SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 SAMSUNG_112021 Advertisement

iThrone: Revolučné mobilné WC, ktoré nepotrebuje vodu a stačí ho vyprázdniť raz za mesiac

0

Takmer 40 % svetovej populácie nemá riadny prístup k hygienickým zariadeniam. Spoločnosť s názvom change:WATER Labs preto vyvíja alternatívu k splachovaciemu záchodu označovanú ako iThrone. Opisuje ju ako prenosné WC šetriace miesto a zmenšujúce množstvo odpadu. Likviduje totiž až 95 % odpadu priamo na mieste. Toaleta je určená pre obydlia, ktoré nemajú elektrinu alebo kanalizáciu. Projekt získal financie z MIT Solve initiative.

Spoločnosť pracuje na tomto riešení už 6 rokov a na jeseň plánuje uskutočniť prvé pilotné nasadenie 5 až 6 toaliet v okresnej škole a nemocnici v Ugande. IThrone je zatiaľ prototyp, v priebehu jedného roka chce change:WATER Labs spustiť 10 – 15 beta testov a potom uviesť na trh 6000 jednotiek na základe predobjednávok.

Zariadenie používa priedušnú membránu na odsatie a odparenie tekutého odpadu, takže iThrone nielenže nepotrebuje, ale ani neznečisťuje vodu. V skutočnosti premieňa odpad na čistú vodu (paru) bez použitia akéhokoľvek druhu energie. IThrone je ideálne riešenie na okamžitú bezpečnú hygienu pri nízkych nákladoch pre viac ľudí, napríklad v slumoch či táboroch. Výrazne znižuje náklady potrebné na nakladanie s odpadom.

Z technického hľadiska spoločnosť opisuje membránu ako „zmršťovací obal na výkaly“, ktorý dehydratuje ľudský odpad bez potreby vonkajšej energie alebo tepla. Základom zariadenia je biobatéria „poháňaná močom“, ktorá premieňa moč na elektrickú energiu. Tá potom poháňa ventilátor na eliminovanie zápachu.

Odpad sa zhromažďuje v odparovacích vreckách, ktoré dehydratujú tekutý a tuhý odpad tak, aby vnútri zostalo len niekoľko gramov sušiny. IThrone sa tak musí vyprázdniť iba raz alebo dvakrát mesačne. Použité vrecká sa dajú vymeniť za čisté, ich obsah sa ukladá na skládku a môže sa využiť na výrobu hnojív alebo paliva. Z nákladov na inštaláciu a údržbu jednej komunálnej toalety sa môžu financovať štyri zariadenia iThrone.

Zdroj: forbes.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
inovácie buducnost veda vyskum

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať