SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Acer ConceptD 7 / Video a grafické štúdio na cesty

0

ConceptD je nový rad spoločnosti Acer, ktorý obsahuje dvojicu notebookov, PC a monitorov určených predovšetkým pre kreatívnych profesionálov, ktorí však od svojich pracovných nástrojov požadujú aj efektný dizajn. Po hráčskom rade Predator ide teda už o druhú špecializovanú značku. Ako prvý sa nám do redakcie na test dostal najvybavenejší notebook ConceptD 7. Na rozdiel od herných strojov sú zariadenia ConceptD dodávané v elegantnej bielej farbe s matnou povrchovou úpravou a oranžovým podsvietením klávesnice.

ConceptD 7 mieri do rúk profesionálom pracujúcim s 2D aj 3D grafikou, projektantom, konštruktérom ale aj do štúdií na spracovanie fotografií, videa a zvuku. Nečudo preto, že hardvérovú výbavu by mu závidel nejeden hráč. O pohon sa stará procesor Intel Core i7-9750H z najnovšej 9. generácie, ktorému sekunduje 32 GB RAM, inštalovaných v dvojici 16 GB modulov DDR4. Úložisko tvorí dvojica 512 GB PCIe NVMe SSD, zapojená v poli RAID. Grafiku zabezpečuje výkonná dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce RTX 2080 8G-GDDR6 s dizajnom Max-Q, ktorá dodáva signál pre 15,6" displej UHD Acer ComfyView 4K LED LCD. Elegantné celohliníkové šasi má v zadnej časti výduchy chladiaceho vzduch a na bokoch vstupné mriežky, aké môžeme vidieť na herných špeciáloch. Nie je to nič zvláštne, výkonný hardvér treba účinne chladiť. Pri pracovnom stroji navyše zväčša nepoužívate slúchadlá ako pri hraní, a tak nie je žiaduca prílišná hlučnosť. O to sa stará nový systém ventilátorov Aeroblade 4 s ultratenkými lopatkami so špeciálnym tvarovaním koncov, inšpirovaným krídlom sovy. Chladenie je účinné a do strednej záťaže v podstate nehlučné. Pri najvyššej záťaži už ventilátory počuť, hluk však nepresahuje deklarovaných 40 dB. Samozrejmosť sú bohaté možnosti konektivity. Nájdete tu trojicu konektorov USB 3.1 gen. 1, štandardný eternet, USB-C s podporou ThunderBolt 3, mini DisplayPort aj plnoformátový HDMI. Nechýbajú prípojky na slúchadlá a mikrofón. Vzhľadom na výkon je napájanie riešené dedikovaným konektorom, nie cez USB-C. Bezdrôtová konektivita zahŕňa Wi-Fi adaptér AC1550 s Killer Control Center 2.0 na podrobné nastavenie pripojenia a, samozrejme, bluetooth. O zvuk sa stará dvojica reproduktorov Audio Waves Nx so spracovaním zvuku Maxx Audio. Na pomery notebookov je zvuk výborný, aj keď hlbšie basy sú už nad jeho možnosti. Veľmi dobrá je však priestorovosť zvuku a zrozumiteľnosť aj pri najvyšších hlasitostiach.

Prvé, čo vás po zapnutí notebooku upúta, je špičkový 4K displej. Je zasadený v tenkom rámčeku, takže aj napriek 15,6-palcovej uhlopriečke nepôsobí prístroj veľkým dojmom. Displej je vybavený integrovanou korekciou farieb a vyniká vernosťou reprodukcie farieb Pantone Matching System (PMS). Displej navyše zvláda 100 % farebného gamutu Adobe RGB, čo je pri notebookoch pomerne unikátna vlastnosť.

Vyznačuje sa takisto presným nastavením farieb a podľa našich meraní dosahuje priemernú farebnú odchýlku δE = 1, čo je lepšie, ako udáva výrobca.

Acer ConceptD 7 je zo všetkých stránok špičkový notebook s vysokým výkonom. O tom svedčia nielen výsledky syntetických testov, ale aj praktické skúsenosti. Na testovanie som zvolil profesionálny strihový program BlackmagicDesign Da Vinci Studio 16. Spracúval som na jednej časovej osi videá natočené v kompresii H.265 4K30p 4:2:2 10 bit. a H.264 4K60p 4:2:0 8 bit. vrátane efektov, 3D titulkov, farebných korekcií. Notebook si so spracovaním poradil bez akýchkoľvek problémov, pričom prehrávanie z časovej osi zvládal v reálnom čase vrátane všetkých efektov a korekcií bez využívania proxy súborov. Výsledný rendering videa prebiehal do formátu MP4, H.265 4K30p vďaka enkodéru NVIDIA dvojnásobkom reálneho času. 4K displej je veľmi dôležitý práve pri práci s videom a grafikou, pretože umožňuje zobrazenie väčšieho množstva pracovných nástrojov a veľkej časti časovej osi alebo pracovnej plochy. Mini DisplayPort navyše umožňuje pripojenie až troch Ultra HD monitorov, keby displej nestačil. Zariadenie má pritom dostatok výkonu aj na spracovania 6K videa. To, že ide aj o hráčsky stroj snov, asi príliš netreba zdôrazňovať, aj keď je pravda, že oproti klasickým herným notebookom tu chýbajú rôzne blikajúce doplnky J. Klávesnica je veľmi príjemná a dobre sa na nej píše. Trocha mi prekážalo iba oranžové podsvietenie, ktoré je vo dne skôr na škodu, na bielych klávesoch veľmi nevynikne. Pri slabšom svetle je to v poriadku. Touchpad je bez vyznačených tlačidiel, funguje však spoľahlivo. Pri pracovnom nasadení asi aj tak väčšina používateľov siahne po myši. Pri vysokej záťaži sa povrch prístroja v hornej časti klávesnice zahrieva. Nejde o nič extrémne, ale napríklad pri hraní hier to nie je veľmi príjemné. Trocha zamrzí, že výrobca pozabudol na čítačku kariet SD. Práve v takomto stroji by sa určite hodila.  

Batéria pri bežných kancelárskych prácach vydrží 6 až 7 hodín, pri náročnejších úlohách a pri hraní hier však počítajte s 2 – 2,5 hodinami. V týchto prípadoch je lepšie použiť zdroj.

Cena sa niekomu môže zdať vysoká. Treba však brať do úvahy vysoký výkon a špičkovú konfiguráciu, určenú na profesionálne použitie.

Verdikt

Špičkový pracovný notebook, ktorý zvláda aj najnáročnejšiu prácu s videom a 3D grafikou.

Parametre:

ConceptD 7 (CN715-71-72A8): Windows 10 Professional 64-bit., Intel Core  i7-9750H, 32 GB pamäte DDR4 (2× 16 GB), 512 GB + 512 GB PCIe NVMe SSD-RAID, 15,6" UHD Acer ComfyView 4K LED LCD, NVIDIA GeForce RTX 2080 8G-GDDR6 (2C * 256 * 16 * 8), INTEL 2×2 AC + BT M.2 Killer DoubleShot Pro, HD kamera s 2 mik., jantárové podsvietenie klávesnice, HDMI 2.0, USB 3.1 typu C s Thunderboltom 3, 3× USB-A (USB 3.1 gen.1), stereofónne reproduktory Audio Waves Nx a MaxxAudio, chladenie tromi ventilátormi s kovovou AeroBlade 3D, lítiovo-iónová batéria s výkonom 180 W, tenký AC adaptér, biely hliník

Cena: 3428 EUR

Benchmarky:

3D mark Time Spy: 6854
PC Mark 10 Extended: 6564
VR Mark Orange room:7479

Plusy, mínusy:

+ Displej, výkon, výborná podsvietená klávesnica, konštrukcia, konektivita
- Chýba čítačka kariet SD

Hodnotenie:

Výkon: 100 %
Výbava: 95 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 99 %

​Tip redakcie: TOP PRODUKT

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Acer ConceptD

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať