S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Toxické „večné chemikálie“ majú vplyv na zlý spánok

2

Rastúci počet výskumov ukazuje, že toxické „večné chemikálie“ sú nielen veľkým environmentálnym, ale aj zdravotným problémom. Nová štúdia zistila, že ľudia s vyššími hladinami chemikálií známych ako per- a polyfluóralkylové látky (per- and polyfluoroalkyl substances – PFAS) majú horší spánok. Skupina chemikálií PFAS je veľmi účinná pri odpudzovaní vody, oleja, mastnoty a tepla, takže tvoria vynikajúce nepremokavé odevy, nepriľnavý riad a hasičskú penu.

No ich stabilita znamená, že zotrvávajú v prostredí viac-menej na neurčito, čím si vyslúžili prezývku „večné chemikálie“. Vo vysokých hladinách sa vyskytujú aj v ľudskom tele, kde sú spájané so stavmi, ako je cukrovka, rakovina, poruchy imunitného systému a iné. Nová štúdia vedcov z University of Southern California teraz zistila, že ľudia s vyššími hladinami štyroch typov PFAS majú vo všeobecnosti aj kratší a menej kvalitný spánok.

Tím odobral vzorky krvi od 144 účastníkov vo veku 19 až 24 rokov a skúmal v nich hladiny siedmich typov PFAS. To sa potom krížovo skontrolovalo s informáciami o spánkových vzorcoch pacientov. Zistilo sa, že štyri z týchto typov PFAS sú významne spojené so zlým spánkom. Pacienti s najvyššími hladinami PFDA, PFHxS a PFOA v krvi spali v priemere o 80 minút menej ako pacienti s nižšími hladinami.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Ďalší typ PFOS bol významne spojený s problémami so zaspávaním, udržaním spánku, prebúdzaním a dennou únavou. Aby tím našiel potenciálny mechanizmus tejto korelácie, skúmal, ktoré gény tieto štyri PFAS ovplyvňujú a ktoré gény súvisia s poruchami spánku, aby overil, či sa neprekrývajú. Nakoniec skontrolovali, ktoré proteíny sa našli vo vzorkách krvi pacientov, aby zistili, či sa v nich nachádzajú zvýšené hladiny proteínov produkovaných identifikovanými génmi.

Na základe toho vedci určili sedem génov, ktoré sú aktivované PFAS a zároveň ovplyvňujú spánok. Napríklad gén s názvom HSD11B1 pomáha produkovať kortizol, hormón, ktorý pomáha udržiavať bdelosť v kľúčových časoch dňa alebo v období stresu. Ďalším génom, ktorý identifikovali, je katepsín B. Vysoké hladiny enzýmu, ktorý produkuje, sa spájajú s poklesom kognitívnych funkcií, ktorý prichádza s Alzheimerovou chorobou. Výskum bol uverejnený v časopise Environmental Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nerozumiem reakcia na: Toxické „večné chemikálie“ majú vplyv na zlý spánok

12.10.2024 13:10
Existuje aspoň jeden obyčajný človek (nie vedec), ktorý tento článok pochopil?
Reagovať

RE: Nerozumiem reakcia na: Nerozumiem

13.10.2024 17:10
Rozumiem
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať