SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

3D tlač prináša revolúciu do výroby automobilov

Technológie
0

Kanadská spoločnosť Xaba predstavila Project Arrow, elektrické koncepčné vozidlo s podvozkom, ktorý je kompletne zhotovený 3D tlačou. Doteraz sa autá vyrábali pomocou špecializovaných zariadení, ktoré režú, ohýbajú a zvárajú kov do požadovaného tvaru. Pretože proces výroby využíva toľko individuálnych, špecifických strojov, výrobcovia aut potrebujú na ich výrobu obrovské továrne. Schopnosti týchto strojov obmedzujú aj možnosti konštrukcie.

Keby napríklad konštruktér chcel vyrobiť dutý komponent, aby znížil hmotnosť, ale dutá verzia sa vyrába ťažšie ako tá plná, finálna verzia auta by sa vyrábala s ťažším plným komponentom, len aby sa ušetrili peniaze a čas. Teraz 3D tlač ponúka alternatívu. Táto technológia využíva materiály, ako je plast, živica, kov alebo drevo, ktoré sú spočiatku kvapalné, ale ochladia sa a stanú sa pevnými. Tlačiareň formuje tento materiál do 3D tvaru postupným pridávaním plochých vrstiev.

Predplatné NEXTECH 2021

Tvar je riadený počítačom, ktorý je naprogramovaný podľa modelu hotového výrobku. So správnym vybavením a materiálmi možno touto metódou vytlačiť čokoľvek od hračiek až po domy. 3D tlač je rýchla, lacná a ponúka neuveriteľnú flexibilitu dizajnu, čo sa môže pre budúcich kupujúcich prejaviť v úsporách a lepšom výkone automobilov vytlačených 3D tlačou. Okrem toho môžu výrobcovia pomocou tej istej tlačiarne vyrábať súčiastky veľmi rôznych tvarov a veľkostí, čo znamená, že továrne môžu byť menšie. 

Z týchto dôvodov sa už veľa automobilových spoločností pokúšalo preniknúť do oblasti 3D tlače, ale Xaba je prvá, ktorá zvládla kompletnú 3D tlač funkčného podvozka auta. Navyše predstaviteľ spoločnosti sa vyjadril, že „použitý materiál a výrobný proces robia z konceptu prvé plne udržateľné vozidlo, a to od výroby až po prevádzku“. Hoci auto z Project Arrow je len prototyp, sériový model môže vzniknúť už o niekoľko rokov.

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať