SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement SAMSUNG 042024 Advertisement

ASUS Zenbook Duo UX8406 / Inovatívny flexibilný notebook s dvoma displejmi

0

Pri výbere notebooku často riešime dilemu medzi uhlopriečkou displeja, od ktorej sa potom odvíja veľkosť zariadenia, a mobilitou, teda medzi rozmermi a hmotnosťou. Inak povedané, notebook so 16-palcovým displejom je super na prácu aj zábavu, ale pri častých letoch vám v stiesnených pomeroch ekonomickej triedy komfortnú prácu ne­umožní. Jedno z riešení tejto dilemy je konvertibilné zariadenie ASUS Zenbook Duo, model 2024, ktorý má dva 14-palcové displeje OLED, obidva s 3K rozlíšením. Po roztvorení umožňujú rozšíriť pracovnú plochu až na veľkosť 19,8 palca.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Zariadenie môžete využívať ako klasický notebook so 14-palcovým displejom, no ak máte k dispozícii dostatok priestoru, môžete ho rozložiť tak, že jeho dva displeje budú nad sebou, pričom obidva budú v režime na šírku, prípadne ho môžete na stôl položiť ako roztvorenú knihu, takže displeje budú vedľa seba a obidva budú v režime na výšku. V obidvoch prípadoch displeje tvoria funkčne kontinuálnu plochu, tak ako keď vedľa seba postavíte dva monitory s tenkými rámikmi. Pánt umožňuje roztvorenie o 180°, takže takto rozložený notebook s dvoma displejmi môžete takisto položiť na stôl a prezentovať zobrazovaný obsah ľuďom sediacim okolo stola. V režime notebooku je odnímateľná klávesnica ASUS ErgoSense s podsvietenými klávesmi a touchpadom magneticky prichytená nad spodným displejom, takže ho prekrýva. Zadná strana modulu klávesnice má mäkkú hmatovú vrstvu, ktorá chráni druhú obrazovku pred poškriabaním. S notebookom je klávesnica elektricky prepojená pomocou kontaktov, takže sa môže nabíjať a má nulovú latenciu. Na nabíjanie môžete použiť aj port USB-C v klávesnici. Keď je modul klávesnice odpojený, komunikuje so zariadením cez bluetooth 5.2.

Konvertibilné zariadenie ASUS Zenbook Duo je vyrobené na 90 % z recyklovanej zliatiny horčíka a hliníka, ktorá je ľahká, pevná a dobre odvádza teplo. Vzhľadom na scenáre používania je vypínač umiestnený blízko pántu, takže je v pohodlnom dosahu. Ak chcete využívať vertikálne alebo horizontálne rozloženie dvoch obrazoviek na stole, treba zo spodnej časti vyklopiť nastaviteľný stojan. Je konštruovaný tak, že drží zariadenie v obidvoch polohách. V usporiadaní obrazoviek nad sebou môžete nastaviť sklon spodnej obrazovky v rozsahu 40 – 70 stupňov. Stojan je pri displejoch nad sebou stabilný, takže ani pri dotykovom ovládaní na hornom displeji nebadať žiadny náznak nestability. V polohe, keď sú displeje vedľa seba na výšku, treba stojan úplne vyklopiť a nájsť stabilnú polohu, keď je zariadenie položené na hrane obidvoch displejov a opreté o stojan. V tejto polohe nemôžete meniť uhol naklonenia. V balení nájdete aj kartónový magnetický skladací stojan, ktorý zlepší ergonómiu v režime notebooku tým, že spodná časť s klávesnicou bude mať sklon približne 12 stupňov. Zároveň sa tým zlepší prístup chladiaceho vzduchu do notebooku.

Testoval som maximálnu konfiguráciu s procesorom Intel Core Ultra 9 s integrovanou jednotkou NPU na akceleráciu AI, 32 GB pamäte LPDDR5x a 2 TB úložiskom SSD PCIe 4.0. Nový mobilný procesor Intel Core Ultra 9 185H má spolu 16 jadier, pričom 6 z nich je typu Performance s maximálnou turbo frekvenciou 5,1 GHz na výpočtovo náročné úlohy, 8 Efficient jadier s taktovacou frekvenciou 2,3 – 3,8 GHz sa využíva na bežné úlohy a dva Low Power Efficient jadrá (1,8 – 2,5 GHz) sú optimalizované na čo najnižšiu spotrebu a využívajú sa na úlohy na pozadí. Procesor má integrovanú aj jednotku NPU (Neural Processing Unit), určenú na výpočty súvisiace so strojovým učením a neurónovými sieťami. Túto jednotku využívajú frameworky WindowsML, OpenVINO, DirectML, ONNX RT a takisto čoraz viac aplikácií. Príjemne ma prekvapil výkon integrovanej grafiky Intel Arc, zahral som si aj niektoré graficky náročnejšie hry. Samozrejme len na jednom displeji. Skúšal som strategickú hru Age of Empires II hrať na obidvoch displejoch, ale v tomto konkrétnom prípade pôsobilo oddelenie displejov kĺbom trochu rušivo.

Obidva dotykové 14-palcové displeje OLED sú rovnaké, majú rozlíšenie 2880 × 1800 pixelov, pomer strán 16:10, obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a maximálny jas 400 nitov. Výrobca udáva 100 % farebného priestoru DCI-P3. Pri charaktere mojej práce, teda pri písaní článkov a občasnom vývoji aplikácií sa mi najviac osvedčil režim dvoch displejov nad sebou. Stačí odobrať magneticky prichytenú klávesnicu, vyklopiť stojan a roztvoriť notebook tak, aby obidva displeje mali požadovaný sklon. Aplikácie, s ktorými som pracoval, som rozmiestnil najčastejšie tak, že každá z nich zaberala jeden displej. Pri kontrole článkov v PDF mi zas viac vyhovovalo postaviť zariadenie s displejmi na výšku, pričom som mal na nich zobrazenú dvojstranu. Kĺb medzi displejmi nepôsobil rušivo, naopak, tvoril prirodzenú deliacu čiaru medzi stránkami. Drobnou nevýhodou v tejto polohe je, že port USB-A, v ktorom som chcel mať dongle myši, bol na spodnej hrane, našťastie myš sa dala prepnúť aj do režimu blue­tooth.

Batéria s kapacitou 75 Wh v konfigurácii notebook, čiže keď využívate len jeden displej, vydrží 6 – 8 hodín bežnej práce. Ak využívate dva displeje, skráti sa výdrž približne na 60 %, ale výrobca logicky predpokladal, že dva displeje budete využívať pri „statických“ scenároch práce, keď máte k dispozícii napájanie zo siete. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dva displeje OLED, variabilita používania, výkon
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core Ultra 9 185H, taktovacia frekvencia 2,3 GHz; 32 GB RAM LPDDR5x; 2 TB disk SSD M.2 PCIe 4.0, grafika integrovaná Intel Arc; displej: 2 × 14-palcový dotykový 2880 × 1800 px (16:10), 400 nitov, 120 Hz, 100 % DCI-P3, Display HDR; konektivita: Wi-Fi 6E, bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Pro; konektory: 2× USB-C 3.2 s podporou Thunderbolt 4 a Power Delivery, 1× USB-A; batéria 75 Wh, rozmery 313,5 × 217,9 × 16,9 mm, hmotnosť 1,65 kg

Cena: od 1 999 eur
 Kúpite v Alza.sk

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať