SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement SAMSUNG_052022 Advertisement

ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED - výkonný notebook s dvomi displejmi

0

Hlavným lákadlom notebooku je primárny dotykový OLED displej a sekundárny displej ScreenPad Plus, ktorý je nad klávesnicou a pri otvorení notebooku sa mierne vyklopí, čím sa vytvorí pre používateľa výhodný pozorovací uhol. Umiestnenie sekundárneho displeja priam vyzýva nielen na dotykové ovládanie, ale aj na písanie, či kreslenie stylusom. Dotykový je v tomto prípade aj hlavný displej a taktiež podporuje stylus. Mne pri robení náčrtov lepšie vyhovoval displej nad klávesnicou. Na tomto displeji si môžete zobraziť nielen aplikáciu na písanie, či kreslenie, ale aj numerickú klávesnicu, prípadne ikony často používaných aplikácií. Veľmi praktické je zobrazenie klienta elektronickej poštu, či aplikácie na komunikovanie pomocou správ. Najskôr som myslel, že ma to bude vyrušovať, budem prerušovať prácu a priebežne reagovať na správy. Opak je však pravdou. Na väčšinu správ stačil len letmý pohľad aby som posúdil, že to nie je urgentné. Aplikácia  ScreenXpert Control Center vám umožní efektívne využitie sekundárneho displeja, vrátane možnosti interaktívneho presúvania okien, či organizácii ikon na druhom displeji. Sekundárny displej je veľmi praktický, či už na písanie, kreslenie, zobrazenie agendy, alebo komunikácie, prípadne aplikácií s dotykovým ovládaním

Nové logo na veku displeja

Primárny displej má rozlíšenie QHD, marketingovo označované aj 2.8 K čiže 2880 x 1800 pixelov a pokrýva 100 % farebného priestoru DCI-P3, takže  notebook verne zobrazuje farby vo filmoch a videách a dobre poslúži aj pre grafické práce, editovanie fotografií či videa. Displej má certifikácie VESA DisplayHDR, True Black 500 a PANTONE. Obnovovacia frekvencia je 120 Hz, takže v dynamických scénach hier je obraz plynulý.  Subjektívny dojem z obrazu bol vynikajúci. Pomer strán 16:10 poskytuje v oknách aplikácií viac priestoru na výšku, čo oceníte napríklad pri práci s dokumentmi, alebo pri editovaní videa, kedy dokážete zobraziť viac stôp.

Umiestneniu druhého displeja je do značnej miery podriadená konštrukcia celého prístroja, takže klávesnica je posunutá úplne dopredu a touchpad je úplne vpravo. Inak povedané, predpokladá sa používanie hlavne na stole, kde hlavne ak použijete predložku pod zápästie je ergonómia práce rovnaká, ak nie lepšia ako s bežnou klávesnicou. Klávesnica je samozrejme podsvietená. Klávesy majú dostatočný zdvih mm a príjemnú pružnú odozvu, takže písanie je rýchle a presné. Klávesy PgUp, PgDn, Home a End sú alternované na kurzorových šípkach. Na umiestnenie touchpadu vpravo si paradoxne vôbec nemusíte zvykať, je totiž tam, kde by ruka intuitívne hľadala myš. Keďže na rozdiel od obrazovky je orientovaný na výšku, na vodorovný posun kurzora cez viac ako polovicu šírky displeja musieť pri implicitnom nastavení urobiť dve gestá. Musím pochváliť aj výborný zvuk vstavaných reproduktorov, maximálna úroveň hlasitosti ma príjemne prekvapila. Na počúvanie v bežnej miestnosti stačí 70 – 80 % hlasitosť.

Po otvorení notebooku sa displej ScreenPad Plus vyklopí približne o 12°, pričom tento uhol je fixný a nemôžete ho zmeniť. Pod sekundárnym displejom tak vznikne medzera perfektná na nasávanie chladiaceho vzduchu a zároveň sa jeho horná hrana priblíži k spodnej hrane obrazovky, čo navodí pocit kontinuity medzi displejmi. Výrobca udáva, že takáto konštrukcia s nasávacími otvormi pod sekundárnym displejom zvyšuje prietok vzduchu o 38 %.

Ku kontinuite prispieva aj približne rovnaká maximálna úroveň jasu 500 nitov aj obnovovacia frekvencia 120 Hz. Aj pre sekundárny displej výrobca udáva 100 % pokrytie gamutu DCI-P3. Druhý displej má rovnaké horizontálne rozlíšenie ako hlavný displej, teda 2880 pixelov a na výšku má  864 pixelov. Konfigurácia obrazoviek zodpovedá ich fyzickému umiestneniu, čiže sekundárny displej je rozšírením primárneho displeja smerom nadol. V praxi to znamená, že môžete okná aplikácií flexibilne presúvať z jednej obrazovky na druhú. Pri presunutí aplikácie na dotykový displej sa jej okno zmenší, takže sa lepšie prispôsobí menšej výške displeja.  S cieľom pomôcť tvorcom zrýchliť pracovné postupy pomocou ScreenPad Plus aplikácia Control Panel podporuje zobrazovanie na obidvoch displejoch v programoch Adobe Premiere, After Effects, Photoshop, Lightroom Classic aj Adobe Illustrator.

Nastavenie výkonového profilu

Výkon zabezpečuje procesor Intel Core i7 12-tej generácie Alder Lake, ktorý má aj relatívne výkonnú integrovanú grafiku Intel Iris Xe. Procesor má 14 jadier, pričom 6 je určených pre úlohy náročné na výkon a 8 jadier umožňuje energeticky efektívny beh menej náročných úloh. Základná hodnota TDDP je 45 W v turbo režime môže krátkodobo stúpnuť až na 115 W. V benchmarkovom teste PC Mark 10 som dosiahol skóre 5917 a v teste 3D Mark Time Spy skóre 2 067, pričom skóre CPU bolo 10 237 a skóre grafiky 1 812 bodov. Je to logické, pretože model ktorý  som testoval využíval len integrovanú grafiku.

Výsledky benchmarkov

K dispozícii sú aj modely s grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX3050Ti so 4GB GDDR6, na ktorých budú grafické aplikácie bežať rýchlejšie a zahráte sa aj hry náročné na grafický výkon. Aby sa naplno využil výkon procesora, konštruktéri sa snažili dosiahnuť čo najúčinnejšie chladenie. Dva ventilátory s tepelnou trubicou nasávajú vzduch zhora aj zdola a vyfukujú ho vzadu a na pravej bočnej stene.

Notebook sa napája a nabíja zo 65 W zdroja USB-C. Prekvapila ma výdrž na batériu, pretože vzhľadom k dvom displejom som bol v tomto ohľade trochu skeptický. S obidvomi displejmi som sa pri bežnej práci dostal na 8 a pol hodiny a s jedným displejom na 10 hodín bežnej práce pri primeranom jase.

Výduchy na chladiaci vzduch, HDMI konektor, smot na microSD kary a konektor na pripojenie 125 W zdroja

Výduchy a audio konektor na ľavej strane

Dva USB-C a jeden USB-A konektor na pravej strane

Verdikt: Skvelý notebook s 2.8 K OLED displejom, ktorý vďaka sekundárnemu displeju poskytuje zaujímavé možnosti ovládania a zobrazovania.

Technické parametre:

Procesor: Intel Core i7-12700 (Alder Lake), taktovacia frekvencia 2,9 GHz, turbo  – 4,7 GHz, pamäť: 16 GB LPDDR5 4800 MHz, 1 TB PCIe 4.0 SSD, grafika Intel Iris Xe, primárny displej 14,5" OLED dotykový , rozlíšenie QHD 2880 x 1800px (16:10), 120 Hz; sekundárny displej 12,7" IPS 2880 × 864 px; konektivita: Wi-Fi 802.11ax, bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory:  2x USB-C s podporou Thunderbolt 4 a Power Delivery, 1× USB 3.2 Gen1 Type-A, HDMI 2.1, 3,5 mm jack na slúchadlá a mikrofón, čítačka microSD kariet; batéria 76 Wh; rozmery  323,5 x 224 x 17,9 mm, hmotnosť 1,7 kg

+ vynikajúci OLED displej, sekundárny dotykový displej, dobrý zvuk, výdrž batérie

- klávesnica úplne vpredu

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED Asus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať