografia zachytáva jeseň v Národnom parku Centrálny Balkán.

Víťazi a finalisti kategórií profesionálnej súťaže
Či už s hlbokým porozumením dokumentujú svetové kultúrne a politické udalosti, alebo ukazujú svet prírody, boli nižšie uvedení fotografi vybraní porotou ako autori tých najlepších fotografií na svete.

 • Architektúra (Architecture): Gianmaria Gava, Taliansko, s dielom Buildings
  2. Edgar Martins, Portugalsko / 3. Corentin Fohlen, Francúzsko
 • Problémy súčasnosti (Contemporary Issues): Fredrik Lerneryd, Švédsko, s dielom Slum Ballet
  2. Margaret Mitchell, Británia / 3. Alfio Tommasini, Švajčiarsko
 • Kreatíva (Creative): Florian Ruiz, Francúzsko, s dielom The White Contamination
  2. Patricia Kühfuss, Nemecko / 3. Eduardo Castaldo, Taliansko
 • Súčasné kauzy a udalosti (Current Affairs & News): Mohd Samsul Mohd Said, Malajzia, s dielom Life Inside the Refugee Camp
  2. Luis Henry Agudelo Cano, Kolumbia / 3. Rasmus Flindt Pedersen, Dánsko
 • Objav (Discovery): Alys Tomlinson, Británia, s dielom Ex-Voto
  2. Antonio Gibotta, Taliansko / 3. Maria Petrenko, Ukrajina
 • Krajina (Landscape): Luca Locatelli, Taliansko, s dielom White Gold
  2. Rohan Reilly, Írsko / 3. Tomasz Padlo, Poľsko
 • Svet prírody & divoké zvieratá (Natural World & Wildlife): Roselena Ramistella, Taliansko, s dielom Deep Land
  2. Mitch Dobrowner, USA/ 3. Wiebke Haas, Nemecko
 • Portrét (Portraiture): Tom Oldham, Británia, s dielom The Last of The Crooners
  2. Anush Babajanyan, Arménsko / 3. Andrew Quilty, Austrália
 • Šport (Sport): Balazs Gardi, Maďarsko, s dielom Buzkashi
  2. Behnam Sahvi, Irán/ 3. Matteo Armellini, Taliansko
 • Zátišie (Stills): Edgar Martins, Portugalsko, s dielom Siloquies and Soliloquies on Death, Life and Other Interludes
  2. Tristan Spinski, USA / 3. Werner Anderson, Nórsko
   

Mladý fotograf roka - Megan Johnsonová, USA, 16 rokov
Súťaž je otvorená fotografom vo veku 12-19 rokov. Johnsonová bola ocenená za svoju fotografiu Still.. Čiernobiela snímka bola vyhotovená na útesoch v Connecticute, zachytáva komplexnú a zložitú samotu, ktorej fotografka čelí v každodennom živote.

Študentský fotograf roka - Samuel Bolduc, Kanada, 20 rokov
Bolduc bol porotou vybraný zo študentov z celého sveta vďaka svojej sérii fotografií The Burden. Dielo nádherne ilustruje reálnu záťaž, ktorú pre životné prostredie predstavuje plastový odpad a zdôrazňuje naliehavú potrebu zastaviť znečisťovanie plastmi. Bolduc reprezentoval College de Matane a získal pre svoju školu cenu v podobe fotografického vybavenia od Sony v hodnote 30 000 EUR.

Ocenenie za výnimočný prínos do fotografie – Candida Höferová
Nemecká fotografka Candida Höferová (nar. v Eberswalde, 1944) je jednou zo svetovo najuznávanejších fotografov súčasnosti. Je známa svojimi precíznymi metódami a technikou. Jej impozantné portréty rozľahlých prázdnych interiérov sú súčasťou veľkých zbierok po celom svete. Höferová bola v rámci súťaže ocenená za svoj prínos fotografii ako médiu.

Vyhlásenie celkových víťazov nasleduje po marcovom uverejnení mien víťazov 10 jednotlivých kategórií otvorenej súťaže na rok 2018 a 63 mien víťazov národnej ceny, a tým dopĺňa vyhlásenie mien víťazov ročníka 2018. Všetky víťazné snímky, odporúčané snímky aj fotografie z užšieho výberu je možné vidieť na výstave 2018 Sony World Photography Awards Exhibition v londýnskej galérii Somerset House v čase od 20. apríla do 6. mája worldphoto.org/2018exhibition.

Sony World Photography Awards
Cieľom súťaže Sony World Photography Awards je vytvoriť platformu pre trvalý rozvoj fotografickej kultúry. Súťaž k tomuto cieľu prispieva tým, že oceňuje významný pokrok vo fotografii ocenením za výnimočný prínos fotografii, ale taktiež hľadá a podporuje nové talenty, či už ide o profesionálnu alebo otvorenú súťaž, súťaž pre mladých fotografov alebo študentskú súťaž Student Focus. Spoločnosť Sony sa zaviazala globálne podporovať fotografiu, čo dokazuje nie len touto súťažou, ale aj významným grantovým programom, ktorý víťazom študentskej súťaže prináša 3 500 USD a víťazom profesionálnej súťaže 7 000 USD, aby sa mohli venovať svojim osobným projektom.  

Prihlasovanie do súťaže Sony World Photography Awards 2019 bude zahájené 1. júla 2018. Účastníci sa môžu bezplatne prihlásiť na worldphoto.org.

Supreme Communication, s. r. o.

Všetky autorove články
sony foto video súťaž vitaz 2018

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať