SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

AB Cryptobox 800UHD / Už žiadne nastavenia

0

Tip redakcie: Plne automatická inštalácia

Rad prijímačov AB Cryptobox od slovenskej spoločnosti AB COM je u používateľov veľmi obľúbený hlavne pre svoju jednoduchú obsluhu, nenáročnú inštaláciu, spoľahlivú prevádzku a v neposlednom rade aj prijateľnú cenu. V tomto rade dnes nájdete prijímače na príjem satelitného, terestriálneho aj káblového vysielania v najnovších štandardoch a takisto s podporou najnovšej kompresie H.265/HEVC. Jediné, čo v tomto rade dosiaľ chýbalo, je podpora vysielania v rozlíšení Ultra HD 4K. To sa však s príchodom testovanej novinky mení. AB Cryptobox 800UHD je totiž prvý model v tomto rade, ktorý prichádza s podporou Ultra HD 4K vysielania. No nie je to jediná novinka, ktorú prináša.

Ako sme už uviedli, prijímač je pokračovaním produktového radu AB Cryptobox, a tak od svojich predchodcov preberá minimalistický dizajn s jednoduchým predným panelom, na ktorom nájdete iba trojicu ovládacích tlačidiel a štvormiestny číselný LED displej s dvojicou stavových LED. Na pravej strane je pod krytkou ukrytá čítačka smart kariet a predný vstup USB. Zadný panel je bohatší na prípojné miesta a nájdete tu vstup tunera, a to rovno s podporou najnovšieho štandardu DVB-S2X, ktorý je rozšírením DVB-S2, ďalej optický S/PDIF, HDMI 2.0, USB, 3,5 mm jack AV výstupu, eternet a servisný RS-232. Prijímač dostal novú čipovú súpravu ALI M2661 pracujúcu s frekvenciou 1 GHz, 16 MB flash, 256 MB DDR III RAM. Okrem pripojenia cez eternet je podporovaný aj USB Wi-Fi dongle a po novom aj USB 3G modem. Samozrejmosť je podpora kodeku H.265/HEVC až do Ultra HD 4K60p (3840 × 2160 bodov) vrátane 10-bitového HDR videa. Podporovaný je aj kodek H.264. Rovnako ako ostatné prijímače tohto radu umožňuje aj novinka pripojenie USB úložiska alebo sieťového úložiska, vďaka čomu sa rozšíria možnosti prijímača o funkcie rekordéra. Môžete si tak jednoducho programovať nahrávanie vašich obľúbených programov, prehrávať nahrávky a využívať funkciu Time Shift, teda časový posun v aktuálne prijímanom programe. Ako úložisko možno použiť HDD, disk SSD, pamäť USB flash, ale aj sieťový disk či NAS.    

Jedna z vlastností, pre ktoré sú prijímače AB CryptoBox také obľúbené, je jednoduchá inštalácia a obsluha. Používateľ skrátka postupuje podľa interaktívneho sprievodcu a postupne nastaví všetky parametre. Toto je však s príchodom modelu 800 UHD minulosť. Výrobca aj tento jednoduchý postup dokázal doviesť do dokonalosti, a tak tu máme novú funkciu ALLSCAN. Keď si nový prijímač donesiete domov, stačí ho pripojiť a zapnúť. Zobrazí sa ponuka voľby jazyka, po jeho voľbe ste vyzvaní na zasunutie dekódovacej karty. Prijímač vám poradí, že ju máte vložiť čipom dopredu a dole. Po zdetegovaní karty sa automaticky spustí inštalácia. Poradil by som vám, aby ste si medzitým uvarili kávičku, to by ste však nestihli. Prijímač automaticky zdeteguje pripojenie satelitov na váš prepínač DiSEqC a načíta setting zodpovedajúci použitej karte. Po asi minúte naskočí prvý program v poradí a vy môžete prijímač používať. Musím priznať, že som na rôznych modeloch už videl rozličné pokusy o jednoduché nastavenie prijímača, ale toto som nečakal. Okrem nastavenia jazyka a zasunutia karty nemusíte urobiť vôbec nič. Prijímač zvládne automaticky nastaviť konfiguráciu antény, načítať kanály, nastaviť sieťovú konfiguráciu a vy si iba užívate príjem kanálov. Pochopiteľne, stále je tu priestor aj pre domácich majstrov. Ak si potrpíte na to, že si všetko nastavíte sami, je tu aj táto možnosť.

Vďaka tomu, že prijímač má oproti svojim predchodcom dvojnásobnú kapacitu flash aj RAM a nový procesor, je práca s ním veľmi svižná, bez zaváhania. S novými kartami SkyLink si dekodér poradí bez problémov a výpadkov. Diaľkový ovládač, známy aj z iných modelov tejto série, je prehľadný a má dostatočne veľké tlačidlá, rozdelené na zóny, takže umožňuje aj ovládanie popamäti. Predný LED displej zobrazuje rolujúci názov stanice, možno nastaviť jeho jas. Ak vám nevyhovuje usporiadanie kanálov, môžete si zoznam jednoducho pretriediť, prípadne stiahnuť hotový setting priamo z menu prijímača cez internet. Prijímač umožňuje z pripojených médií alebo vďaka podpore DLNA aj zo siete prehrávanie rôznych multimediálnych súborov vrátane videí do rozlíšenia 4K. Pri prehrávaní oproti staršej generácii pribudla podpora ďalších formátov a prijímač si poradil aj so 4K videami komprimovanými v H.265/HEVC s kontajnerom MKV. Okrem bežných funkcií nájdete v ponuke aj hry, FTP Downloader, predpoveď počasia, prehliadač správ RSS, kalendár a aj prehrávač internetových rádií. Na zariadeniach s iOS alebo Androidom môžete sledovať živé vysielanie z prijímača,  streamovať video do mobilu, aj programovať časovače.  

Prijímač fungoval vcelku bez problémov. Zapnutie zo stand-by je okamžité. Kvalita výstupu je v rámci cenovej kategórie veľmi dobrá. Pochopiteľne, v porovnaní s vlajkovými loďami Vu+ ťahá za kratší koniec, ale rozhodne nejde o priamu úmeru k cene. Vizuálne je obraz veľmi dobre prekreslený a ostrý a na kvalitnom UHD televízore určite nesklame. Veľká prednosť je, samozrejme, cena a hlavne pomer cena/kvalita.

Verdikt

Jednoduchá inštalácia, kvalitný výstup, množstvo funkcií a výborná cena.

Technické špecifikácie:

Model: AB CryptoBox 800UHD, čipová súprava: ALI M2661, 1 GHz, 16 MB flash, 256 MB RAM DDRIII, 1× tuner DVB-S2X, 1× čítačka kariet, 2× USB 2.0 (1× zadný a 1× predný panel), zelený alfanumerický LED displej, eternet 10/100 Mb/s, 1× servisný RS-232, 1× HDMI 2.0, 1× optický audiovýstup S/PDIF, 1× AV 3,5 mm, podpora externých USB modulov, Wi-Fi a 3G

Zapožičal: AB-COM

Cena: 79 EUR

Hodnotenie

+ Unikátne automatické nastavenie, DVB-S2X, podpora H.265/HEVC 4K60p, jednoduchá obsluha

- Slabšia podpora formátov pri prehrávaní

Hodnotenie:

Výkon:                 95
Výbava:               100
Ovládanie:          95                          
Vyhotovenie:    95

Celkovo:              96

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať