HONDA_022021 HONDA_022021 HONDA_022021 Advertisement

Wi-Fi dostane najväčší upgrade za posledných 20 rokov

0

Federálna komisia pre komunikáciu (FCC) otvorila v USA 6 GHz pásmo na nelicencované použitie (v Európe však musíme počkať, kým jednotlivé krajiny a Európska komisia urobia to isté). Rovnaký regulačný postup bol už vykonaný v pásmach 2,4 GHz a 5 GHz. Len čo sa nové spektrum koncom tohto roka otvorí na obchodné účely, malo by to viesť k rýchlejšiemu a spoľahlivejšiemu pripojeniu zariadení ďalšej generácie.

Nové spektrum v podstate štvornásobne zväčšuje priestor, ktorý je k dispozícii pre smerovače a ďalšie sieťové zariadenia, čo bude znamenať oveľa väčšiu šírku pásma a oveľa menšie rušenie pre akékoľvek zariadenie, ktoré ho môže využiť. Očakáva sa, že zariadenia podporujúce 6 GHz Wi-Fi sa objavia na trhu koncom roka 2020. Čo od nich možno očakávať?

Ak je v okolí veľa sietí Wi-Fi, môže byť vaše pripojenie pomalšie a menej spoľahlivé. 6 GHz Wi-Fi môže priniesť riešenie tohto problému. Nielenže ponúkne pre smerovače nové rádiové pásmo, ale aj veľmi široké. Má dostatok priestoru na to, aby sa mohlo súčasne vysielať až sedem tokov Wi-Fi s maximálnou kapacitou bez vzájomného rušenia. Za posledné dve desaťročia Wi-Fi fungovalo so spektrom zhruba 400 MHz a všetky dostupné kanály sa museli rozdeliť do tohto obmedzeného priestoru.

Očakáva sa, že jednotlivé kanály v pásme 6 GHz budú mať veľkosť 160 MHz. V súčasnosti Wi-Fi funguje v dvoch pásmach: 2,4 GHz a 5 GHz. Teraz sa k nim pridáva tretie pásmo – 6 GHz. Zatiaľ čo 2,4 GHz má väčší dosah, 6 GHz poskytuje rýchlejší dátový prenos. Technicky má 6 GHz Wi-Fi rovnakú teoretickú najvyššiu rýchlosť ako 5 GHz Wi-Fi: 9,6 Gb/s, čo je maximum ponúkané podľa súčasného štandardu Wi-Fi 6.

V reálnych podmienkach sa nám však nedarí dosiahnuť takúto rýchlosť. Pri 6 GHz by sa to mohlo zmeniť. Wi-Fi pripojenie smartfónov by v nových sieťach malo dosiahnuť prenosové rýchlosti okolo 1 – 2 Gb/s. To sú rýchlosti očakávané od milimetrových vĺn 5G, ktoré však majú doteraz veľmi obmedzenú dostupnosť. Hoci prvá vlna zariadení využívajúcich 6 GHz Wi-Fi sa očakáva v poslednom štvrťroku tohto roka, širšieho nasadenia sa dočkáme asi až začiatkom roka 2021.

Výrobca čipov Broadcom už oznámil mobilný čip Wi-Fi 6E. Qualcomm uviedol, že je pripravený podporovať 6 GHz Wi-Fi v bezdrôtových produktoch nasledujúcej generácie. A Intel povedal, že bude mať pripravené čipy v januári 2021. Smartfóny budú pravdepodobne prvými spotrebiteľskými zariadeniami, v ktorých sa čipy Wi-Fi 6E objavia, po nich by mali nasledovať tablety, do televízorov sa dostanú zrejme v roku 2022.

Analytik IDC Phil Solis predpovedá, že v roku 2021 bude na trh dodaných 316 miliónov zariadení s podporou Wi-Fi 6E. Všetky zariadenia Wi-Fi 6E by mali byť navzájom kompatibilné a spätne kompatibilné s akýmkoľvek smerovačom, ktorý už máte doma. Treba však vedieť, že výhody 6 GHz nepocítite, kým si nekúpite smerovač Wi-Fi 6E.

Zdroj: theverge.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
WiFi internet web Digital dáta online

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať