Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Recenzia: Acer Swift 7 - štýlová a kvalitná „žiletka“

1

Acer svojou novinkou valcuje všetky predstavy o tom, čo je tenký notebook. Jabĺčková konkurencia bledne závisťou, Swift 7 totiž okrem štýlu a slušných úžitkových vlastností prichádza aj so zaujímavou cenou.

Acer sa už pri predošlej generácii notebookov naučil využívať výkonné procesory s účinným pasívnym chladením. Vo svojom štýlovom 13,3" modeli Swift 7 túto technológiu dotiahol do dokonalosti a do súčasného najtenšieho notebooku na svete osadil rovno procesor Intel Core i5 s taktom 1,2 GHz. Keď hovoríme o najtenšom notebooku, maximálna hrúbka je 9,98 mm. Telo prístroja je celohliníkové a je vyhotovené v dvojfarebnej zlato-čiernej verzii. Vrchná a spodná strana majú matnú čiernu úpravu s veľmi jemným štruktúrovaním, spodný diel s klávesnicou je zlatý. Displej IPS s rozlíšením 1920 × 1080 bodov je osadený v čiernom rámčeku a chránený sklom Corning Gorilla Glass. Sklo, žiaľ, nemá antireflexnú úpravu. Keď sme pri dizajne, trochu nás sklamala práve úprava vrchnej a spodnej časti. Eloxovaný čierny hliník síce vyzerá efektne, ale veľmi chytá odtlačky ­prstov, takže po chvíli používania je povrch celý dochytaný.

Klávesnica má „krátke“ usporiadanie, teda bez samostatnej číselnej časti. Klávesy sú však dostatočne ďaleko od seba, a tak sme nemali s písaním žiadne problémy. Jediná nevýhoda je v tom, že nie je podsvietená, to je však najskôr dôsledok minimalizácie výšky. Po otvorení ­notebooku určite neprehliadnete obrovský touch­pad, ktorý zaberá takmer polovicu plochy pred klávesnicou. Tlačidlá nie sú oddelené, ale môžete klikať na celú plochu. Práca s ním je naozaj potešením a musíme priznať, že napriek tomu, že nie sme priaznivci touchpadov, Swift 7 bol prvý notebook, ku ktorému sme počas celého testu nepripojili myš. Vzhľadom na minimálnu hrúbku tela sa už nevošli klasické konektory USB, Swift 7 je preto vybavený iba dvojicou konektorov USB-C a 3,5 mm jackom na slúchadlá. Používatelia Windows ho ešte na rozdiel od jabĺčkových potrebujú. Dvojica USB-C každého asi nepoteší, ale ide o verziu USB-3.1, teda najnovší štandard. Jeden z konektorov navyše môže slúžiť aj na nabíjanie.  V balení dostanete redukciu na veľký USB-3.1, takže nebudete mať problém pripojiť ani staršie zariadenia USB. Ponuka zariadení s USB-C však na trhu utešene rastie a už dnes nie je problém kúpiť USB flash, HDD a ďalšie zariadenia s konektorom USB-C, široká je aj ponuka rôznych redukcií. Port môže slúžiť aj na pripojenie HDMI. Eternetový port sa vzhľadom na rozmery zariadenia nezmestil, Swift 7 je však vybavený ­rýchlou technológiou Wi-Fi 802.11ac s podporou viacstreamového pripojenia MU-MIMO v konfigurácii 2 × 2, takže ak máte router s touto technológiou, môžete využiť jeho prednosti. Podpora bluetooth je samozrejmosť. Zvuková časť používa technológie Dolby Audio Premium a Acer True Harmony. Reproduktory sú umiestnené zospodu po bokoch, s mriežkami zasahujúcimi do okrajov zaoblených dohora.

Pravdupovediac, zvukový prejav nás vzhľadom na celkovú výšku zariadenia veľmi príjemne prekvapil. Pochopiteľne, o nejakých basoch môžete iba snívať, ale aj napriek tomu je zvuk kvalitný, s veľmi dobre lokalizovanou stereofónnou bázou. Z výkonovej stránky je jasné, že limitom bude použitý procesor a integrovaná grafika, no prístroj nie je určený na hranie hier, hoci menej náročné zvládne. Použitý disk SSD a rýchle rozhrania však zabezpečia veľmi svižnú a bezproblémovú prácu. Nerobí mu problém ani prehrávanie 4K videa. Inštalácia aj väčších programov je dielo okamihu. Určením si ho vieme predstaviť ako manažérsky stroj pre ľudí, ktorí potrebujú mať PC stále poruke a často sa presúvajú. Vďaka kvalitnej konštrukcii, nízkej hmotnosti a minimalistickej výške ho ľahko zbalíte do akejkoľvek batožiny. Počas testovania sme si prístroj veľmi obľúbili a ťažko sa nám s ním lúčilo. Výhrady sme mali len k povrchovej úprave veka ná­chylnej na odtlačky prstov a sklu bez anti­reflexnej vrstvy, aj keď potom by nevyzeralo tak efektne. Zo začiatku môže ro- biť trošku problém tlačidlo zapínania, ktoré je z priestorových dôvodov súčasťou klávesnice v pravom hornom rohu, je to však iba otázka zvyku a malá daň za výnimočnú kompaktnosť. Telo je veľmi pevné a pánty majú primeranú tuhosť, takže bezpečne držia v zatvorenom stave rovnako ako v akejkoľvek pracovnej polohe. Ide o klasickú notebookovú konštrukciu, takže maximálne vyklopenie displeja je asi 120°.

Aceru sa podaril naozaj husársky kúsok a okrem toho, že ide o dizajnový skvost so špičkovým dielenským spracovaním , nezahanbí ani výkonom a funkčnosťou. Swift 7 je výborný ­spoločník na cesty, či už potrebujete vybavovať elektronickú poštu, písať dokumenty, alebo sa iba zabaviť pri dobrom filme. Vzhľadom na rozmery príjemne prekvapila aj výdrž, ktorú sme namerali až 7,5 hodiny. Pri praktickej práci sme prístroj nabíjali po dvoch dňoch. ­Pasívne chladenie funguje veľmi dobre a ani pri spustenom 3D benchmarku nedochádzalo k citeľnému zahrievaniu. Výhodný je aj úplne tichý chod.

Parametre:

• OS Windows 10 Home, procesor Intel Core i5-7Y54 1,2 GHz, displej 13,3" full HD (1920 × 1080), 16:9, IPS, Intel Shared Memory 8 GB, LPDDR3, 256 GB SSD, 2× USB-C (USB 3.1 v.1,  5 Gb/s), 3,5 mm jack audio,  Wi-Fi 802:11ac MU-MIMO 2×2, bluetooth. Benchmarky: Battery life: 7:28, PC Mark 8 Creative: 3166 bodov, PC Mark 8 Home: 2813 bodov, Crystal disk mark: Read 549,5 MB/s, Write 464 MB/s, 3D mark Cloud Gate: 3850 bodov

• Cena: 1269 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový dizajn a spracovanie, kvalitná konštrukcia, výborná klávesnica, tichá prevádzka, dostatočná výdrž na batériu
- Nepodsvietená klávesnica, povrch chytá odtlačky prstov

HODNOTENIE:

Výkon: 90 %
Výbava: 90 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Acer Swift 7

1 komentár

Váha? reakcia na: Acer Swift 7: Štýlová a kvalitná „žiletka“

13.12.2016 07:12
V článku som nenašiel/prehliadol (?) dosť podstatnú informáciu o váhe.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať