Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Lenovo K6: Stredná trieda s výbornou cenou

0

Hneď pri vybalení novinka zaujme kvalitnou celokovovou konštrukciou unibody. Oblé hrany prispievajú k príjemnému držaniu, aj keď je povrch trochu klzký. Lenovo do balenia prikladá aj ochrannú fóliu, takže hneď pri kúpe si môžete ochrániť displej od zbytočných škrabancov. Nabíjací konektor je umiestnený netypicky na vrchnej strane, čo nepovažujeme práve za šťastné riešenie v prípade, že budete mobil využívať aj v držiaku v aute, napríklad v role navigácie. Výhodná je podpora USB OTG, čo umožňuje pripojenie kľúča USB na prenos súborov. Smartfón je vybavený čítačkou odtlačkov prstov, ktorá svojou rýchlosťou a presnosťou naozaj prekvapila. Jej umiestnenie na zadnej strane pod fotoaparátom nemusí vyhovovať vo všetkých situáciách. Problém je v tom, že ak nedržíte telefón v ruke, veľmi ťažko ho odblokujete. Preferujeme umiestnenie čítačky na prednej strane pod displejom alebo bočnej strane. Samozrejme, sú aj iné možnosti, ako ho odomknúť, no cez čítačku je to najefektívnejšie. Na zadnej strane sa nachádza dvojica stereofónnych reproduktorov. Ich umiestnenie však nie je najlepšie. Po položení na podložku sa totiž zvuk úplne stlmí a stráca na kvalite. Nevýhodou môže byť aj chýbajúce podsvietenie systémových tlačidiel pod displejom, v tejto kategórii je to však bežné. Tlačidlá majú vibračnú reakciu aj pri stlačení, aj pri zodvihnutí prsta. Zmeškaný hovor alebo správu SMS vám ohlási malá nabielo svietiaca LED dióda, ktorá sa nachádza v hornej časti. Oproti predchádzajúcej verzii K5 nie je fotoaparát zapustený do tela, ale vyčnieva.

Lenovo K6 ponúka full HD displej s dvoma režimami zobrazenia farieb – normálnym a živým. Takisto má možnosť nočného režimu, pri ktorom sa jas zníži na minimum.  Výkon je dostatočný aj na hranie hier, pri hraní (napríklad Mortal Kombat) reagoval svižne a grafika stíhala plynulé prehrávanie. Pri multitaskingu prístroj občas zaváhal pri prepínaní medzi aplikáciami, čo môže byť spôsobené menšou RAM. Zvuková časť je vybavená dekodérom technológie Dolby Atmos, ktorá vytvára 3D priestorový zvuk. Využíva na to algoritmus HRTF (Head Related Transfer Function), ktorý určuje, ako budú jednotlivé zvuky umiestnené v rôznych polohách a s akým oneskorením budú reprodukované v pravom a ľavom akustickom meniči. Ide nielen o oneskorenie či intenzitu, ale aj iné parametre, napríklad pre vzdialenejšie ucho môže byť zvuk mäkší či menej zreteľný. Mozog priebežne spracúva tieto rozdiely ako priestorové informácie, čo nám umožňuje vnímať zvuk trojrozmerne. Ak si chcete priestorový zvuk naozaj vychutnať, je lepšie použiť kvalitné slúchadlá. Na výber je viacero profilov, ako napríklad filmy, hudba, hry alebo hlasový profil. K dispozícii je aj možnosť vytvoriť si vlastný profil. Vo výbave nájdete aj slúchadlá, na telefonovanie alebo na nenáročné počúvanie hudby postačia, no ak hudbu počúvate častejšie, odporúčame ich nahradiť niečím lepším. Fotoaparát zodpovedá cene prístroja, takže žiadne zázraky od neho nečakajte. Pri dobrých svetelných podmienkach sú fotky použiteľné. Pri slabšom svetle už narastá šum a fotky sú nekvalitné. V možnostiach sa nachádza smart režim, ktorý automaticky rozpoznáva scénu. Vpravo dole nájdeme ponuku režimov (pro, panoráma, nočná snímka, HDR, rýchle zábery a pomalé zábery). Predná kamera nesklamala, ale ani neprekvapila. Ponúka automatické vyhladzovanie tváre, no táto funkcia skôr pokazí kvalitu fotky.

Telefón podporuje funkciu dual SIM. Nájdete tu dva sloty na nano SIM, pričom jeden z nich je zdieľaný s kartou microSD na rozšírenie pamäte. Interná pamäť má 16 GB, používateľom je využiteľných okolo 9,6 GB, ktoré postačia na bežné aplikácie. Oba sloty podporujú 4G, ale pri využití oboch je 4G aktívne na jednej karte a druhá dokáže pracovať na 2G. Pri hovoroch je aktívna len jedna karta, v nastaveniach sa nachádza možnosť zvoliť si primárnu kartu alebo nastaviť možnosť výberu pred každým hovorom. Pri bežnom využívaní sme sa s výdržou batérie dostali na 2 dni, takže aj pri intenzívnom využívaní môžete určite počítať s celým dňom.

Parametre:

• Displej: 5,0" FHP IPS s rozlíšením 1920 × 1080, procesor: 1,4 GHz octa-core, predná kamera: 8-megapixelová s pevným fókusom, zadná kamera: 13-megapixelová PDAF, RAM: 2 GB, OS: Android Marshmallow, interná pamäť: 16GB, kapacita batérie: 3000 mAh

• Cena: 199 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov, výdrž batérie, kovové vyhotovenie, Dolby Atmos
- Iba zdieľané riešenie na 2 SIM

HODNOTENIE:

Výkon: 80 %
Výbava:  90 %
Ovládanie:  70 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 83 %

Zobrazit Galériu

Adam Lukáč

Všetky autorove články
Lenovo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať