SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Lenovo Legion 9 16 IRX9 / Výkonný notebook pre náročných hráčov aj inžinierov a kreatívcov

0

Lenovo Legion 9 16 IRX9 poskytuje symbiózu atraktívneho dizajnu a výkonného hardvéru. Je osadený výkonným mobilným procesorom Intel Core i9 série HX. Keď k tomu pridáme grafický výkon čipu NVIDIA GeForce RTX 4090, výsledkom je nadupaný herný notebook, ktorý môže výkonom konkurovať mobilným pracovným staniciam, prípadne ich môže úspešne suplovať.

SAMSUNG 042024 Advertisement  

Dizajnu dominuje veko displeja z lisovaných uhlíkových vlákien so zaujímavou textúrou, pričom tá je vzhľadom na technológiu výroby pre každý kus unikátna. Farebné dynamické podsvietenie RGB Lenovo Spectrum má nielen klávesnica, ale aj tenký pásik vpredu presahujúci do strán, pásik na zadnej stene nad otvormi na vyfukovanie ohriateho vzduchu aj logo na veku displeja. Môžete si nastaviť farebné efekty podľa vašich preferencií, prípadne môžete podsvietenie vypnúť a z herného notebooku máte seriózny notebook pre študenta či výkonnú pracovnú stanicu pre inžiniera, grafika, či editora fotografií a videí.

Rozmery notebooku sú dané veľkosťou displeja, v tomto prípade s uhlopriečkou 16 palcov. Displej vy­užíva technológiu Mini LED PureSight. Okrem brilantných a verných farieb a jasu podsvietenia 1200 nitov musím pochváliť pomer strán 16:10, takže displej poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte pri práci s dokumentmi či surfovaní webom a, samozrejme, aj pri väčšine hier. Napríklad pri MS Flight Simulatore to umožňuje zobraziť väčšiu časť prístrojovej dosky. Displej má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz a k plynulému zážitku z hier významne prispieva aj podpora technológie NVIDIA G-Sync. Displej má rozlíšenie 3200 × 2000 pixelov. Takéto rozlíšenie, samozrejme, kladie vysoké nároky na výkon grafickej karty, ale notebook je osadený NVIDIA GeForce RTX 4090, najvýkonnejším grafickým čipom, aký je v súčasnosti k dispozícii so 16 GB GDDR6, takže zobrazovanie v pohode „utiahne“ pri vysokej snímkovej frekvencii. Na grafické práce môžete využiť aj displej, pretože má verné podanie farieb, výrobca udáva 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3.

Procesor Intel Core i9-13980HX 13. generácie Raptor Lake umožňuje krátkodobo zvýšiť pracovnú frekvenciu až na 5,6 GHz, pričom sa jeho príkon zvýši zo štandardných 55 až na 157 wattov. Aby bolo možné čo najviac využiť výkon inštalovaného hardvéru, potrebuje herný notebook čo najúčinnejší chladiaci systém, pričom k chladeniu prispieva nielen konštrukcia ventilátorov a systému na odoberanie tepla z čipov, ale aj kovové telo zo zliatiny horčíka. Pri vysokej záťaži a teplote systému nad 84 stupňov Celzia sa aktivuje kvapalinové chladenie navrhnuté v spolupráci s firmou ­Cooler Master. Kvapalinové čerpadlo chladí aj grafickú pamäť VRAM, čo umožňuje z grafického čipu získať 10 W TGP navyše. V praxi to znamená vyššie FPS a rýchlejšie vykresľovanie pri hraní hier alebo v grafických návrhových aplikáciách. Účinnosť chladenia je v tomto prípade jedna z najvyšších priorít, a to aj za cenu vyššej hlučnosti ventilátorov pri maximálnej záťaži. Chladiaci systém využíva na optimalizáciu svojej činnosti umelú inteligenciu. Tú využíva aj Legion AI Engine+, optimalizuje celkový výkon systému tak, že dynamicky vyvažuje výkon procesora a grafiky s cieľom dosiahnuť čo najplynulejšie zobrazovanie čiže maximálny počet snímok za sekundu. O účinnosti chladenia svedčí nameraná teplota 47,5 °C v hornej časti nad klávesnicou počas dlhšieho hrania. Plocha s mriežkou nad klávesnicou na prvý pohľad evokuje dojem, že pod ňou sú reproduktory. V skutočnosti sú pod mriežkami ventilátory chladiaceho systému. Aj táto plocha, pre ktorú musela byť klávesnica posunutá bližšie k používateľovi aj na úkor výšky touchpadu a operných plôch na zápästia, svedčí o tom, že konštruktéri pre účinné chladenie urobili všetko, čo sa dalo. Stereo reproduktory Harman Kardon s výkonom 2 × 2 W s podporou Nahimic Audio sú na spodnej strane nasmerované šikmo nadol. Zvuk je veľmi dobrý, ale na to, aby ste si naplno vychutnali zvukové efekty, ktoré pre vás pripravili tvorcovia hier, budete potrebovať slúchadlá alebo externé reproduktory. Klávesnica disponuje aj numerickou časťou, klávesy majú štandardný tvar aj rozmiestnenie a hlavne hráči ocenia veľké klávesy kurzorových šípok. Tlačidlá majú presný chod, čo optimalizuje presnosť ovládania hry. Systém podsvietenia umožňuje nastaviť rôzne dynamické farebné efekty. Kvalitný je aj široký touchpad.

Ak spočítame maximálny 157 W TDP procesora a 175 W TGP grafického čipu, je jasné, prečo je pri hraní, prípadne graficky náročných operáciách potrebný 330 W napájací zdroj. Je plochý, takže sa dá relatívne dobre zbaliť do aktovky či kufríka. V balení napriek tomu nájdete aj ďalší, menší a ľahší 140 W adaptér USB-C, ktorý využijete pri bežnej práci a na cestách. Batéria s kapacitou 99,9 Wh má relevantnú výdrž len pri bežnej záťaži, napríklad pri práci s dokumentmi či sledovaní videa. Pri primerane nastavenom jase sa dostanete na 6 – 7 hodín. 

Väčšina konektorov je v zadnej časti, čo je veľmi praktické usporiadanie, pretože káble smerujú dozadu. Vzadu je eternetový konektor, dvojica portov USB-C s podporou Thunderbolt 4, jeden port USB-A a videovýstup HDMI 2.1. Vzadu je aj pre Lenovo typický obdĺžnikový proprietárny konektor, do ktorého sa pripája 330-wattový napájací adaptér. Výrobca myslel aj na pohodlné zapájanie. Kĺb displeja je totiž posunutý smerom dopredu a na hornej ploche sú nad konektormi symboly, dokonca podsvietené. Vľavo je slot na SD kartu a konektor na pripojenie slúchadiel. Vpravo je ďalší port USB-C, takže prirovnanie k pracovnej stanici obstojí, aj čo sa týka konektorovej výbavy. Pri pozornejšom pohľade, prípadne hmatom nájdete na pravej strane aj miniatúrny spínač, ktorým sa hardvérovo, teda spoľahlivo odpojí kamera nad displejom.

V benchmarkovom teste PC Mark 10 získal tento herný notebook 8963 bodov, v teste 3D Mark Time Speed Way 4618 bodov. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 11 127 bodov. Hodnoty skóre sú priemerom troch po sebe idúcich testov, pričom pred každou sériou testov sa notebook „zohrieval“ na pracovnú teplotu v hre Forza Horizon. Vyskúšal som aj niekoľko hier rôznych žánrov vrátane graficky veľmi náročného MS Flight Simulatora, plynulosť zobrazovania ma vo všetkých hrách aj vzhľadom na rozlíšenie doslova nadchla. Samozrejme, špičková hardvérová výbava a prémiové materiály sa podpísali aj na cene. 

PLUSY, MÍNUSY:

+ Vysoký výpočtový a grafický výkon, dizajn, brilantný displej, výborné chladenie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: Intel Core i9-13980HX, taktovacia frekvencia 2,2 – 5,6 GHz, 64 GB DDR5, 2 TB SSD M.2, grafika NVIDIA GeForce RTX 4090 16 GB VRAM; displej 16" Mini LED, 3200 × 2000 px, 1200 nitov, 16:10, 165 Hz, 100 % DCI-P3, VESA DisplayHDR 1000, NVIDIA G-SYNC; reproduktory 2 × 2 W Harman Kardon: Wi-Fi 6 (802.11ax), bluetooth 5.1; operačný systém: Windows 11; konektory: 2× USB-C Thunderbolt 4 PD 140 W, 1× USB-C 3.2 Gen. 1, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.1, 3,5 mm jack, eternet, slot na SD kartu, batéria 99,9 Wh; rozmery 358 × 278 × 18,9 mm, hmotnosť 2,6 kg

Cena: 5069 EUR

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať