Vertikálne solárne panely môžu priniesť prielom do využívania slnečnej energie

0

Spoločnosť Sunstall so sídlom v Kalifornii vytvorila vertikálny solárny panel, ktorý umožňuje koexistenciu poľnohospodárstva a zelenej energie. Tradičné horizontálne solárne panely totiž často využívajú priestor, ktorý bol predtým určený na poľnohospodárstvo. Obetovanie priestoru využívaného na poľnohospodársku produkciu je však neudržateľný kompromis vzhľadom na rastúcu potravinovú neistotu. Sunstall verí, že jeho najnovšia „agrovoltická“ technológia kombinujúca solárne panely s poľnohospodárstvom môže byť tým správnym riešením.

Sunzaun je vertikálny solárny panel, o ktorom spoločnosť tvrdí, že je rovnako účinný ako tradičný model, pričom umožňuje využitie pôdy na pestovanie plodín. Inštalácia týchto solárnych panelov je jednoduchšia, a teda aj lacnejšia než v prípade iných riešení, napríklad využívajúcich vyvýšené plošiny. Vertikálne panely môžu byť zoradené pozdĺž okrajov polí, železníc, diaľnic alebo dokonca obytných domov a oplotení.

Predplatné NEXTECH 2023

Obložením okrajov polí môžu solárne panely Sunzaun poskytnúť plodinám ochranu pred prírodnými živlami. Takisto zatienením rastlín môžu udržať pôdu dlhšie vlhkou, lebo sa zníži vyparovanie. Sunzaun používa  tzv. bifaciálne solárne moduly, čo znamená, že ich netreba inštalovať smerom na juh a dokonca ani na svah. Prvým projektom spoločnosti je vinárstvo Somerset Gourmet, ktoré využíva panely Sunzaun s celkovým výkonom 23 kW na zásobovanie farmy elektrickou energiou.

Zdroj: thred.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať