SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement SAMSUNG_092021 Advertisement

Airbus bude mať komerčné lietadlo s nulovými emisiami

1

Pred niekoľkými mesiacmi francúzska vláda poskytla leteckému priemyslu v krajine „záchranný pás“ vo výške 16,8 mld. dolárov s jednou pozoruhodnou podmienkou: Asi desatinu sumy bude treba minúť na urýchlenie vývoja nového, uhlíkovo neutrálneho lietadla. Airbus síce už pracoval na koncepte hybridno-elektrického lietadla, ale projekt bol odstavený v apríli pre pandémiu koronavírus, ktorá spoločnosť tvrdo zasiahla.

Francúzska vláda však navrhovala vodíkový pohon a chcela mať lietadlo pripravené do roku 2035. Airbus preto v týchto dňoch predstavil prvé koncepty lietadla ZEROe. Sú ich síce tri, ale všetky sa spoliehajú no vodík, čo by podľa tvrdenia spoločnosti mohlo viesť k zníženiu emisií CO2 z leteckej dopravy na polovicu. Inak sú však koncepty úplne odlišné. Najradikálnejší dizajn pripomína kríženca stealth bombardéra a raketoplánu a môže prepraviť až 200 cestujúcich.

Dizajn „turbofan“ vyzerá tradičnejšie, používa vodíkový motor s plynovou turbínou. Prepraviť môže 120 až 200 cestujúcich a má dolet viac ako 3700 km, takže je vhodný aj na medzikontinentálne lety. Tretia konštrukcia využíva turbovrtuľový motor, má polovičný dolet ako turbofan a pojme 100 cestujúcich.

Prechod z prúdového paliva na vodík si však nebude vyžadovať iba nové lietadlá a konštrukcie motorov, ale prestavbu celého ekosystému – od prepravy vodíka na čerpacie stanice až po letiská. Airbus chce oficiálne spustiť projekt ZEROe do roku 2025, prototyp plnej veľkosti by mal byť hotový v druhej polovici tohto desaťročia.

Zdroj: fortune.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
ekologia lietadlo

1 komentár

Nič nové reakcia na: Airbus bude mať komerčné lietadlo s nulovými emisiami

23.9.2020 10:09
Tu-155 bol na vodík (len výskumný prototyp)
http://m.ruslet.webnode.cz/technika/ruska-technika/letecka-technika/a-n-tupolev/tu-155/
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať