Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

ASUS TUF Gaming B550 Plus / Keď sa na doske šetrí rozumne

0

Základné dosky s čipovou súpravou AMD B550 sú medzi staršími B450 a vybavenejšími X570. To najdôležitejšie, čo chýba B450, teda podporu PCIe 4.0 však majú. Navyše sú podstatne lacnejšie než X570 a pritom bežného používateľa, ktorý má zostavu s výkonným procesorom, rýchlou grafikou či viacerými SSD, nijako neobmedzujú. Naopak, aj tieto dosky ponúkajú mnoho nadštandardných vecí pre náročnejších používateľov a týka sa to aj testovaného kusa ASUS TUF Gaming B550 Plus.

Táto doska patrí medzi najlacnejšie B550 vo formáte ATX (305 × 244 mm). Je z radu TUF (The Ultimate Force), ktorý v ponuke ASUSu ukazuje na cenovo dostupnejší hardvér pre hráčov. Napriek tomu je však 10-fázová napájacia kaskáda dobre pripravená aj na špičkové procesory Ryzen 9. My sme ju testovali s 12-jadrovým R9 5900X, ale poradí si aj s najvýkonnejším R9 5950X.


Napájacia kaskáda je dostatočne robustná na to, aby si bezpečne poradila aj s najvýkonnejšími procesormi, ktoré možno do pätice AM4 nainštalovať

Povrchová teplota na najkritickejších súčiastkach napájacej kaskády (na MOSFEToch SIC639) s 5900X končila na 55 ºC. A to dokonca bez chladičov, ktoré sme na tento test odstránili. S ponechaním pasívov bude zahrievanie ešte nižšie, čím vzniká veľká rezerva na ďalšie zvýšenie výkonu procesora pretaktovaním, hoci tým automatickým cez PBO2.


Zahrievanie s Ryzen 9 5900X v plnej záťaži (Prime95 Small FFTs) je symbolické aj bez prídavných chladičov

Odhliadnuc od silnej napájacej kaskády pre CPU vidieť, že doska TUF Gaming B550 Plus je inak navrhnutá vcelku úsporne. Chladič SSD je tu iba jeden, hoci sú vyvedené až dva plnohodnotné sloty M.2 s podporou PCIe 4.0 ×4 a doska nemá ani integrovaný kryt externých vstupov a výstupov. Ten sa na pohodlnejšiu inštaláciu do skrinky v ostatnom čase stáva nepísaným štandardom aj na lacnejších modeloch. Zato výbava konektorov je slušná. Z externých je okrem moderného HMDI (2.1) vyvedený aj DisplayPort (1.2), takže sa tu črtá i dobré použitie s procesormi APU s integrovaným grafickým jadrom. Portov USB je vzadu osem vrátane jedného typu C v generácii 2.


ASUS TUF Gaming B550 Plus

Výhoda dosky oproti konkurenčným modelom tkvie aj v najprepracovanejšom UEFI. Možnosti ladenia sú, tak ako to býva v prípade ASUSu zvykom, najdetailnejšie. Vyzdvihnúť treba aj veľmi dobrú podporu pamätí. Testovacie moduly (Patriot Viper 4 Steel so 4400 MHz) fungovali stabilne na 4000 MHz a TUF Gaming B550 Plus by mal vybrané moduly, ktoré nájdete v support liste, zvládať až do 4600 MHz.

Vcelku sa toho doske TUF Gaming B550 Plus za koncovú cenu okolo 135 eur veľa vyčítať nedá a rozhodne jej kúpou neurobíte chybu. Pokiaľ vás tlačí rozpočet a peniaze chcete radšej investovať do iných komponentov, než je základná doska, touto môžete pokojne ušetriť.

„Lacnejšia doska vhodná aj pre procesory AMD Ryzen 9 5000.“

+ Vysoká efektivita (výkon na watt), veľmi silná napájacia kaskáda, vhodná i na pretaktované Ryzeny 9, účinný, pekne rebrovaný chladič VRM, HDMI 2.1 aj DisplayPort, výhodný pomer cena/hodnota
- Iba jeden chladič SSD M.2, nemá integrovaný I/O shield

Cena: 135 EUR

Hodnotenie: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať