SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

Za problémy systému elektronických schránok dostala dodávateľská firma GlobalTel sankciu

Tlačové správy
0

Predsedníčka parlamentného hospodárskeho výboru a podpredsedníčka SaS Jana Kiššová sa na stretnutí s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim zaujímala o problémy systému elektronických schránok a vyvodenie zodpovednosti za ich vznik.

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) pre nedávne problémy systému elektronických schránok udelila dodávateľskej firme GlobalTel sankciu vo výške 90 tisíc a 270 tisíc eur. Informovala o tom v piatok predsedníčka parlamentného výboru pre hospodárske záležitosti a podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) Jana Kiššová s odvolaním na nového generálneho riaditeľa NASES Lukáša Sojku. Na stretnutí s podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim (Smer-SD) sa Kiššová zaujímala o problémy systému elektronických schránok a vyvodenie zodpovednosti za ich vznik. Uvedená sankcia je podľa nej ešte predmetom rozporovania a nie je známe, či bude aj uplatnená. Stretnutie sa z iniciatívy vicepremiéra konalo ešte vo štvrtok.

Zástupca spoločnosti GlobalTel ako jednu z príčin zlyhania systému pomenoval fakt, že pri dimenzovaní systému nebolo možné odhadnúť kapacitu posielaných správ. Systém vytvárali v roku 2010, keď obsahy mailových príloh nedosahovali dnešnú kapacitu. "Považujem za absurdné, ak sa od roku 2010 požiadavky kladené na systém neaktualizovali, respektíve ak sa pri nich nekomunikovalo s úradmi, od ktorých bolo možné tieto požiadavky zistiť," povedala Kiššová. "Firma, ktorá takýto systém buduje, nemôže túto fázu prípravy projektu a požiadavky naň kladené opomenúť. A nemôže sa na to ani v prípade problémov vyhovárať," uviedla.

Na stretnutí sa diskutovalo aj o jednotlivých fázach projektu od roku 2010, o vzniknutých problémoch a neprimeraných časoch doručenia, o dôvodoch, prečo NASES stiahla zo svojho webu datasety s informáciami o počte neprečítaných správ, ako aj o ďalších potrebných investíciách do modernizácie hardvéru. "Podľa informácií Petra Pellegriniho, ako aj zástupcov NASES je situácia vyriešená a systém vraj funguje tak, ako má," dodala Kiššová s tým, že situáciu bude naďalej sledovať.

SITA

Všetky autorove články
NASES GlobalTel

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať