SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement SAMSUNG_072024 Advertisement

ASUS Vivobook S 15 / Prvý ASUS notebook typu Copilot+

1

Microsoft vyžaduje, aby počítače Copilot+ mali NPU s výkonom minimálne 40 TOPS, 16 GB pamäte a 256 GB úložného priestoru. NPU (Neural Processing Unit) je vyhradený procesor na väčšom SoC (System on Chip), navrhnutý špeciálne na akceleráciu operácií neurónových sietí a úloh umelej inteligencie.

SAMSUNG_07M Advertisement

TOPS (Tera Operations per Second) je novovytvorená metrika používaná na meranie výkonu a rýchlosti AI v biliónoch operácií za sekundu. Výkonný NPU je nevyhnutný na koncepciu „AI na zariadení“, ktorá je schopná pracovať v súlade s cloudovou AI, pričom poskytuje rýchlejšiu, bezpečnejšiu a vysoko optimalizovanú reakciu. V súčasnosti táto nová trieda počítačov s Windows využíva výlučne procesory Snapdragon X Elite a Snapdragon X Plus.

Windows RT pre procesory s architektúrou ARM sme tu už mali, dieru do sveta neurobili, no verím, že tieto nové notebooky Copilot+, ktoré zatiaľ bežia len na ARM, dokážu, že vývoj ide po špirále a že sa nachádzame na podstatne vyššej úrovni. Niekoľkodňové testovanie ukázalo, že Windows 11 si s novým procesorom vynikajúco rozumie. Situácia s aplikáciami je podobná ako pri prvej sérii macbookov. Aplikácie vytvorené len pre architektúru x86, teda pre procesory Intel a AMD, bežia v emulovanom prostredí. V aplikačnom obchode je pomerne veľa aplikácií pre ARM vrátane Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, DaVinci, Luminar Neo, GIMP či Stable Diffusion, tie už pobežia natívne. Platforma Copilot+ bude pre vývojárov veľkou výzvou, aby svoje aplikácie skompilovali a zostavili aj pre ARM, a to nielen nové, ale aj aplikácie, ktoré už majú v aplikačnom obchode pre x86.

Na jeseň by mali byť predstavené nové procesory Ryzen 5 od AMD aj Lunar Lake od Intelu, ktoré budú tiež mať integrovanú NPU, takže certifikáciou Copilot+ sa budú môcť pochváliť aj počítače s týmito procesormi. Neodpustím si parafrázu kultovej klasiky: Čo bude, bude, terazky tu máme ASUS Vivobook S 15, prvý notebook Copilot+ s procesorom Snapdragon X Elite a NPU, ktorý som mal možnosť testovať.

Vivobook S 15 je elegantný notebook s kovovým telom, ktorý má hmotnosť len 1,42 kg. Má brilantný displej OLED s uhlopriečkou 15,6" a rozlíšením 2880 × 1620 pixelov, ktoré sa marketingovo zvykne označovať aj 3K. Pre technológiu OLED je charakteristická krátka latencia, v tomto prípade 0,2 ms. Obnovovacia frekvencia displeja je 120 Hz a maximálny jas 600 nitov, takže displej spĺňa požiadavky na certifikáciu DisplayHDR True Black 600. Dokáže zobraziť 100 % farebného gamutu DCI-P3. Technológia OLED Care výrazne znižuje riziko vypálenia obrazu.

Klávesnica má podsvietenie RGB, ktoré si môžete prispôsobiť pomocou funkcie Dynamic Lighting. Farba sa dá nastaviť rovnaká pre všetky klávesy. Poteší to nielen hráčov, ale aj bežných používateľov, pretože biele podsvietenie na svetlosivých klávesoch má v šere za následok, že symboly splynú s povrchom klávesov. Keď som nastavil farebné, napríklad fialové či tyrkysové podsvietenie, symboly na klávesoch boli veľmi dobre viditeľné. Klávesy majú presný a príjemný chod, klávesnica disponuje numerickým blokom a veľkým touchpadom.

Snapdragon X Elite je vybudovaný na princípe architektúry Oryon, určenej primárne pre výkonné superpočítače. Jadrá, ktoré aktuálne nie sú potrebné, sa jednoducho vypnú. Jednotka NPU Qualcomm Hexagon dosahuje výkon 45 TOPS (Tera Operations per Second). Umožňuje beh lokálnych modelov AI, takže netreba všetko spracúvať v cloudových službách typu ChatGPT. Využívajú ho AI nástroje vo Windows, niektoré aplikácie od ASUSu využívajúce AI a rýchlo budú pribúdať aplikácie tretích strán schopné profitovať z možností NPU. Ďalšia micro NPU je integrovaná do nízkoenergetického Qualcomm Sensing hubu na zlepšené zabezpečenie, prihlasovanie, súkromie a možnosť prebudiť zariadenie z režimu spánku.

Zaujímavé je sledovať zaťaženie jednotlivých jadier v Správcovi úloh. Novšie procesory Intel majú dva druhy jadier – preformance na úlohy, ktoré si vyžadujú vysoký výkon, a energeticky úsporne jadrá na nenáročné úlohy a činnosti bežiace na pozadí. Procesor Snapdragon X Elite má 12 jadier zoskupených do štyroch segmentov, ktoré sa aktivujú podľa záťaže. Toto bola zrejme jedna z najväčších výziev pri adaptácii Windows 11 na tento procesor ARM. Na počítačoch s architektúrou Oryon beží väčšinou Linux, takže tento operačný systém je pre tento procesor pravdepodobne lepšie prispôsobený, ale v BIOSe (zrejme pre istotu) nie je žiadna možnosť nabootovať z USB disku, takže som to nemohol vyskúšať. 

Výrobca udáva výdrž batérie 18 hodín, samozrejme, za špecifických podmienok a zrejme pri minimálnom jase. Pri práci s aplikáciami kancelárskeho balíka a primerane nastavenom jase vydrží batéria 13 až 15 hodín. Pribalený je 90 W zdroj s konektorom USB-C. Možno po určitom čase, keď budú operačný systém a hlavne aplikácie prispôsobené procesoru ARM, sa podarí dosiahnuť avizovanú výdrž 18 hodín aj pri bežnom používaní.

Príjemne ma prekvapil zvuk vstavaných reproduktorov, ktorý je vzhľadom na rozmery notebooku nadpriemerný, takže pri komornom sledovaní filmov a videí sa zaobídete aj bez slúchadiel či externých reproduktorov. Audiosystém Harman Kardon s podporou Dolby Atmos sa podarilo dobre vyladiť.

Odporúčam vyskúšať zaujímavé a väčšinou aj praktické efekty, ktoré ponúka Windows Studio Effect, napríklad adaptívne prispôsobenie obrazu osvetleniu miestnosti či redukciu šumu a hluku pri videohovoroch. Funkcia Eye Contact Enhanced prispôsobuje pohľad osoby na obrazovke tak, ako keby sa pozerala do kamery, takže pri čítaní textu nepotrebujete čítacie zariadenie. Môžete sa pozerať na text na obrazovke a AI váš pohľad upraví tak, ako keby ste hľadeli do kamery nad obrazovkou.

Funkcia Live Captions generuje titulky pre videá v reálnom čase. Túto funkciu ocenia nielen nepočujúci, ale aj bežní používatelia, ak chcú pozerať video bez zvuku. Pri generovaní titulkov môžete využiť automatický preklad v reálnom čase. Takmer každý z nás má veľkú „zbierku“ nespracovaných a neutriedených fotiek a videí. Aplikácia StoryCube využíva AI na triedenie, úpravu a správu fotiek a videí. Dokáže automaticky rozpoznať a kategorizovať podobné súbory do priečinkov na základe ich obsahu, ako sú outdoorové aktivity, domáce zvieratá, deti a podobne. Technológia rozpoznávania tvárí dokáže ­automaticky triediť a zoskupovať zábery ľudí. Aplikácia Cocreator umožňuje premeniť náčrty na viac či menej realisticky vyzerajúce umelecké diela. Infračervená kamera ASUS AiSense dokáže zistiť prítomnosť používateľa, takže ak sa od notebooku vzdialite, zamkne sa a zníži sa jas displeja.

Onedlho azda bude dostupná aj avizovaná funkcia Recall, ktorá používateľom umožní ukladať snímky obrazovky počas používania zariadení, takže neskôr budú môcť nájsť a použiť čokoľvek, čo videli alebo robili, prehľadne zobrazené na časovej osi. Microsoft zatiaľ túto funkciu neuvoľnil ani pre zostavy Insider.

Musím pochváliť plnohodnotnú konektorovú výbavu, ktorú tvoria dva porty USB4 s konektormi USB-C, dva klasické konektory USB-A, konektor HDMI plnej veľkosti, ­audiokonektor a čítačka kariet microSD. Porty USB-C umožňujú pripojenie externých monitorov s rozlíšením 4K a prenos dát rýchlosťou až 40 Gb/s. Keď už spomínam prenosovúrýchlosť, Wi-Fi 7 s technológiou Qualcomm FastConnect 7800 umožňuje prenos dát ­teoretickou rýchlosťou 5,8 Gb/s, čím 4,8-krát prekonáva Wi-Fi 6.

Zaujímalo ma, ako si Windows na procesore Snapdragon poradí s aplikáciami pre architektúru x86. Niekedy trvá spustenie dlhšie, ale nikdy sa nestalo, že by aplikácia padla alebo bežala nestabilne. Skúšal som robiť aj benchmarky, no výsledky boli trochu chaotické. Je to logické, pretože práve benchmarky sú ten typ aplikácií, pri ktorých nemá význam, aby bežali v emulovanom prostredí. Budeme si musieť počkať na nové verzie benchmarkov (Cinebech, PCMark, 3D Mark...), prispôsobené pre túto platformu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Nová hardvérová platforma s NPU, dizajn, výkon, nízka hmotnosť, výdrž batérie, bohatá konektorová výbava
- Microsoft zatiaľ v rámci Copilot+ neuvoľnil niektoré avizované funkcie 

PARAMETRE:

Procesor: dvanásťjadrový SoC Snapdragon X Elite X1E 78 100 (ARM jadrá Oryon), taktovacia frekvencia 3,4 GHz; grafika: Qualcomm Adreno GPU, NPU: Qualcomm Hexagon NPU 45 TOPs; 32 GB RAM LPDDR5X 8 448 MHz; úložisko: 1 TB M.2 NVMe PCIe Gen4; displej: OLED 15,6", 3K (2880 × 1620 pixelov), 16:9, 120 Hz, latencia 0,2 ms, jas 600 nitov, 100 % DCI-P3, certifikácia DisplayHDR True Black 600; full HD IR kamera, kamera AiSense; konektivita: 802.11be (Wi-Fi 7) trojpásmová 2*2, bluetooth 5.4; operačný systém: Windows 11 Home; konektory: 2× USB 4.0 Gen. 3 Typ-C, podpora zobrazovania/napájania, 2× USB 3.2 Gen. 1 Typ-A, HDMI 2.1 TDMS, 3,5 mm audio jack, čítačka kariet microSD; batéria: trojčlánková 70 Wh, rozmery: 352,6 × 226,9 × 14,7 ~ 15,9 mm, hmotnosť 1,42 kg

Cena: od 1 399 eur

Kúpite v Alza.sk

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

MMOexp: The Metamorph league was released with the Conquerors reakcia na: ASUS Vivobook S 15 / Prvý ASUS notebook typu Copilot+

4.7.2024 11:07
You can also check sites like MMOexp to see what abilities and items most players are utilizing. By taking a look at MMOexp, we can see that many players are playing Necromancers this league, together with the most used skills being Summon Skeletons and Cyclone. From there, you may look Summon Skeletons about the PoE forums up to obtain a build that works. Alternatively, you locate a construct for it and may look for a skill that seems fun. After all, what's the point in using when it is no fun, the best construct? It's amazing how a title can provide assortment is built by this much, rivaling AAA releases.

The Metamorph league was released with the Conquerors of this Atlas growth, Mapping in general -- PoE progression system and overhauling the Atlas development system. 1 new addition is the inclusion of Awakening Levels on your own Atlas. This is a problem modifier that increases the impact of bonuses on Maps, both bad and good. Furthermore, enemy wellbeing is raised and is amplified. If you're having difficulty killing enemies you might want to lower your Awakening Level. This can be reduced by cutting back on the amount of regions that were completely socketed you've got on your Atlas.

Buy Path of Exile Currency at MMOexp.com, safe and comfortable transactions, and years of experience to ensure the security of your account.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať