Samsung_04 Samsung_04 Samsung_04 Advertisement

MSI MPG A750GF / Hneď na prvý raz úspešne

0

Firma MSI má za sebou premiéru na poli napájacích zdrojov, pilotná séria je na svete. Z trojice uvedených výkonnostných variantov máme na test prostredný so 750 W. Všetky sú však orientované na výhodný pomer ceny ku kvalite. To znamená, že idú zlatou strednou cestou a certifikáciu účinnosti majú 80Plus Gold. Na testovacej vzorke sme pri najefektívnejšej záťaži (57 %) nemerali účinnosť 93 %, čo je veľmi dobrý výsledok. A750GF sa s ním zaraďuje medzi nadpriemerne účinné zdroje s 80Plus Gold. Vyzdvihnúť treba aj nadštandardne nízke zvlnenie napätia, a to i pri minimálnej záťaži rádovo v jednotkách wattov.

Dnes je už pomerne raritné, že v zmysle elektromagnetickej kompatibility (EMC) má zdroj až štyri 12-voltové vetvy. Na každý z kľúčových komponentov zvlášť. Obyčajne mávajú zdroje iba jednu vetvu. Toto riešenie je atraktívnejšie, ale v konečnom dôsledku i drahšie. Preto je to ojedinelá záležitosť, ktorú však pri celkovom hodnotení treba brať do úvahy.


Zdroj má až štyri 12-voltové vetvy. Vďaka tomu nebude napájanie jedného komponentu ovplyvňované zmenou záťaže druhého. To je na bežné používanie lepšie riešenie než mať všetko na jednej vetve. No takéto zapojenie sa nehodí na masívne pretaktovanie (predsa len 25 A pre CPU nie je žiadne terno), čo je však veľmi okrajová záležitosť.

Všetky kondenzátory sú kvalitné Nippon Chemi-con. Na primárnej filtrácii jeden 560 μF KZE a na sekundárnej sú menšie KY. Osadenie je teda veľmi slušné. Pozoruhodné je i použitie väčšieho 140 mm ventilátora, bežne sú v zdrojoch s touto dĺžkou (160 mm) menšie 120 mm ventilátory. Výhoda je, že tento je pri rovnakom prietoku (a rozptyle) tichší. Mriežka však mohla byť aj lepšia, táto použitá so šesťhrannými výrezmi kladie vzduchu väčší mechanický odpor než napríklad špirálovité. Napriek tomu sa zdroj radí skôr k tým tichším, a to i vo vysokej záťaži.


750 W variant zdroja MSI MPG A750GF

Za pochvalu stojí aj prvotriedna kabeláž. Tá je jednak kompletne odpojiteľná, ale hlavne sú použité ploché, dobre foremné káble. Prierez vodičov je pritom AWG18 (0,823 mm2). Svorky v konektoroch sú navyše vyrobené zo zliatiny medi, vďaka čomu vydržia vyššie prúdové zaťaženie, než je bežné pri iných zdrojoch. Rozhodne tak nejde o generické zariadenie, ale je tu na viacerých miestach pridaná hodnota. MPG A750GF je teda síce o nejakých dvadsať eur drahší ako povedzme konkurenčný a takisto pozoruhodný SilentiumPC Supremo FM2, ale v niektorých kvalitatívnych prvkoch má navrch.

Zdroj MSI podporuje všetky používané formy ochrán a výrobca naň poskytuje až 10-ročnú záruku, čo je takisto nadštandard a je dôležité to zdôrazniť.

„Výborný zdroj do výkonných herných či pracovných PC zostáv.“
 

+ Slušná účinnosť, tichý chod, kvalitné kondenzátory na primárnej aj sekundárnej časti, štyri 12-voltové vetvy, odpojiteľné ploché káble
- Vzhľadom na „iba“ 80Plus Gold trochu vyššia cena

Cena: 120 EUR

Hodnotenie: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať