SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

5 spoľahlivých spôsobov, ako rozpoznať umelý obrázok vygenerovaný AI

Technológie
1

Generatívna umelá inteligencia vytvára čoraz realistickejšie obrázky. Napriek pokroku však ani tie najlepšie AI generátory nie sú ani zďaleka dokonalé. Ak viete, na čo sa máte pozerať, môžete rozpoznať obrázok vytvorený umelou inteligenciou. Tu je päť neklamných znakov toho, že fotografia, na ktorú sa pozeráte, bola vytvorená pomocou pokynov zadaných do programu, a nie nasnímaná fotoaparátom.

  1. Ruky a šnúrky

Generatívna umelá inteligencia “vyniká” v tvorbe šesťprstých zdeformovaných rúk a nevie vytvoriť realisticky vyzerajúce ruky. Ak teda chcete zistiť, či je obrázok vytvorený umelou inteligenciou alebo nie, najprv skontrolujte, či ruky vyzerajú prirodzene, spočítajte prsty a všimnite si dĺžku malíčka a palca, hľadajte aj neprirodzene dlhé končatiny.

Najmodernejšie nástroje umelej inteligencie sa v práci s rukami zlepšujú, ale stále majú problémy, najmä keď ruka niečo drží. Dôvodom je, že sú oveľa zložitejšie ako väčšina ostatných častí tela a môžu byť rôzne tvarované. AI robí všeobecné veci veľmi dobre, ale neexistuje jediný všeobecný tvar ruky, takže AI sa snaží určiť typ ruky, ktorá sa hodí k obrázku. To isté platí pre šnúrky topánok, ktoré takmer vždy vyzerajú zle.

  1. Nedostatok detailov

Najvyššie rozlíšenie v aplikácii MidJourney je v súčasnosti 4096 × 4096 pixelov. Toto rozlíšenie sa dá zvýšiť pomocou upscalerov AI, napríklad Topaz AI. Úroveň detailov sa však stále nedá porovnať s najlepšími smartfónmi, nehovoriac o zrkadlovkách strednej triedy alebo bezzrkadlovkách. Tento nedostatok rozlíšenia a detailov si všimnete na textúrach, ako je napríklad pokožka, na ktorej sa zriedkavo objavujú póry, namiesto toho pôsobí rozmazane, akoby bola zachytená prostredníctvom selfie fotoaparátu s režimom portrétna žiara (portrait glow).

Pozadie na portrétoch je takmer vždy rozostrené a bez detailov. Ak sa pozorne pozriete na krajinu, zistíte, že textúry, ako sú listy alebo skaly, majú tendenciu splývať jedna s druhou. Akýkoľvek text v scenérii, ako napríklad pouličné reklamné tabule, obaly alebo logá na oblečení, je zmesou nezmyselných písmen a symbolov.

  1. Falošná akcia

Umelá inteligencia je veľmi dobrá pri vytváraní statických snímok ľudí, ktorí stoja na mieste, pozerajú sa do „kamery“ alebo zamyslene hľadia bokom. Určite dokáže robiť aj tváre – s obrovskými očami a roztomilými pehami.

Má však problémy s vyjadrením nevšedných momentov pohybu, pokiaľ sa tieto momenty neriadia filmovými akčnými vzormi, ako je napr. súboj s mečmi alebo človek utekajúci pred výbuchom. Každodenný, realisticky vyzerajúci pohyb je zložitejší. Všetko má tendenciu vyzerať ako póza, dokonca aj zdanlivo spontánne momenty.

  1. Príliš dramatické osvetlenie

Najlepší spôsob, ako sa učiť o osvetlení vo fotografii, je študovať fotografie, ktoré vás zaujali, a pokúsiť sa zistiť, kde boli umiestnené svetlá. Ak urobíte to isté s obrázkami generatívnej AI, rýchlo uvidíte vzory štýlov osvetlenia. Portréty majú tendenciu mať svetlo zozadu, ktoré vyzdvihuje okraj tváre a vlasy fotografovaného.

Často je badateľné aj filmové rozdelenie osvetlenia na teplé a chladné, akoby boli osvetlené chladným modrým svetlom na jednej strane a teplým oranžovým svetlom na druhej strane. Pokiaľ ide o krajinu, scény vytvorené umelou inteligenciou mávajú nadbytok atmosféry, ako napríklad hmlisté pozadie alebo oranžovú žiaru zo zapadajúceho slnka.

  1. Krásni ľudia

Pri zobrazovaní generatívnou AI je krásna osoba zvyčajne mladá, štíhla, sexi a väčšinou biela. Navyše všetky generované tváre sú spravidla všeobecne atraktívne. Ak zadáte požiadavku na normálne vyzerajúcich alebo dokonca neatraktívnych ľudí, často dostanete hollywoodsku verziu škaredého, napríklad peknú tvár s nasadenými okuliarmi.

Konkrétnejšie zadania ako „obyčajný vzhľad“ vedú k atraktívnym ženám bez mejkapu a požiadavka na zahrnutie konkrétnych detailov, ako napríklad akné alebo zlých zubov, má tendenciu viesť k postave v štýle hororového filmu. Do hry vstupuje aj veková predpojatosť, zdá sa, že „obyčajný vzhľad“ sa interpretuje ako vráskavý. Dôvody sú zrejmé. Na internete je jednoducho oveľa viac fotografií pekných ľudí. Na tých boli modely vyškolené, takže generátor považuje za „normál“ modelku z katalógu.

Zdroj: digitalcameraworld.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Umela intelikreslicka reakcia na: 5 spoľahlivých spôsobov, ako rozpoznať umelý obrázok vygenerovaný AI

30.12.2023 08:12
V mnohych tel. reklamach hraju ,,dokonali,,grcludia. Je navysost trapne,ked narodu ponukaju diamanty,a mamicky v tejto zavislej krajinke pomaly nemaju na vlozky...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať