SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Zakladateľ Lúčnice v programe Moje korene na Folklorike

Tlačové správy
0

Exkluzívny kanál Telekomu Folklorika už túto sobotu odvysiela novú časť relácie Moje korene, ktorá divákom odhaľuje životy pamätníkov z rôznych kútov Slovenska. Hosťom bude tentoraz žíjúca legenda - Juraj Kubánka, ktorý tento rok oslávi 90 rokov. Juraj Kubánka je posledným žijúcim zakladateľom legendárnej Lúčnice. Jeho profesionálne účinkovanie je späté najmä so SĽUK-om, v ktorom pôsobil ako choreograf a umelecký vedúci viac ako 40 rokov.

Juraj Kubánka patrí k priekopníkom choreografického spracovania ľudového tanca na Slovensku. Už ako vysokoškolák založil a viedol tanečnú skupinu Odzemkári, ktorá sa stala základom umeleckého súboru Lúčnica. Spolupracoval s Lúčnicou, Poddukelským umeleckým ľudovým súborom, Československým štátnym súborom piesní a tancov v Prahe, Slovenským národným divadlom, Slovenskou televíziou, s nemecko-srbským divadlom v Bautzene, s poľským štátnym súborom Šlonsk, i viacerými zahraničnými umeleckými telesami.

Počas svojho aktívneho pôsobenia vytvoril okolo 250 tanečných diel.  Jeho prínos pre slovenskú kultúru je nepopierateľný, o čom svedčí viacero vyznamenaní a ocenení, ktoré počas svojho autorsky tvorivého života získal.

„Je nám cťou, že nás pán Kubánka pustil do svojich spomienok a venoval nám niekoľko dní. Je to veľký človek, ktorý má divákom čo povedať,“ uviedol manažér vývoja televízneho obsahu Telekomu Andrej Miklánek.

Zobrazit Galériu

Slovak Telekom, a.s.

Všetky autorove články
Slovensko Telekom mobil operator 4G siet TV zabava smartfon biznis

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať