PANASONIC PANASONIC PANASONIC

7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

Technológie
2

V úvode svojej prednášky "7 digital disruptions you might not seen coming" na konferencii Gartner Symposium / ITxpo v Barcelone, Daryl Plummer zdôraznil, že digitálne otrasy či revolúcie (digital disruptions) sú do značnej miery kľúčom k úspechu v súčasnom svete. Mnohé z nich pritom zasahujú do viacerých domén (priemysel / odbor, spoločnosť, ekonomika / biznis, technológie). Dobre to zhŕňa nasledujúci slajd:

Otrasy či disrupcia pritom zohrávajú kľúčovú úlohu pri škálovaní biznisu (niekedy ale môže ísť o ten konkurenčný) a to hneď niekoľkými spôsobmi:
• Redefinujú trhy alebo umožňujú jednoduchý vstup na nové (často susedné, no nielen tie)
• Umožňujú lepšie využiť nové technológie (z ktorých niektoré zas tak nové byť nemusia)
• Dovoľujú ľahko prekonať prekážky prístupu k zákazníkovi (appky, sociálne siete a podobne)
• Vytvárajú či uľahčujú tvorbu alebo rozširovanie ekosystémov (a ich kontrolu)
• Sprístupňujú nové zdroje financovania a príjmov (obratu)
• Úplne menia pravidlá obchodných modelov
Plummer tiež pripomenul koncept cieleného narušovania či deštrukcie vlastného obchodného modelu (predstavený bol už na minuloročnom sympóziu).

7 otrasov pre roky 2018-2019
Tohtoročný zoznam siedmich otrasov zanesený na škále digitálnych otrasov (stupnica funguje na podobnom princípe ako Richterova škála - každý ďalší stupeň je o rad vyšší) zahŕňa:

1) Kvantové počítače (Quantum Computing)
Miera otrasov, ktoré budú kvantové počítače v najbližšej dobe prinášať, je pomerne nízka - je to ale skôr preto, že ich čas ešte len príde. Už čoskoro by mohli mať zásadný vplyv na oblasti ako je výskum liekov alebo vyhľadávanie komplexných vzorcov a súvislostí. Dnešné kvantové počítače síce pracujú len s niekoľkými, nanajvýš niekoľkými desiatkami plne previazaných qubitov. Lenže systém s iba 300 plne previazanými (entangled) qubitmi môže manipulovať s rovnakým počtom klasických bitov, ako je počet všetkých častíc vo vesmíre.

2) Rozhranie medzi ľuďmi a strojmi (Human-Machine interfaces)
Zďaleka nejde len o rozhrania hlasové, ktorá sa už stali bežnou výbavou smartfónov či operačných systémov. Plummer sa zameral najmä na riešenie pre ovládanie pomocou myšlienok (skenovania aktivity mozgu), mozgových počítačových rozhraní (napríklad projekt Alterego na MIT) a nanoimplantátov.

3) Inteligencia rojov (Swarm Intelligence)
Na rojoch je zaujímavá najmä schopnosť kolektívneho decentralizovaného a sebeorganizujúceho fungovania, ktoré možno simulovať a preniesť aj do sveta digitálnych technológií, najmä dronov (inteligenciu rojov ale možno aplikovať aj v čisto softvérovom prostredí). Do budúcnosti možno predpokladať ovplyvnenie oblastí ako je optimalizácia riešenia problémov, AI systémov, komplexných interagujúcich systémov a pod.

4) Preklad jazykov v reálnom čase (Real-time language translation)
Technológia, ktorá už nie je sci-fi, ale realitou v podobe Google Translate Pixel Buds či Waverly Labs Pilot Earbuds (prípadne funkcia Skype Translator v PC či mobilnom zariadení) znamená, že jednoduché zariadenia, pripomínajúce skutočne Babylonskú rybku zo Stopárovho sprievodcu po Galaxii, budú už čoskoro bežne dostupné (horšie to bude s dostupnosťou a kvalitou prekladu "malých" jazykov ako Slovenčina či Čeština). Pád medzikultúrnych jazykových bariér so sebou prinesie rad nových problémov.

5) Nanotechnológie (Nanotechnology)
Aj tento trend bol už v minuloročnom zozname. Významný je najmä z hľadiska nástupu nových typov materiálov schopných "samoopravy", technológií pre 3D tlač orgánov alebo chytrých kontaktných šošoviek. Nanotechnológie ovplyvnia tiež oblasť IoT a bezpečnosti (Nanosenzory).

Firmy by sa ale každopádne mali pripravovať na nový spôsob práce zamestnancov vo viacerých jazykoch, vrátane tých, ktoré sami neovládajú.

6) Softvérová trhovisko (Software Marketplaces)
Táto predpoveď zaznela už v minulom roku a týka sa predpokladu, že prakticky všetok podnikový softvér (nielen ten pre kancelársku produktivitu a SaaS cloudové nástroje) sa postupne presunie do prostredia online trhovísk typu Amazon a bude predávaný prevažne týmto digitálnym kanálom. Podstatné je, že ide o trh s veľkosťou bezmála päťsto miliárd dolárov, alebo že sa niektorým produktom a službám môže výrazne zvýšiť viditeľnosť (a iné, dnes chápané ako absolútne dominantné, naopak možno budú čiastočne znižovať na význame).

7) Klesajúci význam inteligentných telefónov (Smartphone Disintermediation)
Chytrý telefón sa pre väčšinu z nás stal hlavným rozhraním digitálneho sveta (aplikácií, interakcií a pod.). S nástupom konverzačného rozhrania, a najmä virtuálnych asistentov, sa to ale postupne mení a význam smartfónov bude podľa analytikov postupne klesať.

Zobrazit Galériu

Gartner

Všetky autorove články
pocitac smart telefon smartfon internet clovek buducnost Digital dáta

2 komentáre

Ano reakcia na: 7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

19.11.2018 07:11
Súhlasím s príspevkom pod článkom. Viac hrdosti na našu kultúru a jazyk nám prospeje.
Reagovať

Dobre to zhŕňa nasledujúci slajd reakcia na: 7 digitálnych otrasov, o ktorých možno ani netušíte

18.11.2018 10:11
SLAJD - to vazne musime za kazdu cenu do nasho jazyka vsuvat cudzie slova, ktore maju v slovencine svoju podobu? Od portalu vasho formatu by som ocakaval, ze vie pouzivat slovensky jazyk a cudzie slova bude pouzivat citlivo len v pripadoch, ked k nim v slovencine neexistuje ekvivalent.
Skratene: neprznite nam slovencinu!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať