Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Recenzia: Acer Swift 7 (SF714-52T-781M) / Ľahučká štrnástka s Core i7

0

Veľmi útle telo posúva hranice toho, na čo ste pri notebookoch určených na neustále nosenie so sebou zvyknutí. Hmotnosť je iba 850 g. Na porovnanie, väčšina notebookov s podobnou uhlopriečkou displeja je až o pol kilogramu ťažšia (vrátane MacBooku Air).

Základ: byť čo najprenosnejší

Nielenže z profilu má notebook v zatvorenom stave na najhrubšom mieste iba 10,8 mm, ale hlavne je do hĺbky kratší, než býva bežné. Tenké bočné rámčeky, ktorými sa už chváli takmer každý výrobca, sú jedna vec, ale z praktických dôvodov je dôležitejšia hrúbka vrchného rámčeka a najmä spodného, ktorý býva obyčajne najširší, pretože sa za ním schováva obslužná elektronika (invertor) panela LCD. Všetko platí aj v tomto prípade, ibaže Acer sa obzvlášť zameral na to, aby sa ani v týchto miestach neplytvalo priestorom, odstup aktívnej časti displeja po okraj jeho veka je iba 8 mm. Navyše pánty sú hlboko posadené a pri otvorení na maximum dvíhajú základňu zhruba o 2,4 mm, čo je dobré i na ergonomickejší sklon základne. Všetky tieto prvky vedú k tomu, aby základňa notebooku čo najmenej prerastala plochu 14" displeja. Aj preto vás v prvom momente prekvapí jej atypický formát 16,5:10 a z neho plynúce nezvyčajne krátke telo. Swift 7 je tak mimoriadne spratný a nemusíte sa obávať ani toho, že naň nezoženiete vhodné puzdro, pretože jedno kvalitné, presne na mieru dostanete v rámci príslušenstva. Zo syntetickej kože a s magnetickým zapínaním.

Acer Swift 7 má z profilu iba 10,8 mm. Sprava sú k dispozícii dva konektory USB-C a zľava zdieľaný audio jack.

Tieto priestorové úspory skracovaním vo všetkých osiach sa Aceru podarili na výbornú. Odniesla si to iba webová kamera, ktorá nad displej nezmestila a jej umiestnenie v ľavej časti nad klávesnicu je krajne nepraktické. Vývojárom sa nedá uprieť elegancia, s akou na to šli – kamera je výklopná, no zorný uhol má niekde medzi rukami a hruďou. Tvár je v nedohľadne. Okrem toho žiadne ďalšie zásadné obmedzenia z výrazne osekaných rozmerov neplynú. Rozloženie a formátovanie klávesov klávesnice chiclet je pomerne štandardné. Numerický blok sa z pochopiteľných dôvodov nezmestil. Touchpad je veľký, široký, ale iba natoľko, aby ste pri písaní doň nezasahovali dlaňami opretými na palmreste. Nepoteší však absencia pravého a ľavého tlačidla.

Umiestnenie webovej kamery je pomerne nešťastné. Pozorovací uhol nezodpovedá polohe tváre, čo komplikuje videohovory.

Pevnosť konštrukcie je chvályhodná, takže obavy v tomto smere takisto nemusíte mať. Notebook nemá tendenciu prehýbať sa ani pri úchope za roh a aj displej vzdoruje pokusom o deformáciu. Nakoniec nejde o plastovú škrupinku a všetko je zasadené do poriadneho hliníkového obalu. Konektorová výbava zahŕňa 4-pólový 3,5 mm jack a dva porty USB-C. Bez Thunderboltu, ale s podporou prenosu obrazu do externého zobrazovacieho zariadenia. To vstavané používa panel LCD a je typu IPS. Ten je dotykový (kapacitný) s lesklým povrchom a rozlíšením 1920 × 1080 px. Farebne zodpovedá priestoru sRGB s malými odchýlkami, statický kontrast je slušný (1580:1), rovnako aj uniformita podsvietenia so širokým rozsahom jasu (22 – 322 cd/m2).

Výdrž vysoká a výkon, no dobre zvážte

Snaha o miniaturizáciu by bola trochu zbytočná, keby jej nezodpovedala poriadna výdrž, ktorá je na cestách mimoriadne dôležitá. A 17 hodín v kancelárskom prostredí (pri polovičnom jase s Wi-Fi na webe) je veľmi slušný výsledok. Viac ako päť hodín zvládne 2700 mAh batéria i v záťaži. K tomu však treba dodať a zdôrazniť, že nie je Core i7 ako Core i7. Táto superúsporná Ci7-8500Y (2 jadrá/4 vlákna) je výrazne slabšia ako Core i3-8145U a len o málinko výkonnejšia ako Core i3-7100U, zato je podstatne efektívnejšia a má tretinovú spotrebu. V plnej záťaži s jasom displeja na 100 % príkon takto vybaveného Swift 7 zodpovedá iba 15 W. Preto interiér ani neobsahuje ventilátor a na chladenie stačí medený blok. Zahrievanie CPU nepresiahne 70 °C a frekvencia pri mnohovláknovej záťaži neklesne pod 1,8 GHz, čo je stále 300 MHz nad špecifikáciami Intelu pre base clock. Niekto sa možno pozastaví nad jemným bzučaním cievok (i mimo záťaže), ktoré je trochu otravné najmä v noci, takže bezhlučný chod si i napriek pasívnemu chladeniu neužijete.

Operačná pamäť typu DDR3 má kapacitu 16 GB a neumožňuje žiadne rozšírenie. Ako to už pri takýchto tenkých notebookoch býva, integrovaná je na základnej doske. Pripojenie k pamäťovému radiču procesora je však dvojkanálové, čo je dobre. SSD (SK Hynix BC501) má kapacitu 512 GB a ide o výkonnejší variant komunikujúci cez zbernicu PCI Express. Síce iba dvojlinkovo, no dôležitejší než hranice sekvenčných rýchlostí (1450 MB/s na čítanie a 750 MB/s na zápis) je vysoký výkon náhodného čítania veľmi malých súborov, vďaka čomu je inicializácia aplikácií blesková.

K základnej doske sa dostanete rýchlo demontážou spodného krytu. Veľa veci však nevymeníte. Pamäte (RAM) sú integrované na doske a slot M.2 s SSD je z opačnej strany pod klávesnicou.

Horší je výkon Wi-Fi. K bezdrôtovému modulu Intel AX200NGW sú pripojené obe antény, a hoci signál nie je vyložene zlý, je rozhodne podpriemerný, čo môže v mnohých situáciách komplikovať život a pri zariadení v tejto cenovej kategórii by sa nepríjemnosti tohto typu stávať nemali. Slabšie sú i reproduktory, ale to sa už dá obhájiť priestorovými obmedzeniami. Každopádne basový prejav neočakávajte, aj keď nejaké nízke frekvencie tu sú a zvuk nie je úplne plechový, no v tomto smere je na tom podstatne lepšie aj lowendový Swift 1. Podstatné však je, že zvuk je za každých okolností neskreslený, výšky sú dokonca pekne čisté, nedrnčia ani systémové hlásenia, čo je nedostatok mnohých ultrabookov.

Parametre:

• 14" displej IPS (8-bit.), procesor Intel Core i7-8500Y (1,5 – 4,2 GHz), 16 GB RAM DDR3, grafické jadro Intel UHD 615, 512 GB SSD M.2 PCIe ×2, 3-článková batéria (32 Wh), rozmery 316 × 191 × 10,8 mm, uhol rozovretia 130°, 2× USB 3.2 gen. 1 typ C, 1× zdieľaný 3,5 mm jack, Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.0          

• Cena: 1800 EUR

„Jedinečné zariadenie. Nenájdete menší, ľahší a výkonnejší notebook s výdržou na dva pracovné dni.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, extra nízka hmotnosť pod jeden kilogram, dlhá výdrž na batériu, výborný výkon na watt, pasívne chladenie, nadštandardný kontrast displeja
- Slabý pomer cena/výkon, horší signál Wi-Fi, nevhodná pozícia webovej kamery, bzučiace cievky

Hodnotenie:

Výkon: 75 %
Prev. vlastnosti: 95 %
Vyhotovenie: 95 %
Výbava: 90 %
Celkovo: 89 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Acer Swift

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať