CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

ASUS Zenbook Pro 14 OLED výkonný kompaktný notebook pre profesionálov

2

Zárukou výpočtového a grafického výkonu je procesor Intel Core i9 13-tej generácie s 32 GB, a grafika NVIDIA GeForce RTX 4070. Vizuálnou dominantou kompaktného celokovového notebooku je brilantný 14,5 palcový OLED displej s rozlíšením 2880 x 1800 pixelov. Veľmi praktický je ovládací prvok DialPad na touchpade, ktorý umožňuje intuitívne ovládanie v mnohých aplikáciách.

 

Srdcom notebooku je 14 jadrový procesor Intel Core i9-13900H (Raptor Lake), ktorý v turbo režime dokáže krátkodobo pracovať na maximálnej frekvencii 5,4 GHz. Má 6 výkonných a 8 energeticky úsporných jadier. Výrobca udáva TDP (Thermal Design Power) 45 W a maximálny TDP v režime turbo 70 W. Reálny dlhodobo poskytovaný výkon je samozrejme v intenciách chladenia. Chladiť a napájať samozrejme treba  aj grafický čip, takže chladiaci systém je dimenzovaný pre kombinovaný TDP 125 W. K účinnosti chladenia významne prispieva aj celokovové telo, ktoré dobre vyžaruje teplo do okolia a samozrejme aj ventilátory, ktorý nasávajú vzduch zospodu a vyfukujú ho výduchmi vzadu aj po stranách.

Pri bežnej práci v aplikáciách kancelárskeho balíka je chladenie takmer nehlučné, pri výpočtovo náročnejších aplikáciách, napríklad pri rendrovaní videa, či analýzach a samozrejme aj pri hraní už ventilátory trochu počuť. V testovanej konfigurácii bolo osadených 32 GB DDR5. Priamo na doske je 16 GB a do SO-DIM slotu je možné založiť 32 GB modul, takže maximálna podporovaná kapacita je až 48 GB. V aplikácii MyAsus si môžete vybrať jeden z režimov Performance, Balanced/Standard, alebo tichý Whisper, ktorý obmedzuje maximálny TDP procesora. Vzhľadom k spotrebe pri maximálnej záťaži procesora a grafiky je napájací zdroj dimenzovaný na 200 W a pripája sa propertiárnym konektorom. Notebook môžete nabíjať aj cez USB-C, vtedy je však príkon obmedzený, čo je signalizované tenkým žltým rámikom okolo displeja. Reálna výdrž batérie s kapacitou 75 Wh pri zhruba tretinovom jase je 5 – 7 hodín, čo v pohode pokryje pracovný deň.  Dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU s 8 GB DDR6 poskytuje dostatok grafického výkonu aj pre aplikácie na editovanie videa, návrhové CAD/CAM aplikácie, aplikácie pre 3D modelovanie a aj pre AI aplikácie využívajúce výpočtový výkon GPU. Samozrejme na notebooku pobežia aj „áčkové“ hry, pri niektorých možno znížite rozlíšenie na fullHD. Vzhľadom k relatívne kompaktnému telu ma potešil pomerne dobrý zvuk.

Displej je dotykový, lesklý. Disponuje certifikáciou HDR500 vďaka jasu v špičke až 550 nitov. Umožňuje zobraziť 100% farebného priestoru DCI-P3. štandardný jas 400 nitov je dostatočný aj na prácu na terase kaviarne v tieni za jasného slnečného dňa. Rozlíšenie QHD+, čiže 2880 x 1800px pixelov je pre uhlopriečku 14,5 palcov optimálne a pomer strán 16:10 poskytuje viac priestoru na výšku, čo oceníte hlavne pri práci s dokumentmi, či prehliadaní webových stránok. Obnovovaciu frekvenciu 120 Hz oceníte pri dynamických grafických aplikáciách, rýchlom rolovaní a samozrejme aj pri hraní. Napriek tomu, že povrch displeja je lesklý, má pomerne účinnú antireflexnú úpravu. Kvalitná webová kamera s fullHD rozlíšením a dva mikrofóny v rámiku nad displejom poskytnú dobrý obraz aj zvuk pri videohovoroch a videokonferenciách. IR kamera umožňuje bezpečnú autentifikáciu tvárovou biometriou s využitím technológie Windows Hello

Klávesnica s podsvietením je kvalitná s príjemným zdvihom 1,4 mm, takže sa na nej dobre píše. S výnimkou kurzorových kláves, ktoré málokto používa majú alfanumerické klávesy plnú veľkosť. Touchpad s príjemným skleneným povrchom má v ľavom hornom rohu nahmatateľné koliesko DialPad.

DialPad aktivujete gestom – potiahnutím prsta od pravého horného rohu touchpadu smerom dovnútra. Na touchpade sa zobrazí podsvietenie prstenca na displeji ponuka funkcií taktiež v podobe kruhu, okolo ktorého sú zobrazené voľby na prepínanie, prípadne grafická stupnica s aktuálnou hodnotou nastavovaného parametra. V predvolenom nastavení môžete takýmto spôsobom nastavovať jas displeja a hlasitosť. Hodnotu parametra nastavujete kruhovým pohybom prsta vo vnútri kruhovej preliačiny na touchpade, podobne ako sa kedysi ovládal populárny prehrávač iPod.  DialPad sa konfiguruje v aplikácii ProArt Creator Hub. Môžete nastavovať aj rôzne parametre v aplikáciách, avšak aplikácie musia tento spôsob ovládania podporovať. Podpora DialPadu je implementovaná napríklad v kreatívnych aplikáciách od Adobe ako sú Premiere, After Effects, Photoshop a Lightroom. Vyskúšal som ho na nastavovanie hodnôt jasu, kontrastu, či saturácie v aplikácii Lightroom Classic a musím konštatovať, že je to hodne návykové.  Veľký potenciál takéhoto spôsobu ovládania vidím aj v práci na časovej osi v aplikáciách na editovanie videa.    

Konštruktérom do pomerne tenkého tela podarilo zabudovať plnohodnotnú výbavu konektorov vrátane HDMI a USB-A portu. Obidva USB-C porty  podporujú technológiu Thunderbolt 4  s rozhraním DisplayPort a funkciou Power Delivery. Konektory USB-C na pravej strane sú pomerne blízko pri sebe, takže širší USB kľúč bude problém zasunúť ak je vo vedľajšom porte kábel.  

Porty na ľavej strane

Porty na pravej strane

Samozrejmosťou je konektivita podľa štandardu WiFi 6E (2×2, Intel AX211), ktorá poskytne maximálnu dostupnú prenosovú rýchlosť aj v exponovaných priestoroch biznis centier, kde je veľa rôznych WiFi sietí a pripojených zariadení. Bluetooth 5.3 zas umožňuje energeticky efektívnu komunikáciu s pripojenými zariadeniam.

Na notebooku som používal DaVinci Resolve na editovanie videa a niekoľko aplikácií využívajúcich GPU na trénovanie neurónových sietí. Vyskúšal som aj MS Flight Simulátor, ktorý je náročný na grafický výkon. Zobrazovanie v hrách bolo plynulé vďaka 120 Hz displeju a hlavne grafike NVIDIA GeForce RTX 4070. Vysoké rozlíšenie bolo výhodou v strategickej hre Age of Empires II

Verdikt: Výkonný celokovový notebook s kvalitným OLED displejom. Účinné chladenie umožňuje naplno využiť výkon procesora i9 a GPU NVIDIA RTX 4070.

Technické parametre: Procesor: Intel Core i9-13900 (Raptor Lake, 14 jadier, 20 vlákien), taktovacia frekvencia 2,6 GHz, turbo  – 5,4 GHz, pamäť: 32 GB DDR5, 1TB PCIe SSD NVMe PCIe 4.0, grafika NVIDIA GeForce RTX 4070, 8 GB GDDR6; displej 14,5" OLED , rozlíšenie QHD (2.8K) 2880 x 1800px (16:10), 120 Hz, 400 nitov (550 nit špička); konektivita: Wi-Fi 6E(802.11ax), Bluetooth 5.3; operačný systém: Windows 11 Home; konektory:  2x USB-C s podporou Thunderbolt 4 a Power Delivery, 1× USB 3.2 Gen2 Type-A, HDMI 2.1, 3,5 mm jack na slúchadlá a mikrofón, čítačka SD kariet; batéria 75 Wh; rozmery  312,8 x 223,3 x 17,9 mm, hmotnosť 1,65 kg; Cena 2599 €

+ výkon, dedikovaná grafika, vynikajúci OLED displej, výkon, DialPad na touchpade,

- porty na pravej strane sú blízko pri sebe

Hodnotenie: 9

Tip redakcie: Top produkt

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
ASUS Zenbook Pro 14 OLED RTX 4070

2 komentáre

hygiena reakcia na: ASUS Zenbook Pro 14 OLED výkonný kompaktný notebook pre profesionálov

8.1.2024 23:01
A to ste ho pred fotenim nemohli aspon vycistit?? Vyzera kvalitne osrato za to
Reagovať

hygiena reakcia na: ASUS Zenbook Pro 14 OLED výkonný kompaktný notebook pre profesionálov

8.1.2024 23:01
A to ste ho pred fotenim nemohli aspon vycistit?? Vyzera kvalitne osrato za to
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať