TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Kamera do auta DOD LS470W – zachytí všetko vo dne v noci

0

» Dizajnéri tejto kamery sa evidentne snažili, aby jej telo čo najmenej prekážalo vodičovi vo výhľade, preto dostala úzky obdĺžnikový tvar. Ovládacie prvky sú rozmiestnené po oboch stranách 2,7" displeja a na vrchnej hrane možno nájsť okrem nabíjacieho portu micro USB a výstupu AV aj dve fyzické tlačidlá na riadenie napájania a manuálne riadenie záznamu. Za normálnych okolností sa napájanie aj záznam riadia aktiváciou a deaktiváciou zapaľovania vozidla. Modul GPS našiel svoje miesto takisto navrchu a jeho telo slúži aj na uchytenie do držiaka kamery. Držiaky sú v balení dva. Jeden je klasický prísavkový a druhý samolepiaci, umiestniteľný napríklad nad spätné zrkadlo. Keby ste kameru potrebovali umiestniť opačne, než je zvykom, čiže držiakom dolu, v menu možno nájsť funkciu otočenia obrazu a záznamu.

»  Objektív tvorí sedem vrstiev skla

Páčila sa nám kvalita obrazu, ktorú kamera ponúka. Evidenčné čísla okoloidúcich vozidiel sú výborne čitateľné a kompresiu obrazu prakticky nevidno (používa kodek H.264). Do záznamu sa vkladajú potrebné údaje vrátane automaticky detegovaného času a dátumu, súradníc GPS a aktuálnej rýchlosti vozidla. Maximálne rozlíšenie výsledných videí je full HD a kamera sa dynamicky prispôsobuje aktuálnym svetelným podmienkam. Menu je k dispozícii aj v slovenčine a výber v jeho položkách sa uskutočňuje pomocou tlačidiel na kamere, keďže displej nie je dotykový.

Nastaviť možno napríklad senzor na detekciu nárazu, ktorý má niekoľko stupňov citlivosti a na rozdiel od konkurencie počas testu nespôsoboval falošné poplachy. Videá môžu byť rozdeľované na úseky v dĺžke dvoch, troch alebo piatich minút. Pri trojminútovej dĺžke má výsledné video vo formáte MOV veľkosť 350 MB vrátane zvukovej zložky, pričom treba povedať, že mikrofón je vypínateľný v menu, ale aj manuálne tlačidlom. Zaujímavé sú funkcie vloženia používateľského textu do videa, upozornenie na prekročenie maximálnej povolenej ­rýchlosti o nastaviteľný interval a varovanie pred únavou vodiča, ktoré možno nastaviť na upozornenie po jednej až štyroch hodinách jazdy. Za určitých okolností sa môže zísť aj možnosť ochrániť nastavenia kamery správcovským heslom. Funkcia Parkovací mód spustí detekciu pohybu objektov pred vozidlom pri parkovaní a tieto pohyby automaticky zaznamená.

»  Modul GPS je veľmi rýchly

Súčasťou balenia kamery je aj CD s programom DOD Player, čo nie je iba jednoduchá utilita, ale plnohodnotný program na analýzu zaznamenaných údajov. Zobrazia sa aj údaje o aktuálnej a priemernej rýchlosti, celej prejdenej vzdialenosti, aktuálnom preťažení podľa jednotlivých osí, orientácii vzhľadom na svetové strany, súradniciach GPS atď. Graf preťaženia v spodnej časti obrazovky je natoľko podrobný, že na jeho krivke vidno aj momenty, keď auto nabehlo na výtlk na ceste. To ocení používateľ pri menších nehodách so slabším nárazom.

Oficiálny distribútor značky DOD kamery do auta pre Slovensko a Českú republiku je spoločnosť Media Leaders s.r.o.

Súčasťou balenia kamery je aj CD s programom DOD Player

 

PARAMETRE:

• ISO 12800, f1,6, optika Sony Exmor s WDR 2.0, pozorovací uhol 150°, sedemvrstvová šošovka objektívu, max. rozlíšenie 1920 × 1080 30 FPS, senzor preťaženia, displej 2,7", 16:9, modul GPS, automatická detekcia času, Parking mode, slot na SD do 32 GB (karta nie je v balení), akumulátor 3,7 V 200 mAh Li-Ion, výstup HDMI, 112,5 (d) × 61 (š) × 34,3 (v) mm, 100 g, op. teplota: +65 až -20 °C
Cena: 279 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoká citlivosť optiky, široký pozorovací uhol, kvalita výstupného videa, G-senzor, parkovací režim, zabudovaný akumulátor, port HDMI, bohatá funkčná výbava, rýchly modul GPS, certifikácia pre celú EÚ
- Napájací port v hornej časti

HODNOTENIE:

Dizajn: 90 %
Funkcionalita: 100 %
Celkovo: 100 %

VERDIKT:

LS470W považujeme za špičkovo vybavenú palubnú kameru so širokým pozorovacím uhlom a citlivosťou až do ISO 12800. Nielen vďaka zabudovanému modulu GPS a senzoru nárazu uspokojí aj náročnejšieho používateľa. Kvalitou obrazu patrí medzi to najlepšie, čo sa na trhu vyskytuje. Cena nie je práve najnižšia, no v tomto prípade treba uznať, že pri všetkých funkciách a kvalite, ktorú kamera ponúka, ju môžeme považovať za oprávnenú. Použitý senzor Sony Exmor s technológiou WDR 2.0 si dokáže veľmi dobre poradiť s protisvetlom, ale aj s jeho nedostatkom a čerešnička na torte je veľmi praktický analytický program DOD Player. Jediná drobná nevýhoda je v umiestnení napájacieho portu v hornej časti, káblu preto treba nájsť takú polohu, aby neviedol popred displej.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať