SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

AVACOM HomeRAY T10 / Bezdrôtová nabíjačka

0

Nabíjačka HomeRAY T10 je konštruovaná ako stojan na smartfón. Okamžite vám napadne, že by bolo veľmi praktické, keby sa smartfón mohol nabíjať aj v polohe naležato, aby ste mohli počas nabíjania pozerať videá v režime na šírku. Výrobca s tým počítal a nabíjačka má dve cievky, takže dokáže nabíjať smartfón v obidvoch polohách – vertikálnej aj horizontálnej.

Zatiaľ čo väčšina bežných bezdrôtových nabíjačiek štandardu Qi poskytuje výkon 5 W, nabíjačka HomeRAY využíva technológiu Fast Charge, ktorá je schopná dodať výkon až 10 W. Samozrejme, bezdrôtová nabíjačka s moderným konektorom USB-C musí byť pripojená ku klasickej sieťovej nabíjačke na 230 V, podporujúcej Quick Charge, ktorá je schopná dodať pri napätí 5 V prúd 2 A, prípadne 1,7 A pri napätí 9 V. Súčasťou balenia je kábel s konektormi USB-A a USB-C. Sieťovú nabíjačku použijete z príslušenstva smartfónu. S jej výkonom problém nebude, bezdrôtové nabíjanie podporujú smartfóny vyššej triedy a tie majú dostatočne výkonné nabíjačky.

Aby som overil, že nabíjanie príkonom 10 W funguje aj pre staršie modely smartfónov, na testovanie som použil dvojročný model Samsung Galaxy S9. Meral som elektrický príkon do nabíjačky a pri napätí 9 V som nameral maximálny prúd 1 A, čo zodpovedá výkonu 9 W. Údaj výrobcu teda môžem potvrdiť. Galaxy S9 sa z 23 % nabil na plnú kapacitu za 2 hodiny.

Všetky bezdrôtové nabíjačky, ktoré som dosiaľ testoval, boli konštruované ako plochá platforma rôzneho dizajnu, položená na stole alebo zabudovaná do nábytku. Z hľadiska prípadného vyžarovania elektromagnetickej energie zadnou stranou to malo dve výhody. Vyžarovanie smerovalo do podložky a navyše všetky nabíjačky, ktoré som rozobral, mali vnútri kovový výlisok alebo feritovú plochu, na ktorej hmotnosti sa príliš nešetrilo, aby bola nabíjačka stabilná. HomeRAY T10 má dve cievky a sú umiestnené v tenkom telese stojana. Zaujímalo ma preto, aké bude vyžarovanie. Vzhľadom na frekvenciu, ktorá je podľa štandardu QI v rozsahu 110 až 205 kHz, stačil na meranie bežný osciloskop s rozsahom 200 MHz. Ako anténu na meranie vyžarovania som použil cievku z inej nabíjačky. Výsledky ma veľmi príjemne prekvapili. Napriek výkonu 10 W bola intenzita vyžarovaného signálu o polovicu nižšia než pri 5 W nabíjačkách, ktoré som mal k dispozícii. Navyše vo vzdialenosti 5 cm od zadnej steny stojana je už intenzita elektromagnetického signálu nemerateľná. Nabíjačka má takisto ochranné obvody proti preťaženiu, prehriatiu a položeniu cudzieho predmetu.

• Cena: 25 EUR

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
AVACOM HomeRAY

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať