ANTIK_2024 ANTIK_2024 ANTIK_2024

5 tipov od hackera, ktoré vás ochránia online

0

Etický hacker Sam Dawson zhrnul bežné bezpečnostné chyby, ktoré mu uľahčujú získať neoprávnený prístup do počítačových systémov. A aby používateľom pomohol chrániť sa, zostavil zoznam piatich hlavných návykov, ktoré by ste mali zmeniť pri používaní internetu vzhľadom na hackerov.

 

1. Používajte siete VPN: Virtuálne sú­kromné siete (Virtual Private Networks – VPN) vytvárajú šifrovaný tunel, ktorý presmeruje vašu internetovú prevádzku medzi vaším zariadením a servermi VPN poskytovateľa. To je veľmi dôležité pri pripájaní k otvoreným bodom Wi-Fi, pretože sa tak chránia vaše údaje pred potenciálnym odpočúvaním. Zvážte používanie auditovanej siete VPN bez protokolovania, aby ste zvýšili svoje súkromie.

Vysokokvalitná sieť VPN ponúka dve kľúčové výhody: po prvé, skrýva vašu IP adresu, čo výrazne komplikuje pokusy o vysledovanie vašej skutočnej polohy; po druhé, filtruje bežných distribútorov škodlivého softvéru pro­stredníctvom blokovania DNS.

2. Používajte blokovanie JavaScriptu: Veľká časť obsahu, s ktorým sa stretnete vo svojom prehliadači, sa dodáva prostredníctvom JavaScriptu. Zatiaľ čo JavaScript môže zlepšiť vzhľad a dojem z webových stránok, slúži aj ako vektor pre obrovské množstvo útokov. Pomocou blokátora JavaScriptu môžete selektívne povoliť skripty z dôveryhodných zdrojov a zároveň zmierniť riziká spojené so škodlivými alebo rušivými skriptami. Na tento účel sa odporúčajú nástroje NoScript (https://noscript.net/) a uBlock ­Origin (https://ublockorigin.com/).

3. Sledujte sa: Dávajte si pozor na to, koľko osobných informácií o vás je verejne dostupných online. Vyhľadajte na internete informácie, ako je vaša e-mailová adresa alebo používateľské mená, ktoré používate, a prijmite opatrenia na odstránenie alebo vymazanie týchto informácií z vašich online účtov. Okrem toho preskúmajte nastavenia ochrany osobných údajov, ktoré ponúkajú platformy sociálnych sietí, aby ste obmedzili prístup k svojim osobným informáciám.

4. Aktualizujte svoje aplikácie: Pravidelne aktualizujte svoj operačný systém a softvér, aby ste sa chránili pred známymi zraniteľnosťami. Zastarané verzie softvéru predstavujú významné bezpečnostné riziká, najmä v mobilných zariadeniach. Ak je to potrebné, zvážte izoláciu starých operačných systémov.

5. Prestaňte používať opakované heslá: Vyhnite sa opakovanému používaniu hesiel na rôznych platformách. Nezabezpečené stránky a aplikácie môžu ukladať heslá ako otvorený text alebo slabo zašifrované, čo ich robí zraniteľnými voči hackerom. Používanie spoločných hesiel z vás tiež robí ľahký cieľ útokov hrubou silou. Zvážte používanie správcu hesiel alebo zapnutie dvojfaktorového overovania, aby ste zvýšili bezpečnosť svojich účtov.

Je dôležité si uvedomiť, že toto nie sú jediné opatrenia, ktoré môžete prijať na ochranu svojich osobných údajov online, ale sú to kľúčové kroky na výrazné zníženie pravdepodobnosti, že sa stanete obeťou hackerského útoku. Týmito zmenami svojich návykov sťažíte hackerom prelomenie vašej bezpečnosti a narušenie súkromia. A nezabudnite, že ak dostanete podozrivý e-mail, vždy si pred vykonaním akýchkoľvek krokov overte jeho legitímnosť telefonicky.

ZDROJ:  techradar.com/

 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať