CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Zlato pre seničana z európskeho šampionátu Euroskill

Tlačové správy
0

V dňoch 24. - 30. septembra sa v maďarskej Budapešti stretli tí najtalentovanejší študenti stredných odborných a priemyselných škôl na európskom šampionáte mladých profesionálov EuroSkill, nazývaným aj olympiáda zručností. Svoje profesionálne odborné zručnosti a talent na túto medzinárodnú súťaž prišlo ukázať viac ako  500 účastníkov z 28 krajín Európy, ktorí súťažili v 37 odborných zručnostiach. Slovensko reprezentovalo 7 zástupcov, medzi nimi Miroslav Chalko zo Senice, ktorý súťažil v odbore elektrotechnika.  

V obrovskej konkurencii v kategórii Electronics Prototyping nenašiel premožiteľa a ako jediný zo slovenskej výpravy priviezol z tejto prestížnej súťaže domov zlatú medailu. Tento úspech je o to cennejší, že je to aj historicky prvá medaila pre Slovensko za celú existenciu súťaže.

Študentov na EuroSkill deleguje Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na základe víťazstva v národnej súťaži Skills Slovakia. Súťaž sa koná každé 2 roky. Tento rok malo Slovensko na súťaži široké zastúpenie mladých talentov, keď tu svoje zručnosti predviedli žiaci v odboroch elektrotechnika, chladiaca a klimatizačná technika, web dizajn, grafický dizajn, ale nechýbal ani zástupca kuchárov, florista a kaderník.

Miroslav Chalko sa na súťaž prebojoval ako študent Strednej odbornej školy Stará Turá, kde ho pripravoval učiteľ Pavol Kuchárek. V druhom, treťom i štvrtok ročníku sa zúčastňoval celoslovenského kola súťaží Zenit, kde si jeho talent všimli a nominovali ho na medzinárodný EuroSkill.  Svoj vzťah k elektrotechnike získal ale ešte oveľa skôr ako na strednej škole. Veľa informácií získal od svojho dedka Pavla Chalku, rádioamatéra OM3CFR, ktorý sa mu venoval a spolu preberali elektrické zapojenia  a tiež si popri tom spravil rádioamatérsku koncesiu OM2ACM.

Tento ročník šampionátu bol oproti minulým odlišný. Súťažné zadanie nebolo známe, a tak sa študenti mohli pripravovať len podľa propozícií z minulých ročníkov. Oficiálnym jazykom súťaže EuroSkills je angličtina, preto po predložení zadania nasledovala  diskusia v angličtine, v rámci ktorej mali študenti možnosť klásť otázky, na  ktoré im odpovedal celý team expertov - koučov.

Po tejto diskusii nasledoval takzvaný open comunication time, kedy mohol kouč s vlastným súťažiacim hovoriť v rodnom jazyku a radiť mu, prípadne vysvetliť nejasnosti. Následne bol opäť prísny zákaz komunikácie v rodnom jazyku s vlastným súťažiacim bez prítomnosti iného experta. Tieto pravidlá sú kvôli objektivite súťaže, aby mal každý rovnaké podmienky.

Zadanie Miroslava Chalka nezaskočilo. „Mali sme čiastočne rozrobenú schému drivera na motor a chladenia, a to sme mali dorobiť. Čiže sa to muselo navrhnúť, osadiť, odskúšať. Teda celé vyrobiť. Celá doska, ktorú som navrhoval a vyrábal, bol v podstate driver na motor s ochranou proti prúdovému preťaženiu s teplotným čidlom. Potom sme celý modul auta programovali, zadávali funkcie, čo má robiť, ako fungovať, aby správne čítalo informácie a následne vyhodnocoval a pod. A nakoniec nám dali nefunkčnú dosku, na ktorej sme mali nájsť chyby. Zjednodušené povedané, pracovali sme na prototype riadiacej jednotky auta, ktorú sme potom aj programovali,“ vysvetlil priebeh súťaže víťaz Miroslav Chalko.

Výsledky súťaže sa študenti dozvedeli až na veľkolepom ceremoniáli, ktorý sa konal v najväčšom športovom komplexe v Maďarsku v Papp László Budapest Sportaréna, kde si súťažiaci prevzali medaile a diplomy. Táto súťaž medzinárodného významu je na Slovensku málo známa, pritom je  ukážkou excelentnosti mladých ľudí v ich profesiách. Miroslavovi Chalkovi k úžasnému úspechu gratulujeme a želáme, aby svoj talent, zručnosti a základ, ktorý dostal na SOŠ v Starej Turej, rozvíjal naďalej na vysokej škole - VUT Brno a i naďalej robil dobré meno Slovensku a svojmu rodnému mestu Senica.  

Zobrazit Galériu

SIOV

Všetky autorove články
súťaž technika elektro Slovensko vitaz

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať